Zavřít reklamu

Součástí operačního systému macOS je kromě jiného nativní aplikace Slovník. Tuto aplikaci mnoho uživatelů z různých důvodů přehlíží a nijak ji neuvyžívá. Je to ale škoda, protože Slovník na Macu vám v mnoha případech dokáže poskytnout opravdu skvělou službu. Jak a proč používat Slovník na Macu?

Jednou z nedoceněných aplikací, které v Macu najdete, je Slovník. V mnoha ohledech nabízí jednoduchý způsob, jak vyhledávat slova, možnosti jeho využití ale ve skutečnost sahají ještě dál. Pokud si nejste jisti, jak tuto aplikaci plně využívat nebo jak se v ní orientovat, začtěte se do následujících řádků.

Jak na Macu nastavit Slovník

Při prvním spuštění aplikace Slovník je třeba nejprve upravit její nastavení. Spusťte na Macu nativní Slovník a poté na liště v horní části obrazovky klikněte na Slovník -> Nastavení. V okně nastavení, které se vám zobrazí, najdete kromě Wikipedie také seznam všech podporovaných jazyků. Přepnutím zaškrtávacího políčka u každého jazyka, o který máte zájem, jej přidáte do aplikace Slovník. Po dokončení můžete zavřít nastavení a začít používat aplikaci jako takovou.

 

Jak používat Slovník na Macu

Aplikace Slovník má velmi jednoduché uživatelské rozhraní. Prvním prvkem, kterého si můžete všimnout, je lišta s nabídkou jazyků vlevo nahoře. Na této liště můžete buďto kliknout na možnost Vše a prohledat všechny přidané jazykové slovníky, nebo si můžete vybrat konkrétní jazyk a prohledat jej jednotlivě a vyloučit výsledky z ostatních jazyků. Hned vedle vyhledávacího pole najdete také ikonku Aa, s jejíž pomocí můžete zmenšit nebo zvětšit velikost textu.

Při vyhledávání významu slova se v postranním panelu vlevo zobrazí seznam dalších slov v abecedním pořadí. Klepnutím na kterékoli z nich je můžete vyhledat. V hlavní části se zobrazí definice slova v každém z vybraných jazyků. Pokud jste povolili možnost Wikipedie, po zadání slova do vyhledávacího pole se o něm načtou také informace a fotografie z vyhrazené webové stránky Wikipedie, pokud jsou k dispozici.

K čemu používat slovník na Macu

Zjednodušeně by se dalo říci, že existují tři hlavní způsoby použití aplikace Slovník. Můžete ji používat jako běžný slovník, který vysvětluje, co dané slovo znamená pomocí stejného jazyka. Může také fungovat jako tezaurus, který vám poskytne synonyma slova ve stejném jazyce. A konečně se na něj můžete spolehnout také při překladu slova z jednoho jazyka do druhého.

Aplikace Slovník v systému macOS nabízí také několik šikovných triků a zkratek. Například můžete zadat libovolné slovo do vyhledávání Spotlight v systému macOS a ve výsledcích budou zahrnuty i nálezy ze Slovníku, takže jej nebudete muset spouštět. Kromě toho můžete také na vybrané slovo v operačním systému macOS kliknout na trackpadu s využitím Force Touch a zobrazit tak výsledek vyhledávání ve Slovníku. Stejně tak můžete v samotné aplikaci Slovník také klepnout na zvýrazněná slova v definici a vyhledat uvedená slova.

Jak můžeme vidět, aplikace Slovník v systému macOS má sice poněkud jednoduché rozhraní, ale ve skutečnosti se ale jedná o velmi výkonný nástroj. To platí zejména s ohledem na jeho integraci s Wikipedií i na oprávnění na úrovni systému macOS. Díky tomu se nativní Slovník stává centrálním informačním zdrojem, kde můžete nejen vyhledat překlad nebo význam daného slova, ale také si o něm přečíst podrobné vysvětlení.

 

.