Zavřít reklamu
iWant

Do aukce míří specifikace počítače Apple-1, které ručně sepsal sám Steve Jobs

iWant

Steve Jobs má i nadále početnou základnu svých fanoušků a obdivovatelů. Je tedy jasné, že jakýkoliv artefakt, který je s ním nějakým způsobem spojený, slaví na aukcích obrovský úspěch. Několikanásobně vyšší hodnotu pak mají předměty opatřené Jobsovým autogramem. Dražba jednoho takového se momentálně chystá. Jedná se o vlastnoručně psaný dokument k vůbec prvnímu produktu Applu – počítači Apple-1.

Dokument doplňují dva polaroidové snímky zachycující obvodové desky počítače Apple-1. Nejedná se ale o modely, které byly za ďábelských 666 dolarů prodávány v tehdejším Byte Shopu, nýbrž o jednoduché desky, které se dostaly pouze k hrstce Jobsových přátel a blízkých. V poznámkách k dokumentu stojí, že se jedná o ručně psaný specifikační list k počítači, obsahující mimo jiné také kontakty na Steva Jobse – v té době se jednalo o adresu jeho adoptivních rodičů. Jobs v dokumentu zmiňuje například fakt, že pro Apple-1 byl použit mikroprocesor 6800, 6501 nebo 6502, dodává ale, že těmi doporučenými jsou poslední dva jmenované.

Aukční sín Bonhams, která dokument bude spolu se zmíněnými polaroidovými snímky dražit, uvádí, že by se jejich prodejní cena mohla pohybovat okolo 60 tisíc dolarů (v přepočtu více než 1 300 000 korun). Aukce se uskuteční dnes, 5. prosince, a kromě ručně psaného dokumentu se v ní bude dražit jeden z počítačů Apple-1 a Apple Lisa.

Předměty jakkoliv související se Stevem Jobsem jsou častými položkami v nejrůznějších akcích. Není tomu tak dávno, co se dražilo Jobsovo BMQ Z8, podepsaný šek nebo žádost o pracovní pozici. Cena počítačů Apple-1 v průběhu let značně kolísá. V roce 2014 se jeden z funkčních modelů prodal v aukci za neuvěřitelných 905 tisíc dolarů (více než 20,5 milionu korun), v loňském roce se podobný kousek vydražil „jen“ za 112 tisíc dolarů.