Zavřít reklamu

Telefon iPhone je navržený tak, aby chránil vaše data a soukromí. Integrované bezpečnostní funkce pomáhají zabránit v přístupu k vašim datům v iPhonu a na iCloudu každému kromě vás. Přístup k zařízení a službám je jedna věc, druhá je pak monitorování vašeho chování v rámci webu a v aplikacích. I taková data totiž mnozí využívají. Jde tomu ale zabránit. 

Byla to velká kauza loňského roku a letošního jara. S transparentností sledování aplikací měl přijít už systém iOS 14, nakonec jsme se této funkce dočkali až na jaře letošního roku v iOS 14.5. Pro uživatele to znamená vlastně jediné – odsouhlasit nebo zamítnout výzvu v banneru, který se objeví po prvním spuštění aplikace, to je vše. Pro vývojáře a služby to má ale následky značně závažnější.

Jde totiž o cílení reklamy. Pokud aplikaci přístup povolíte, bude sledovat vaše chování a dle toho ideálně cílit reklamu. Znáte to, když se v e-shopu koukáte na nějaké zboží, které nakonec nekoupíte, a ono je vám neustále předhazováno napříč webem i aplikacemi? Tak přesně to teď můžete zakázat. Pokud totiž sledování nedovolíte, respektive požádáte aplikaci o nesledování, reklamu vám sice bude zobrazovat pořád, ale už ne takovou, která je vám šitá na míru. Samozřejmě to má svá pozitiva i negativa. Cílení reklamy je vhodné v tom, že se vám zobrazuje ta relevantní, na druhou stranu se vám nemusí líbit, že i takové informace, jako je vaše chování, mezi sebou různé služby sdílejí.  

Nastavení oprávnění aplikace k vašemu sledování 

Ať už aplikaci povolení udělíte nebo zamítnete, můžete své rozhodnutí kdykoli změnit. Stačí k tomu jít do Nastavení -> Soukromí -> Sledování. Zde už vidíte seznam titulů, které vás již o sledování požádaly. Libovolné aplikaci můžete přepínačem vpravo dodatečný souhlas poskytnout, nebo jej dodatečně zamítnout.

Chcete‑li pak zakázat všem aplikacím oprávnění ke sledování, stačí vypnout volbu Povolit aplikacím žádosti o sledování, která se zde nachází úplně nahoře. Chcete-li se o celé problematice dozvědět více, zvolte nahoře nabídku Další informace, ve které Apple vše podrobně popisuje.

.