Zavřít reklamu

Tisková zpráva: V Apple Storu nalezneme nepřeberné množství aplikací, které nám umožňují sledovat objekty na obloze a zobrazovat jejich polohu, funkci a další detailní informace. Jednou z aplikací, která vám rozezní mobil ve chvíli, kdy vám nad hlavou proletí satelit Sentinel, je aplikace Copernicus Sentinel ze stejnojmenného mezinárodního vesmírného projektu, do kterého je zapojena i Česká republika. 

Copernicus opět součástí Czech Space Week

Jak možná víte, v Praze sídlí Agentura Evropské unie pro kosmický program (EUSPA), která vznikla transformací původní agentury pro družicovou navigaci, GSA. EUSPA nově zastřešuje všechny vesmírné aktivity EU, tedy Copernicus, který poskytuje družicové snímky, systémy družicové navigace Galileo a EGNOS a také nově zřízený telekomunikační GOVSATCOM, systém pro sledování provozu na oběžných drahách a také podporu inovací! Proto v nejbližších letech proto až trojnásobně zvětší svůj počet zaměstnanců.

vesmir
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

V druhém listopadovém týdnu proběhne na největším festivalu kosmických aktivit v České republice Czech Space Week také konference České uživatelské fórum Copernicus, které se v České republice koná již od roku 2012. Konference letos proběhne v prostorách konferenčního centra Univerzity Karlovy ve dnech 9. – 10. 11. 2020 a jejím letošním cílem bude účastníkům představit, jakým způsobem program Copernicus přispívá k naplňování cílů tzv. Green Deal EU.

Naše planeta pod drobnohledem

Copernicus je program Evropské unie pro pozorování Země, který se věnuje sledování naší planety. Poskytuje informační služby založené na družicovém pozorování Země a na datech z pozemních stanic. Družicové snímky jsou volně k dispozici – státům, firmám, ale i běžným občanům. Družice Copernicus Sentinel poskytují radarová měření a optické snímky, z nichž se dá vyčíst ohromující množství informací o využití přírodních zdrojů, rozrůstání měst, růstu zemědělských plodin i budoucí úrodě, stavu ledovců, znečištění moří i atmosféry, průchodnosti námořních tras a měnící se výšce mořské hladiny. Z družicových snímků se dají dokonce vypočítat celosvětové objemy těžby uhlí, pohyb vytěžené ropy v rámci globálních regionů i třeba nejlepší místa pro umístění solární a větrné elektrárny. Data využívají vědci, provozovatelé infrastruktury, ochránci přírody a dokonce i investoři!

Družice nad hlavou právě teď

Copernicus využívá data z mnoha zejména evropských družic, ale páteří systému jsou právě družice Sentinel, jejichž pohyb můžete sledovat právě prostřednictvím aplikace Copernicus Sentinel, která je volně ke stažení na Apple Storu.

Aplikace je bránou k poznání družic Sentinel. Umožňuje uživatelům sledovat družice v reálném čase, zjistit jejich klíčové prvky, přečíst si nejnovější zprávy a dozvědět se více o jejich produktech. Uživatelé mohou mimo jiné prozkoumat podrobné 3D modely družic, zjistit, kdy naposledy byly a příště budou nad místem, které vás zajímá, přesunout družice do doby posledního přenosu dat a plynule je přesunout zpět na jejich aktuální polohu nad 3D glóbusem. Vychytávkou je také možnost nastavení upozornění na průlet družic nad hlavou.

Diskuze k článku

Diskuze není pro tento článek otevřena.

Čtěte více