Zavřít reklamu

Rok utekl jako voda a pouhé poslední týdny nás dělí od vánočních svátků a nového roku. To je přesně ideálním obdobím pro srovnání vašich aktivit za uplynulý rok. Tím se alespoň řídí hudební streamovací služba Spotify. Její předplatitelé tak mají každoročně v prosinci k dostání funkci Spotify Wrapped s jasným zacílením – ukázat předplatitelům, u jaké hudby strávili nejvíce času, co se jim zamlouvá a kdo jsou jejich oblíbení interpreti. Celé to má podobu vycházející z příběhů na Instagramu.

S příchodem Spotify Wrapped se doslova každoročně zaplaví nejrůznější sociální sítě, kde chtějí uživatelé sdílet svůj hudební vkus či se například pochlubit, že se řadí mezi přespříliš malé procento největších fanoušků konkrétního interpreta. Touto funkcí se nechal inspirovat i Apple a přišel s vlastním řešením Apple Music Replay. Jenže ani zdaleka se nesetkal s takovým úspěchem jako konkurenční Spotify. Cupertinskému gigantovi naopak ujíždí vlak a je poměrně škoda, že na zcela zásadní možnosti zapomíná.

Dominance Spotify Wrapped

Jak už jsme zmínili výše, s příchodem prosince je internet doslova přeplněný shrnutím Spotify Wrapped od samotných předplatitelů. Apple se proto již před lety rozhodl, že přijde se stejným řešením v rámci své hudební streamovací platformy Apple Music. Jenže namísto úspěchu se setkal s kritikou. Zatímco konkurenční přehled přináší detaily o nejposlouchanějších interpretech, albech, skladbách či žánrech a řadu dalších dat, Apple to vzal o něco jednodušeji – v rámci prvních verzí Replay předplatiteli ukázal seznam nejposlouchanějších skladeb a umělců. Něco takového na rozsáhlost řešení od Spotify zkrátka nedosahovalo.

Spotify Wrapped 2022
Spotify Wrapped 2022

Není se proto čemu divit, že se jablíčkáři využívající Apple Music cítili lehce odstrčení. Zatímco ostatní si mezi sebou sdíleli detailní přehledy ze Spotify, oni měli jednoduše smůlu a museli se spokojit s tím, co mají k dispozici. Samozřejmě ve finále se o nic zase tak důležitého nejedná. Streamovací platforby slouží hlavně k přehrávání hudby než k pouhým statistikám. Spotify ale výborně využil své postavení naprosté jedničky na trhu a lidem poskytl přesně to, co chtějí – dokázal v nich probudit zápal a zvědavost. Prakticky každý se pak chce ohlédnout zpět a zjistit, jaký interpret jej v daném roce provázel nejčastěji.

Pořádná změna přišla až letos. Konečně jsme se totiž dočkali výrazného posunu jablečné verze Apple Music Replay, která kromě playlistu nejposlouchanějších skladeb přináší i poměrně zajímavá data. Jakožto předplatitelé jablečné hudební platformy tak konečně můžeme zjistit, kolikrát jsme přehráli naše nejpřehrávanější skladby, kolik minut jsme strávili poslechem oblíbených interpretů či jaká jsou naše nejoblíbenější alba za daný rok. Ty nejlepší z nejlepších jsou pak k dostání v rámci speciálně vytvořeného playlistu. Na druhou stranu přestože se Replay posunul vpřed, tak stále nedosahuje kvalit Spotify Wrapped.

Sdílení přehledu

V čem Apple Music Replay strádá, je možnost jednoduchého sdílení. Váš osobní přehled je k dostání v rámci webové aplikace, kdy jedinou možností je stažení snímku vašeho vybraného TOP interpreta, alba či skladby. Něco takového jednoduše nestačí. Na obrázku níže si pak můžete prohlédnout, jak takový výstup vlastně vypadá. Naopak Spotify Wrapped přináší kompletní data informující o kompletním výběru. Zároveň konkurenční přehled jde naproti i samotným umělcům, kteří mají k dispozici stejný přehled, akorát z opačné strany barikády. Mohou se tak jednoduše pochlubit různými údaji – například kolik měli posluchačů, z kolika zemí či kolik streamů/hodin „odehráli“ v uších jejich fanoušků.

apple music replay vystup
.