Zavřít reklamu

Věrnostní karty jsou záležitostí, kterou nám obchodníci rádi poskytují, a nabízí nám jejich prostřednictvím různé slevy a bonusy, nicméně s přibývajícím počtem začnou rychle nafukovat naši peněženku. V době, kdy všechno přechází do digitální podoby a mnoho věcí můžeme vyřešit z chytrého mobilního telefonu, jsou věrnostní karty, které zpravidla jen nesou čárový kód, přežitkem.

V App Store najdete hned několik aplikací, které tento problém řeší. Digitální úložiště věrnostních karet jsou stále více populární a reagují na to i obchodníci, kteří pomalu vyměňují laserové skenery za optické, které bez problému dokáží načíst čárový kód z displeje. Hned pro Českou republiku můžete najít tři aplikace pro tento účel – Cardless+, Portmonka a zahraniční FidMe, ve které nechybí podpora ČR a češtiny. Lze samozřejmě v App Store najít více zahraničních aplikací, například Key Ring nebo Fidall, nicméně ty jsou i přes možnost přidat vlastní karty pro Čechy nepoužitelné a obsahují spoustu zbytečných funkcí, které v našich končinách nevyužijete (nabídky obchodů, slevové kupony apod.).

Cardless+

První aplikací v našem srovnání je Cardless+ od firmy Beevendo, která dlouhodobě spolupracuje s obchodníky a nabízí jim digitální propojení služeb. Pro používání není třeba vytvářet účet jako v jiných aplikacích, pouze vyplníte své pohlaví, rok narození a vaše záliby, podle kterých vám pak Cardless+ může nabízet akce. Přidání věrnostní karty je vcelku jednoduché.

V hlavní nabídce nejdříve vyberete Karty, kliknete na tlačítko „+“ a v seznamu si vyberete obchodníka. Česká nabídka je poměrně rozsáhlá, najdete zde přes 150 značek, od A3 Sport po Yves Rocher. Pokud byste přece jen nemohli najít váš obchod, lze přidat i jinou kartu. U partnerů Cardless+ v seznamu máte nicméně jistotu, že s digitálním čárovým kódem u čtečky uspějete.

Cardless+ dokáže pomocí fotoaparátu naskenovat číslo karty, lze jej však zadat i ručně nebo opravit špatné číslo. Nakonec ještě vyplníte číslo karty (nepovinně) a případně můžete změnit i obrázek karty tak, že si ji vyfotíte. Bohužel není možné vybrat obrázek z knihovny.

Věrnostní karty se pak objevují v nabídce karet jako ikony, po otevření se zobrazí velký čárový kód, který si můžete ještě zvětšit na celou obrazovku kliknutím na něj. Pokud jste si vybrali kartu z dostupné nabídky, najdete zde i popis, jak věrnostní karta funguje. Nakonec nechybí seznam obchodů, které aplikace zobrazí podle blízkosti k vaší poloze.

Kromě karet dokáže aplikace vyhledávat i obchody v okolí, buď všechny z nabídky nebo podle vašich karet či zálib. V aplikaci lze nejbližší obchody vyhledávat i podle klíčových slov. Ve skutečnosti Cardless+ obsahuje seznam většiny obchodů v České republice včetně navigace k nim, může tedy fungovat i jako samostatný navigátor pro obchody. Navíc aplikace funguje i na mezinárodní úrovni a nabídne velké množství obchodů včetně věrnostních karet a navigace i za hranicemi naší země. Další zajímavou funkcí je pak zobrazení aktuálních akcí z vybraných obchodů, které si opět můžete nechat zobrazit podle zálib, které jste si při spuštění vybrali (lze je kdykoliv změnit v nastavení).

Co se týče UI, to je vcelku intuitivní a funkční, nicméně zasloužila by si ještě trochu péče. Šedivé pozadí působí vcelku nudně a chladně a nejde příliš ruku v ruce s novým směrem designu iOS 7. Ne že by zde byly známky skeuomorfismu, ale po estetické stránce zde prostě něco chybí.

[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/cardless+/id547622330?mt=8″]

Portmonka

Aplikace Portmonka od Mladé Fronty byla první aplikací svého druhu na českém trhu a byla prvním impulsem pro obchodníky využívat optické skenery místo laserových. Od svého debutu se v aplikaci nicméně příliš nezměnilo.

