Zavřít reklamu

V první polovině osmdesátých let minulého století zakoupil Steve Jobs dům s názvem Jackling House. Poměrně velkolepou stavbu z 20. let, vybavenou dvacítkou pokojů, obýval ale jen několik let, než přesídlil do kalifornského Palo Alto. Možná si říkáte, že sídlo Jackling House, které si sám koupil, musel Jobs zákonitě milovat. Pravda je ale trošku jiná. Jistou dobu totiž Jobs Jackling House nenáviděl tak intenzivně, že navzdory historické hodnotě usiloval o jeho demolici.

Nákup před odchodem

V roce 1984, kdy sláva společnosti Apple prudce rostla a právě byl představen první Macintosh, koupil Steve Jobs sídlo Jackling House a nastěhoval se do něj. Čtrnáctipokojovou stavbu nechal v roce 1925 postavit těžařský baron Daniel Cowan Jackling. Vybral si jednoho z nejvýznamnějších kalifornských architektů té doby, George Washingtona Smithe, který sídlo navrhl ve španělském koloniálním stylu. Jobs zde žil přibližně deset let. Byla to léta, která byla možná svědkem jeho nejhorších chvil, ale nakonec také jeho postupného nového začátku.

V roce 1985, tedy asi rok po koupi domu, musel Jobs společnost Apple opustit. V domě stále bydlel, když se seznámil se svou budoucí ženou Laurene Powell, která v té době byla studentkou Stanford University. V roce 1991 se vzali, a sídlo Jackling House ještě krátce obývali i v době, kdy se jim narodil první syn Reed. Nakonec se ale manželé Jobsovi přestěhovali na jih do domu v Palo Altu.

„Srovnejte ten dům se zemí“

Koncem 90. let minulého století byl Jackling House z velké části prázdný a Jobs jej nechal chátrat. Okna a dveře zůstaly otevřené, a povětrnostní vlivy si spolu s řáděním vandalů postupně na domě vybraly svou daň. Z kdysi velkolepého sídla se časem stala spíše ruina. Ruina, kterou Steve Jobs doslova nenáviděl. V roce 2001 Jobs trval na tom, že dům je neopravitelný, a požádal město Woodside, kde se sídlo nacházelo, aby mu jej dovolilo zbourat. Město nakonec žádost schválilo, ale místní památkáři se spojili a podali odvolání. Právní boj trval téměř deset let – až do roku 2011, kdy odvolací soud nakonec Jobsovi povolil stavbu zbourat. Jobs se nejprve po určitou dobu snažil najít někoho, kdo by byl ochotný převzít celý Jackling House a přemístit ho. Když však tato snaha z poměrně pochopitelných důvodů selhala, souhlasil s tím, že město Woodside zachrání z domu, co bude chtít, pokud jde o ozdoby a vybavení.

A tak několik týdnů před demolicí skupina dobrovolníků prohledávala dům a hledala vše, co by se dalo snadno odstranit a zachovat. Začala akce, která vyústila v odvoz několika nákladních aut plných předmětů, včetně měděné poštovní schránky, složitých střešních tašek, dřevěných prvků, krbů, svítidel a lišt, které byly velmi specifické pro danou dobu a kdysi krásným příkladem španělského koloniálního stylu. Část vybavení Jobsova bývalého domu našla své místo v místním muzeu, městském skladu, a část vybavení putovala po několika dalších letech do aukce.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.