Zavřít reklamu

Je Windows Mobile 7 mobile skutečná konkurence iOS? Nebo to je pouze chybějící hřebíček do rakve Windows v mobilním zařízení? Je zajímavé, že tento operační systém měl být plnohodnotnou konkurencí iOS, ale skutečnost je někde jinde. Pojďme si tyto 2 systémy porovnat.

O systému Windows 7 pro mobilní telefony nevím zhola nic, jen porovnávám s tím, co jsem si přečetl na českých promo stránkách tohoto systému. Profíkovi to k recenzi prostě stačí.

Základní funkcionality

W7 iOS
Copy&Paste Není přeci potřeba ANO
Multitasking Multico? ANO, upravený
MMS To už dneska nikdo nepoužívá, my manažeři máme Exchange ANO
Video hovory Odstup satane ANO
Mass storage ee :‘-(

Je to rána pro všechny, co nadávali na iPhone, že nemá možnost copy&paste. Windows Phone 7 totiž okopíroval starší zařízení opravdu dokonale i s touto drobnou vadou, kterou zase podle starých Apple „mazáků“ nikdo nepotřeboval.

Internet

W7 iOS
Vícedotykový prohlížeč ANO ANO
Podpora flash Ani náhodou Částečně, video s pomocí prohlížeče Skyfire
Silverlight Proč podporovat vlastní technologii? NE
Opera mini Údajně ANO ANO
Roaming automatické vypínání datových přenosů ANO NE, zvládá bezproblémů můj tarif
Tethering NE ANO, pokud nepoužíváte „Chytrou síť“ od O2
Sdílení připojení PC do mobilu NE NE

Je zajímavé, že ačkoliv flash mít v mobilu chtějí všichni, hlavně notoričtí stěžovatelé na iOS, Microsoft jejich toužebné sténání nevyslyšel, asi tiše pochopil jednoduchou formulku.

Flash + Mobilní zařízení = Vyšťavená baterka v rekordním čase

Co mne však zarazilo je fakt, že Microsoft neimplementoval ani podporu Silverlightu, který se údajně stává dalším standardem.

Pošta

W7 iOS
Podpora MS Exchange 2007/2010 ANO ANO
Stahování a prohlížení příloh částečně částečně
Microsoft Direct Push ANO ANO
Plánování Direct Push NE NE, k čemu? V noci mám vypnutej zvuk
Prohledávání nesynchronizovaných emailů na MS Exchange NE Nevím, nepoužil jsem
Synchronizace kontaktů s MS Exchange ANO ANO
Synchronizace kalendářů s MS Exchange ANO ANO
Podpora Hotmail/Live email ANO ANO
Podpora MSN ANO, aplikace třetí strany ANO, aplikace třetí strany

Podpora MS Exchange byla představena v iOS 3.x, každopádně až do iOS 4 neuměl nativně přistupovat k více MS Exchange účtům. Pokud mne nešálí moje stará paměť, WM 6.5 toto uměl, bohužel ne nativně, ale přes OWA „frontend“. Nevím jak je na tom WM7, ale tuším, že jsem zahlédl, že ani MS zařízení není schopno pojmout 2 Exchange účty na jednom zařízení, měli by se stydět.

Dnes již iOS je schopen pracovat s MS zamořenou firemní infrastrukturou a to možná i lépe jak samotné věci od Microsoftu, viz. nemožnost použití 2 a více účtů exchange na 1 zařízení. Jenom nechápu jednu věc. Apple zařízl podporu Exchange před verzí 2007, ale nechápu, proč to dělá také Microsoft? Office 2011 pro Mac OS to mají, ale proč to má i Windows 7 phone, když Microsoft má vlastní zdrojáky pro přístup k vlastnímu systému. Je fakt, že nevím jak je to s Office 2010. Každopádně, že by konečně překopali celou koncepci, nebo že by se naučili od Apple se odprosťovat od starých závaží, které je táhnou k zemi? Že by konečne ve Windows 8 zařízli podporu veškerých api, které se s nimi táhnou od Windows 95 možná i dřívějšími? Nevím jak Vy, ale co se týče mne, vidím pokrok.

Kancelář

W7 iOS
Propojení telefonu s PC/Outlookem částečně, pouze Zune částečně, pouze iTunes
MS OneNote ANO ANO, aplikace třetí strany
Synchronizace s Password manažerem NE ANO, 1Password
Synchronizace více počítačů s jedním telefonem NE NE
Prohlížení + editace dokumentů v telefonu ANO ANO, prohlížení nativně, editace pomocí aplikací třetích stran i online na úložišti
Synchronizace s Facebookem ANO NE
VPN Cože? Má Facebook, ale neví co je to VPN? To je na pováženou ANO

Kancelář je řešena na iPhone docela dobře. Sám jsem na něm psal Word dokumenty přímo v hospodě, když mne přepadla myšlenka, která za to stála a přímo jsem je i odeslal ke zhodnocení příslušným lidem. Každopádně, co nechápu, je tak vychvalovaná plná synchronizace s Facebookem, bez které „profesionálové“ nemohou být. Podle mne je Facebook jen server, kde se scházíme s lidmi, které jsme neviděli leta, případně abychom psali co máme k obědu, ale na seriózní práci? Když existují weby jako Xing a LinkedIn? Tam stejně zavítám, pouze pokud potřebuji novou práci? Mno budiž. Uznávám, že na Facebooku mám pár skutečných profíků ve svém oboru, ale na ně mám kontakty přímo v telefonu a jsem s nimi v kontaktu jinak než přes tyto stránky. Je však jasné, že každý jsme jiný a každý máme své potřeby.

Navigace

W7 iOS
Tom Tom, iGo NE ANO, oboje
Sygic, Copilot NE ANO, oboje
Turistické mapy NE ANO, nevím jak kvalitní

Je znát, že tady iPhone vede na plné čáře. GPS čip sice telefony mají, ale zatím nemají plnou podporu od výrobců navigací. Je fakt směšné, že toto bylo také vytýkáno iPhone, takže si samozřejmě musím také rýpnout.

Stejně je zajímavé, že reakce lidí, kteří mají rádi zařízení s Windows Mobile a na iPhone koukají nevraživě. Vytýkají mu snad i to, že se neumí proměnit na nádhernou milenku, ale u W7 zařízení „chyby“, které u iPhone byly už dávno odstraněny považují za naprosto dokonalé. Více či méně mi přijde, že uživatelé iPhone a WM zařízení si nemají co vyčítat. Obě zařízení mají svá pro a proti. I když iPhone nastartoval „nový“ směr mobilních chytrých telefonů a WM ho jen kopíruje, ale uvidíme časem kdo na tomto trhu uspěje a kdo se jen poveze.

Předvedl jsem co iPhone umí nebo neumí oproti Windows Phone 7. Ačkoliv jsem WP7 zdrbal a ponížil, tak myslím, že na trhu svůj prostor má, už jen proto, protože je to jen další konkurence, která se bude vyvíjet. A pro ty, kteří nepochopili nadlehčený tón článku a chystají se na flame pod ním vzkazuji toto: „Neberte život vážně, stejně z něj nevyváznete živí“.

.