Zavřít reklamu

Apple je jeden z mála technologických gigantů, kterým záleží na ochraně soukromí a bezpečnosti jeho zákazníků. Dokazuje nám to všemožnými způsoby – stačí si například vzpomenout na poslední aféry, které se týkaly úniku uživatelských dat. Prakticky pokaždé v nich figurovaly společnosti jako Google, Facebook či Microsoft, jablečná společnost však nikoliv. Kromě toho Apple neustále přichází s novými bezpečnostními funkcemi, které rozhodně stojí za to. 5 nových jich najdeme i v macOS Monterey – pojďme se na ně podívat.

Private Relay aneb Soukromý přenos

Mezi jednu z nejvíce známých bezpečnostních funkcí z nových systémů patří bezesporu Private Relay. Jedná se o funkci, která v macOS Monterey (a dalších nových systémech) dokáže před poskytovateli sítí a webovými stránkami skrýt vaši IP adresu a informace o vašem prohlížení internetu v Safari. Aby vás nebylo možné vystopovat, tak Private Relay také mění vaši polohu. Díky tomu nemůže nikdo zjistit, kdo vlastně jste, kde se nacházíte a popřípadě jaké stránky navštěvujete. Kromě toho, že váš pohyb na internetu nebudou moci sledovat ani poskytovatelé, ani webové stránky, tak nebudou žádné informace předány ani Applu. Zkrátka a jednoduše, pokud chcete být na internetu v bezpečí, tak byste si Private Relay měli aktivovat. Najdete jej v Předvolby systému -> Apple ID -> iCloud, kde jej stačí aktivovat. Je k dispozici všem jedincům s iCloud+, tedy těm, kteří si předplácí iCloud.

Skrýt můj e-mail

Kromě Private Relay jsme se v macOS Monterey a ostatních nových systémech dočkali také funkce Skrýt můj e-mail. Tato funkce je součástí jablečných systémů již delší dobu, až doposud jste ji ale mohli používat pouze pro přihlášení v aplikacích pomocí Apple ID. Nově je možné funkci Skrýt můj e-mail využít prakticky kdekoliv na internetu. Pokud přejdete do rozhraní funkce Skrýt můj e-mail, tak si můžete vytvořit speciální nicneříkající e-mail, kterým skryjete podobu vašeho reálného e-mailu. Tento speciální e-mail pak můžete uvádět kdekoliv na internetu a veškeré zprávy, které na něj přijdou, se budou automaticky přeposílat na váš reálný účet. Webové stránky, služby a další poskytovatelé tak nebudou schopni identifikovat váš e-mail. Tuto funkci lze aktivovat v Předvolby systému -> Apple ID -> iCloud. Stejně jako u Private Relay je nutné pro využití této funkce mít aktivní iCloud+.

Chránit aktivitu v Mailu

Pokud se řadíte mezi jedince, kteří využívají e-mailovou schránku k základním úkonům, tak s velkou pravděpodobností využíváte nativní řešení v podobě aplikace Mail. Věděli jste však o tom, že když vám někdo odešle e-mail, tak může určitými způsoby zjistit, jak jste s ním interagovali? Zjistit může třeba to, kdy jste e-mail otevřeli, společně s dalšími činnostmi, které s e-mailem provedete. Tohle sledování probíhá nejčastěji prostřednictvím neviditelného pixelu, který se při odeslání přidá do těla e-mailu. Asi nikdo z nás nechce být tímto způsobem sledován, a jelikož se tyto praktiky začaly využívat čím dál tím častěji, tak se Apple rozhodl zasáhnout. Do Mailu tak přidat funkci Chránit aktivitu v Mailu, která vás dokáže proti sledování ochránit, a to skrytím IP adresy a dalšími úkony. Aktivovat tuto funkci můžete tak, že v aplikaci Mail klepnete v horní liště na Mail -> Předvolby… -> Soukromí, kde zaškrtněte možnost Chránit aktivitu v Mailu.

Oranžová tečka v horní liště

Pokud vlastníte jablečný počítač již delší dobu, tak určitě víte, že se po aktivaci přední kamery vedle ní automaticky rozsvítí zelená LED dioda, která značí, že je kamera aktivní. Jedná se o velmi spolehlivou bezpečnostní funkci, díky které jste vždy rychle a jednoduše schopni určit, zdali je či není kamera zapnutá. Minulý rok podobná funkce přibyla i v iOS – zde se zelená dioda začala zobrazovat na displeji. Kromě ní však Apple přidal také oranžovou diodu, která značila to, že je aktivní mikrofon. A v macOS Monterey jsme se této oranžové tečky dočkali také. Pokud je tedy mikrofon na Macu aktivní, tak to můžete jednoduše zjistit tak, že se v horní liště podíváte napravo na ikonu ovládacího centra. Pokud se napravo od ní nachází oranžová tečka, tak je mikrofon aktivní. Více informací o tom, která aplikace mikrofon či kameru využívá, zjistíte po klepnutí na ikonu ovládacího centra.

Rozmazání pozadí

V posledních měsících se kvůli COVIDu velice rozšířil homeoffice, tedy práce z domova. K domluvě s kolegy či spolužáky jsme pak mohli využívat různé komunikační aplikace – například Microsoft Teams, Google Meet, Zoom a další. Vzhledem k tomu, že tyto aplikace před vypuknutím koronavirové pandemie nebyly nijak extra oblíbené, tak se na jejich vývoj nebral tolik ohled. Jakmile je ale začaly firmy a školy hromadně využívat, tak se na nich začalo pořádně makat. Prakticky všechny tyto aplikace pad nabídly možnost pro rozmazání pozadí, což se hodilo především těm jedincům, kteří museli pracovat či studovat v bytě s ostatními lidmi. V macOS Monterey pak s rozmazáním pozadí přišel i FaceTime, a to pro všechny Macy s čipy Apple Silicon. Tohle rozmazání pozadí je oproti tomu obyčejnému ze zmíněných aplikací o mnoho lepší, jelikož se o jeho provedení stará Neural Engine, a nikoliv pouze software jako takový. Pokud byste chtěli pozadí, například ve FaceTime, rozmazat, tak stačí, abyste nějaký video-hovor spustili, a poté v pravé části horní lišty klepnuli na ikonu ovládacího centra. Následně stačí klepnout na možnost Obrazové efekty, kde rozmazání pozadí aktivujte.

.