Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Bezplatné verze Apple Music se nedočkáme

Pro poslech hudby dnes můžeme sáhnout po některé streamovací platformě, která nám za měsíční poplatek zpřístupní rozsáhlou knihovnu s nejrůznějšími styly, interprety a skladbami. Není žádným tajemstvím, že trhu dominuje švédský Spotify. Mimo něj si ještě můžeme vybrat z několika dalších společností, například tedy Apple či Amazon. Zmiňované služby Spotify i Amazon svým posluchačům nabízí i bezplatnou verzi platformy, kdy můžete hudbu poslouchat zcela zdarma. To s sebou přináší daň v podobě neustále přerušovaného poslechu nejrůznějšími reklamami a omezenými funkcemi. Někteří lidé navíc doposud diskutovali o tom, zdali s podobným režimem můžeme počítat i u Applu.

apple music

Nejnovější informace nyní přinesl Elean Segal, který v Applu zastává pozici ředitele pro publikování hudby. Segal totiž nedávno musel odpovídat na nejrůznější dotazy na půdě parlamentu Spojeného království, kde se mimo jiné nacházeli i představitelé Spotify a Amazon. Řeč byla samozřejmě o ekonomice streamovacích služeb. Všichni dostali jednu stejnou otázku, která se týkala cen předplatného a pocitů v případě bezplatných verzí. Segal k tomu řekl, že takovýto krok nemá pro Apple Music smysl, protože by nedokázal generovat dostatečný zisk a spíše by to ublížilo celému ekosystému. Zároveň by se jednalo o krok, jenž není v souladu s firemním pohledem na soukromí. Je tedy jasné, že bezplatné verze Apple Music se nedočkáme, tedy alespoň prozatím.

Final Cut Pro a přechod na měsíční předplatné

Cupertinská společnost pro své Macy nabízí řadu programů pro nejrůznější účely. Pro případy videa se jedná o bezplatnou aplikaci iMovie, která si poradí se základními úpravami, a Final Cut Pro, jež je pro změnu určena profesionálům a poradí si takřka s čímkoliv. V současné situaci je program k dostání za 7 990 korun. Tato vyšší částka může spoustu potenciálních uživatelů odrazovat od zakoupení, a ti se proto raději přesunout k alternativnímu (levnějšímu/bezplatnému) řešení. Apple každopádně nově změnil u programu jeho ochranou známku, čímž nám nastínil možné změny. Final Cut Pro by teoreticky už nemusel stát necelých osm tisíc, ale naopak bychom jej mohli získat na bázi měsíčního předplatného.

Podle nejnovějších zpráv Patently Apple kalifornský gigant v pondělí změnil u programu jeho klasifikaci na #42, což znamená SaaS neboli Software as a Service, anebo PaaS, tedy Platform as a Service. Totožnou klasifikaci bychom mohli najít například u kancelářského balíčku Microsoft Office 365, který je k dostání taktéž na bázi předplatného. Spolu s předplatným by Apple mohl jablíčkářům nabídnout i nějaký dodatečný obsah. Konkrétně by se mohlo jednat o nejrůznější tutoriály, postupy a podobně.

 

Zdali se Apple skutečně vydá cestou předplatného je prozatím samozřejmě nejasné. Již nyní si ale jabláčkáři na internetových fórech značně stěžují a raději by uvítali, kdyby cupertinská společnost zachovala dosavadní model, kdy jsou profesionální aplikace jako Final Cut Pro a Logic Pro k dostání za vyšší cenu. Jak na celou situaci nahlížíte vy?

Apple čelí přezkoumání funkce Sign in with Apple a stížnostem vývojářů

Operační systém iOS 13 přinesl parádní bezpečností funkci, kterou si jablíčkáři téměř okamžitě zamilovali. Řeč je samozřejmě o Sign in with Apple, díky které se můžete přihlásit/registrovat do nejrůznějších aplikací a služeb a navíc s nimi nemusíte sdílet ani vaši e-mailovou adresu – vše za vás vyřeší vaše Apple ID. Podobnou funkci nabízí i Google, Twitter a Facebook, avšak bez ochrany soukromí. Americké ministerstvo spravedlnosti ale nyní řeší notné stížnosti od samotných vývojářů, kteří proti této funkci zbrojí.

Sign in with Apple

Apple nyní přímo vyžaduje, aby Sign in with Apple v sobě měla každá aplikace, která nabízí zmiňované alternativy od Googlu, Facebooku a Twitteru. Podle slov vývojářů tato funkce znemožňuje uživatelům přejít ke konkurenčním produktům. Celý tento případ opět komentovalo hned několik jablíčkářů, podle kterých se jedná o perfektní funkci, která hájí soukromí uživatelů a skrývá zmiňovanou e-mailovou adresu. Není totiž žádným tajemstvím, že vývojáři zvyknou uživatele častokrát až spamovat nejrůznějšími e-maily, případně si tyto adresy navzájem sdílet.

.