Zavřít reklamu

Operační systém macOS Monterey byl představen již před několika měsíci, a to na vývojářské konferenci WWDC21. Oficiálního vydání pro veřejnost jsme se pak dočkali teprve před dvěma týdny. Co se týče novinek a vylepšení, tak těch je v macOS Monterey k dispozici opravdu mnoho. Letos je každopádně mnoho funkcí k dispozici v rámci všech nových operačních systémů, tedy i v iOS a iPadOS 15 či watchOS 8. Mezi jednu z těchto funkcí, která je propojená napříč systémy, patří Soustředění. Dle mnohých jedinců se jedná o celkově nejlepší novou funkci letoška a já osobně mohu jen souhlasit. Pojďme se v tomto článku podívat na 5 tipů ze Soustředění v macOS Monterey.

Synchronizace režimů

Režimy Soustředění kompletně nahradily původní režim Nerušit. Pokud jste původní režim Nerušit aktivovali například na iPhonu, tak nedošlo k jeho automatické aktivaci i na ostatních zařízeních. To znamená, že bylo nutné Nerušit aktivovat všude zvlášť. To se ale s příchodem macOS Monterey a dalších nových systémů mění. Pokud totiž aktivujete nějaký režim Soustředění třeba na Macu, tak se automaticky aktivuje i na iPhonu, iPadu a Apple Watch. Každopádně, pokud vám synchronizace nefunguje, popřípadě pokud byste ji v macOS Monterey chtěli změnit, tak přejděte do Předvolby systému -> Oznámení a soustředění -> Soustředění, kde dole podle potřeby (de)aktivujte možnost Sdílet mezi zařízeními.

Neodkladná oznámení

V rámci Soustředění si můžete vytvořit hned několik různých režimů, které si můžete individuálně a nezávisle na sobě upravovat. To znamená, že si můžete u každého režimu nastavit například to, kdo se vám bude moci dovolat, popřípadě které aplikace vám budou moci odeslat oznámení. Kromě toho si ale můžete u vybraných aplikací aktivovat také tzv. neodkladná oznámení, která dokáží aktivní režim Soustředění „přebít“. Neodkladná oznámení lze u aplikací (de)aktivovat v Předvolby systému -> Oznámení a soustředění, kde si vlevo vyberte podporovanou aplikaci, a poté zaškrtněte možnost Povolit neodkladná oznámení. Kromě toho je pak u režimu Soustředění nutné „přebití“ aktivovat, a to tak, že přejdete do Předvolby systému -> Oznámení a soustředění -> Soustředění. Zde si rozklikněte konkrétní režim, následně vpravo nahoře klepněte na Volby a aktivujte možnost Povolit neodkladná oznámení.

Opakované hovory a povolená volání

Oproti původnímu režimu Nerušit, kterému chybělo opravdu mnoho základních funkcí, nabízí režimy Soustředění o mnoho více možností pro kompletní přenastavení podle vlastního gusta. Pravdou ale je, že některé funkce z původního režimu Nerušit zůstaly součástí nového Soustředění. Konkrétně se jedná o opakované hovory a povolená volání. Pokud povolíte opakované hovory, tak u druhého volání od stejného volajícího během tří minut nedojde k vypnutí zvuku. To znamená, že i skrze aktivní režim Soustředění takový hovor uslyšíte. U povolených volání si můžete všeobecně vybrat, které kontakty se vám budou moci dovolat – k dispozici jsou Všichni, Všechny kontakty a Oblíbené kontakty. I nadále si samozřejmě můžete vybrat povolené kontakty individuálně. Jak opakované hovory, tak povolená volání je možné (de)aktivovat v Předvolby systému -> Oznámení a soustředění -> Soustředění. Zde si vyberte vlevo konkrétní režim, a poté klepněte vpravo nahoře na Volby.

Sdílení stavu soustředění ve Zprávách

V případě, že jste si ve starších verzích jablečných operačních systémů aktivovali režim Nerušit, tak se o této skutečnosti neměl nikdo šanci jednoduše dozvědět. To znamená, že vám někdo nutně snažil dopsat, ale bohužel se mu to skrze váš aktivní režim Nerušit nepovedlo. Dobrou zprávou ale je, že s příchodem Soustředění jsme se dočkali také nové funkce, díky které je možné sdílet stav soustředění v konverzaci v nativní aplikaci Zprávy. Pokud tedy máte aktivní režim Soustředění a druhá strana přejde do vaší konverzace ve Zprávách, tak se nad textovým polem pro zprávu zobrazí informace o tom, že máte ztišená oznámení. Díky tomu bude druhá strana ihned vědět, z jakého důvodu neodpovídáte. V urgentních případech je každopádně možné režim Soustředění přebít, a to tak, že zprávu odešlete, a poté klepnete na Přesto oznámit. Popřípadě lze samozřejmě využít opakované hovory, o kterých jsme si řekli více na předchozí stránce. Pokud chcete sdílení stavu soustředění ve Zprávách (de)aktivovat, tak přejděte do Předvolby systému -> Oznámení a soustředění -> Soustředění, kde si vlevo vyberte konkrétní režim a dole aktivujte Sdílet stav soustředění.

Automatické spuštění režimu

Chcete-li na vašem Macu s macOS Monterey provést aktivaci režimu Soustředění, tak stačí, abyste v horní liště klepnuli na ikonu ovládacího centra, kde už lze následně jednotlivý režim vybrat a aktivovat jej. O mnoho lepší ale je, když se vybraný režim Soustředění dokáže aktivovat sám, a to zcela automaticky. To se hodí například tehdy, pokud přijdete do práce, popřípadě když opustíte domov apod. Pokud byste si chtěli automatizace pro automatické spuštění režimu Soustředění na Macu nastavit, tak stačí přejít do Předvolby systému -> Oznámení a soustředění -> Soustředění, kde si vlevo vyberte konkrétní režim. Pak ve spodní části klepněte na ikonu + a následně si vyberte, zdali chcete vytvořit automatizaci založenou na času, místě či aplikaci. Následně stačí projít průvodcem a automatizaci vytvořit.

.