Zavřít reklamu

Apple s novými MacBooky Pro přinesl trošku zmatek do toho, jaké modely je třeba nabíjet jakými adaptéry. Vyvstává tak otázka, zda i výkonnější stroj dokážete dobít slabším adaptérem – to třeba na cestách nebo pokud si necháváte jeden adaptér např. v práci a doba nabíjíte nějakým starším. 

Základní 14“ MacBook Pro s 8jádrovým CPU, 14jádrovým GPU, 16 GB jednotné paměti a 512GB SSD úložištěm je vybaven 67W USB-C napájecím adaptérem. Vyšší konfigurace obsahuje už 96W adaptér a 16“ modely jsou svorně vybaveny 140W adaptéry. Je tomu i proto, že Apple s MacBooky Pro uvedl rychlé jejich nabíjení.

Je to o čase 

Obecně se MacBooky dodávají s napájecími adaptéry, které poskytují určitý příkon potřebný k udržení počítače v chodu a nabíjení baterie. Také proto, jakmile zvolíte vyšší konfiguraci základního 14“ modelu, automaticky v balení dostanete vyšší, tedy 96W, adaptér. Co ale když použijete nějaký slabší? Pokud to zaženeme do extrému, tak můžete být schopni svůj MacBook nabít prakticky jakýmkoli adaptérem, tedy třeba i tím 5W, který se dříve dodával k iPhonům. Samozřejmě to má jasné omezení.

Takové nabíjení totiž bude trvat neúměrně dlouho, takže to prakticky nemá smysl. Zároveň je samozřejmé, že v takovém případě musí být MacBook vypnutý. Takto slabý adaptér totiž neudrží MacBook v chodu i při běžné práci, natož aby jej ještě dobíjel. Svou energii si bere i režim spánku, proto by bylo vhodné mít počítač skutečně off-line. Nicméně je to samozřejmě mezní, a ne úplně vhodná, situace.

Střední cesta 

Zajímavější je to sice s výkonnějšími adaptéry, ale pořád takovými, které nedosahují ideálních čísel těch dodávaných. U nich platí, že když je při práci použijete, sice nebudete svůj MacBook přímo nabíjet, ale dodávaná energie může pokrýt jeho potřeby pro chod. Jednoduše řečeno jej sice nebudete přímo nabíjet, ale ani vybíjet.

I když Apple udělal s dodávanými adaptéry u nových MacBooku pro hodně velký krok dopředu, obecně se snaží rychlým a výkonným adaptérům spíše stranit. Čím rychleji totiž baterii nabíjíte, tím více snižujete její životnost. Pomalejším nabíjením tedy nic nezkazíte, jen je třeba mít na paměti, že to bude prostě déle trvat. Apple na svých stránkách podpory nicméně poskytuje poměrně podrobné informace o bateriích v noteboocích. Můžete si zde tedy nastudovat, jak optimalizovat výdrž, jak na správu kondice baterie, nebo jak ji diagnostikovat a zjistit případný problém. 

.