Přidat kartu je stejně jednoduché jako v případě Cardless+, z hlavní nabídky vyberete karty, tlačítkem „+“ zobrazíte nabídku podporovaných obchodů, pro které lze karty přidat. Těch je však výrazně méně, Portomonka zobrazuje jen partnerské obchody, kterých je šestnáct. Při přidání vlastní karty sice v našeptavači názvu nabídne pár set obchodů, nicméně v seznamu pak budete mít kartu pouze s generickým nápisem, bez loga. Služba má nicméně obsáhlou databázi a i u těchto obchodů dokáže vyhledat nejbližší pobočky v nabídce Obchody v detailu karty. Stejně jako Cardless+ dokáže zobrazit obchod na mapě, ukázat otevírací dobu nebo telefonní číslo.

teré můžete využít při nákupu u daného obchodníka. Každý kupón aktivujete tlačítkem, na obrazovce se pak zobrazí kód, který je třeba ukázat prodavači pro uplatnění. V nabídce kuponů jsou aktuálně například obchody Husky, Klenoty Aurum nebo Hervis. Stejně jako u karet je možné zobrazit nejbližší pobočky.

Nakonec je z aplikace možné se přímo z telefonu přihlásit k členství v některých partnerských obchodech. Aplikace sama o sobě působí svou grafikou celkem zastarale. Prošívaná kůže je něco, z čeho jsme rádi, že jsme v iOS 7 zbavili. Podobou připomíná trochu aplikaci Find My Friends před redesignem. Doufejme, že Mladá Fronta provede výraznější revizi vzhledu, jelikož kůže už na iPhonu vypadá poměrně směšně.

[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/portmonka/id492790417?mt=8″]

FidMe

Poslední aplikací v našem srovnání je zahraniční aplikace FidMe, která má nejen podporu českých obchodů, ale je i česky lokalizovaná. Hned po spuštění po vás bude chtít aplikace povinnou registraci, která si drze řekne nejen o váš e-mail, ale také telefonní číslo nebo datum narození, přičemž všechna pole je třeba vyplnit.

Ve FidMe kromě věrnostních karet najdete také razítkové karty, což je záležitost, která se naší země netýká a nenajdete v ní pro vaší lokaci žádnou položku. Seznam věrnostních karet je poměrně chudý, obsahuje jen nějakých 20 položek, mezi kterými najdete třeba Tesco, Teta drogerie nebo Shell, mnoho dalších obchodů však zde chybí a je třeba vytvořit vlastní. Naštěstí lze alespoň ke kartám přidávat logo z knihovny. FidMe nabízí mimo čárových kódů přidání QR kódu nebo zákaznického čísla.

Podle očekávání zde zcela chybí seznam nejrakticky jakékoliv další lokální služby, jako nabídka slevových kuponů. Aplikace sice přičítá jakési FidMe body, ty u nás však nevyužijete.

Celkově je uživatelské rozhraní poměrně zmatené a neintuitivní, v hlavní nabídce musíte přepínat mezi věrnostními kartami a razítkovými kartami, abyste mohli konkrétní kartu přidat tlačítkem „+“, a prapodivný design, který si ani neprošel přeměnou do iOS 7 podoby, nezachrání ani volba z grafických témat, které jsou podobně skeuomorfické jako v případě Portmonky.

[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/fidme-loyalty-cards/id391329324?mt=8″]

Závěr

Aplikací pro ukládání věrnostních karet určených pro Čechy je aktuálně poskrovnu, v zahraničí se uživatelé těší mnohem většímu množství, přesto si je možné vybrat. Asi nejhorší volbou ze všech tří možností je FidMe, která i přes podporu naší země i jazyka postrádá základní výhody této kategorie mobilního softwaru a nabídne jen malé množství obchodů, navíc obsahuje spoustu pro nás zbytečných funkcí a není ani příliš uživatelský přívětivá.

Vybírat si tedy asi nakonec budete mezi Portmonkou a Cardless+. Oběma aplikacím by prospěl redesign ve stylu iOS, nicméně Cardless+ již teď působí lépe bez oné falešné prošívané kůže, na druhou stranu Portmonka nabídne o něco propracovanější UI. Obě aplikace dokáží bez problému zobrazit nejbližší obchody a v jejich databázi je obchodů několik stovek, Portmonka nicméně upřednostňuje partnerské obchody, kde garantuje podporu digitálního úložiště věrnostních karet a proti Cardless+ jich má podstatně méně. Shodně obě aplikace nabízejí také unikátní nabídky prostřednictvím kuponů.

Každá z aplikací má něco do sebe a neuděláte chybu ani jednou z nich, každopádně všechny tři rovnávané aplikace jsou zdarma, snadno si tak můžete vybrat, která vám bude vyhovovat nejvíc. Věrnostní karty lze oklikou nahrát i do Passbooku, nicméně jedná se o poměrně zdlouhavý proces, dedikovaná aplikace poslouží mnohem lépe.

.