Zavřít reklamu

Pokud patříte mezi uživatele iPhonu, tak jistě víte, že si veškerá hesla, která uložíte skrze Safari, můžete následně zobrazit po kupě v Nastavení. V případě, že byste podobně chtěli hesla zobrazit i na Macu, tak jste až do příchodu macOS Monterey museli využít nativní aplikaci Klíčenka. Ta je sice funkční a plní účel, avšak pro většinu uživatelů je zbytečně složitá. Apple si tohoto byl vědom, a tak na Macu přišel se zbrusu novým správcem hesel, který je jednoduchý, intuitivní a podobný tomu z iOS. Najdete ho v Předvolby systému → Hesla a v tomto článku se podíváme na celkově 5 tipů, které s ním souvisí.

Ruční přidání nového hesla

Nový záznam do správce hesel přidáte jednoduše tak, že se registrujete a přihlásíte k vašemu účtu na nějaké webové stránce. V takovém případě se vás Safari zeptá, zdali chcete heslo do správce hesel přidat. V určitých situacích by se vám ale mohla hodit možnost pro ruční přidání hesla. I tohle můžete samozřejmě jednoduše provést. Stačí tedy přejít do  → Předvolby systému → Hesla, kde se následně autorizujte, a poté v levém dolním rohu okna klepněte na ikonu +. Tímto se otevře nové okno, do kterého zadejte webovou stránku, uživatelské jméno a heslo. Následně stačí akci potvrdit klepnutím na Přidat heslo.

Úprava již přidaného hesla

V případě, že se v Safari přihlásíte k nějakému uživatelskému účtu, a poté provedete změnu hesla, tak by se vás Safari mělo automaticky zeptat, zdali chcete heslo aktualizovat. Ne ve všech případech se ale tato výzva musí zobrazit, popřípadě ji můžete omylem odkliknout. Ani v takové situaci se ale nic neděje, jelikož si záznam s heslem můžete upravit ručně. Toho docílíte tak, že přejdete do  → Předvolby systému → Hesla, kde se následně autorizuje. Poté ze seznamu vyberte a klepněte na záznam, který chcete upravit, a poté vpravo nahoře stiskněte tlačítko Upravit. Následně se zobrazí nové okno, kde už můžete provést manuální změnu hesla, kterou potvrdíte klepnutím na Uložit vpravo dole.

Detekce odhalených hesel

U každého uživatelského účtu byste ideálně měli využívat jiné heslo. Bezpečné heslo vám dokáže automaticky vytvořit samotné Safari, všeobecně ale platí, že byste měli využít malá a velká písmena, číslice a speciální znaky s tím, že by heslo mělo být také dostatečně dlouhé. Každému z nás se ale může stát, že dojde k uniknutí některých hesel. Součástí správce hesel je přesně pro tyto případy speciální funkce, která vás dokáže upozornit na to, že došlo k odhalení některého z vašich hesel. Tuto funkci je každopádně nutné aktivovat, a to v  → Předvolby systému → Hesla, kde se následně autorizujte, a poté dole zaškrtněte Detekovat odhalená hesla. Pokud dojde k odhalení některého z vašich hesel, tak se u konkrétního záznamu objeví vykřičník a zpráva.

Změna hesla na webu

Přišli jste na to, že u některého z vašich účtů využíváte slabé heslo, které by mohlo být jednoduché pro uhodnutí? Popřípadě už došlo k úniku některého z vašich hesel? Pokud jste si byť jen na jednu z těchto otázek odpověděli kladně, tak je nutné, abyste heslo ihned přestali využívat a změnili ho. Tento postup můžete samozřejmě provést tak, že přejdete na konkrétní web s účtem, kde pak změnu hesla provedete. Pokud ale nechcete hledat stránky určené pro změnu hesla, tak si můžete pomoci se správcem hesel, který vás přímo na konkrétní stránku přesune. Stačí, abyste se přesunuli do  → Předvolby systému → Hesla, kde se následně autorizujte. Pak vyhledejte a rozklikněte záznam, u kterého chcete heslo změnit. Pak vpravo nahoře klepněte na Upravit, a následně na Změnit heslo na stránce. Tímto dojde k otevření Safari se stránkou, kde budete schopni heslo ihned změnit.

Sdílení hesel

Čas od času se můžete ocitnout v situaci, kdy potřebujete někomu známému sdílet některé z vašich hesel k uživatelským účtům. Ve většině případech volíme tu nejméně bezpečnou cestu, a to přeposlání hesla v nezašifrované podobě skrze některou z chatovacích aplikací. Vyložené nebezpečí by vám sice hrozit nemělo, nikdy ale nevíte, kdo se vám může nabourat například na Facebook, což může být problém v případě, že jste heslo sdíleli přes Messenger. I s bezpečným sdílením hesel Apple počítal a ve správci hesel nabízí funkci, díky které můžete heslo rychle a jednoduše sdílet přes AirDrop. Pro sdílení hesla přejděte do  → Předvolby systému → Hesla, kde se autorizujte. Poté si v seznamu najděte a rozklikněte vybrané heslo, a následně vpravo nahoře klepněte na ikonu sdílení. Pak už jen stačí, abyste vybrali dotyčného uživatele v dosahu, se kterým heslo chcete sdílet. Druhá strana musí po sdílení přijmutí hesla potvrdit.

.