Zavřít reklamu

Jméno vývojářské společnosti CD Projekt Red se prakticky od počátku letošního roku skloňuje ve všech pádech. Nejprve se o ní mluvilo v souvislosti s vydáním dlouho očekávaného herního titulu Cyberpunk 2077, o něco později pak v souvislosti s hackerským útokem, při kterém došlo k odcizení citlivých dat a zdrojových kódů. Nyní se v souvislosti s CD Projekt Red objevila další nepříliš potěšující novinka, kterou je odložení chystané bezpečnostní záplaty pro zmíněný Cyberpunk 2077. Kromě tohoto tématu bude v dnešním souhrnu aktualit dále řeč třeba o včerejším výpadku Facebooku, automatických titulcích v aplikaci Zoom anebo o tom, jak veřejnost reaguje na novou chystanou funkci u streamovací platformy YouTube.

Bezpečnostní záplata Cyberpunku 2077 se odkládá

Vypadá to, že zprávy, týkající se vývojářské společnosti CD Projekt Red, jen tak nenaberou konce. Firma nyní pro změnu oznámila, že vydání její plánované druhé hlavní bezpečnostní záplaty pro hru Cyberpunk 2077 musí být odloženo. Zmíněnou záplatu by CD Projekt Red měl tedy nakonec vydat až koncem příštího měsíce a jedním z důvodů tohoto odkladu je nedávný hackerský útok, o kterém jsme vás na stránkách Jablíčkáře již několikrát informovali. Společnost v této souvislosti neuvedla žádné další podrobnosti. Podle agentury Bloomberg, která se ve své zprávě odvolává na spolehlivé zdroje, má zmíněný útok nejspíš mnohem závažnější následky, než jak to původně vypadalo. Útočníci požadovali po firmě za ukradená data výkupné, firma jim ale odmítala cokoliv uhradit. Údaje se nakonec podle dostupných zpráv podařilo útočníkům vydražit na internetu. Útočníci také uvedli, že v rámci útoku došlo i k úniku citlivých dat zaměstnanců CD Projekt Red.

Automatické titulky v Zoomu

Vzhledem k současné nelepšící se situaci to podle všeho vypadá, že ještě nějakou dobu zůstaneme ve svých domovech, a práci a výuku budeme absolvovat na dálku přes internet. Jedním z nástrojů, jehož popularita v souvislosti se zavedením home office a domácí výuky vzrostla, je například komunikační platforma Zoom. Její tvůrci se nyní snaží uživatelům dodat co nejvíce užitečných a zajímavých funkcí. Zatímco dříve šlo například o filtry, které při výuce nebo videokonferencích nejsou bůhvíjakým přínosem, tento týden přibyla funkce, kterou jistě řada uživatelů uvítá – jedná se o přidání automatických titulků. Ty sice nejsou u Zoomu žádnou novinkou, aplikace je ale až doposud nabízela pouze pro majitele placených Zoom účtů. Vedení firmy nyní oznámilo, že automatické titulky, které vznikají s pomocí umělé inteligence, budou nově moci využívat také ti, kteří v aplikaci Zoom mají základní neplacený uživatelský účet. Živý přepis na Zoomu je zatím k dispozici pouze v angličtině, postupem času se ale tato funkce začne rozšiřovat na vyšší počet různých jazyků. Automatické titulky nabízí například také komunikační platforma Google Meet.

YouTube

Ve včerejším souhrnu událostí z oblasti technologií jsme vás kromě jiných novinek informovali také o tom, že se streamovací platforma YouTube chystá usnadnit přechod mladších diváků z aplikace YouTube Kids ke standardní verzi YouTube. Společnost Google chce rodičům těchto dětí poskytnout nástroje, s jejichž pomocí budou moci lépe kontrolovat a redukovat případný potenciálně závadný obsah. Funkce je prozatím ve stavu testovací betaverze. Podle YouTube má tato funkce pracovat na základě strojového učení v kombinaci s lidským dohledem. YouTube na svém blogu zároveň připustil, že funkce rozhodně nemusí být stoprocentně spolehlivá a nevyloučil ani možnost jejího obcházení ze strany mladších vynalézavých uživatelů. Reakce ze strany veřejnosti na tuto novinku na sebe nenechala dlouho čekat a odezva rozhodně není stoprocentně pozitivní. Uživatelé si v komentářích stěžují například na to, že YouTube vyvíjí zbytečné úsilí na vývoj něčeho, co lze jen velmi těžko uhlídat, a připomínají, že firma dlouhodobě odmítá vyslechnout jejich požadavky na zcela jiné funkce, jako je třeba možnost zablokování konkrétního YouTube kanálu, vytvoření filtrů obsahu a podobně.

YouTube prechod z YouTube kids

Výpadek Facebooku a dalších služeb

Možná jste i vy včera v podvečerních hodinách takřka z minuty na minutu zaznamenali náhlý výpadek u Facebooku, Facebook Messengeru nebo třeba na Instagramu. Server Down Detector se doslova během chvilky zaplnil hlášeními od uživatelů, kteří výpadek potvrdili. Příčina výpadku nebyla v době psaní tohoto článku známá, jisté ale je, že navzdory relativně masivnímu rozsahu se nejednalo o výpadek, který by zasáhl všechny uživatele beze zbytku. Zatímco někteří si stěžovali na postupné selhání FB Messengeru, Facebooku a později také soukromých zpráv na Instagramu, jiným tyto služby fungovaly celou dobu bez jakéhokoliv výraznějšího problému.

.