Zavřít reklamu

Jeden z největších benefitů jablečných telefonů spočívá v dlouholeté softwarové podpoře. Jelikož si Apple dělá vlastní hardware i software, je pro něj daleko jednodušší vše optimalizovat a nabízet ideální řešení pro všechny telefony. To je ostatně něco, co bychom u konkurenčního Androidu jednoduše nenašli. V takovém případě je situace daleko složitější. Samotný systém totiž pochází od Googlu. Jeho nové verze následně přebírají výrobci konkrétních chytrých telefonů, kteří si je mohou upravit do požadované podoby a následně je teprve distribuovat pro konkrétní zařízení. Takovýto proces je pochopitelně o dost náročnější, kvůli čemuž je zcela běžné, že Android telefony disponují softwarovou podporou po dobu zhruba 2 let.

Naopak iPhony v tomto jasně dominují. Jak už jsme zmínili výše, Apple v tomto případě těží z toho, že za hardwarem i softwarem stojí on samotný a má tak nad vším plnou kontrolu. Důležitý je pak také další faktor. Android telefonů jsou totiž doslova stovky, kdežto telefonů od Applu je jen pár, což přináší další usnadnění s ohledem na optimalizaci. Obecně se říká, že zatímco Android nabízí zmiňovanou dvouletou podporu (s výjimkou Google Pixel), v případě Applu se jedná o pětiletou podporu. Jak se ale v poslední době ukazuje, tohle tvrzení už dávno neplatí.

Délka softwarové podpory se mění

O Applu se již roky říká, že svým uživatelům nabízí pětiletou softwarovou podporu. To se samozřejmě vztahuje na jablečné telefony Apple iPhone. V praxi to pak funguje poměrně jednoduše. Aktuální operační systém tak pohodlně nainstalujete i na 5 let starý telefon, který tak i vzhledem ke svému věku získá přístup ke všem novým funkcím – pokud tedy nejsou podmíněny hardwarem. Od této strategie pětileté podpory ale Apple upouští.

Ve skutečnosti totiž záleží na konkrétním operačním systému. Například takový iOS 15 (2021) podporoval úplně stejná zařízení jako jeho předchůdce iOS 14 (2020). Mezi nimi nechyběl dokonce dnes už stařičký iPhone 6S z roku 2015. Svým způsobem tak došlo k přetažení zmiňované doby. Následující a také aktuální systém iOS 16 se ale k nepsanému pravidlu vrátil a podpory iPhony od roku 2017, respektive počínaje iPhonem 8 (Plus) a iPhonem X.

Apple iPhone

iOS 17 kompatibilita

Od uvolnění očekávaného operačního systému iOS 17 pro veřejnost nás stále dělí hned několik měsíců. Lze předpokládat, že Apple tento systém odhalí jako již tradičně při příležitosti vývojářské konference WWDC, konkrétně tedy v červnu 2023, zatímco uvolnění první verze pro veřejnosti se následně dočkáme v září či říjnu. I přesto se ale začíná spekulovat o tom, jakých novinek se dočkáme, případně co přijde nového.

Aktuálně navíc unikly informace prozrazující kompatibilitu iPhonů s iOS 17. Podle těchto dat bude podpora počínat u iPhonu XR, čímž tak dojde k zaříznutí iPhone 8 a iPhone X. Z toho pak plyne jediné – Apple se vrací do zajetých kolejí a pravděpodobně tak s novým systémem opět vsadí na pravidlo pětileté softwarové podpory. V závěru si proto ještě pojďme posvítit na zásadní otázku. Platí ještě tvrzení, že iPhony nabízejí pětiletou softwarovou podporu? Odpověď ale není tak úplně jednoznačná. Jak jsme ukázali na dřívějších systémech, Apple může tuto pomyslnou lhůtu i přesáhnout, nebo se k ní naopak vrátit. Velice zjednodušeně a obecně lze ale říct, že jablečné telefony nabízí podporu po zhruba 5 let.

.