Zavřít reklamu

Valve, společnost známá sériemi Half-Life nebo Left 4 Dead, hodlá svůj obchod Steam rozšířit i o neherní aplikace. Mohlo by se tak jednat o první vážnou konkurenci pro Mac App Store.

Americká společnost Valve, která se původně proslavila veleúspěšnými sériemi jako je Half-Life, Portal, Counter-Strike, Left 4 Dead nebo Team Fortress, už dnes není pouhým herním vývojářem. Je vlastníkem a provozovatelem nejpopulárnějšího obchodu s hrami. Jeho prvotní nabídka byla určena pouze pro operační systém Windows, na počátku roku 2010 došlo k rozšíření o Mac OS X. V nejbližší době by se pak měli dočkat i příznivci Linuxu. Pro všechny zmíněné platformy pak lze hry nakupovat i ze zařízení s iOS, Androidem nebo pro konzoli PlayStation 3.

Právě díky chybě v mobilním Steamu uživatelé v červenci tohoto roku zjistili, že se Valve pravděpodobně chystá svůj obchod rozšířit i o neherní aplikace. Mezi běžnými kategoriemi, do kterých se řadí hry, se totiž objevily i položky jako Úprava fotografií, Účetnictví, Vzdělání, Design a ilustrace.

Steam Store
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Tyto kategorie sice po krátké době opět zmizely, zpráva o plánované expanzi už ale obletěla všechny technologické servery. Na začátku srpna pak domněnky potvrdil samotný Valve následujícím prohlášením:

Steam expanduje mimo hry

Úvodní řada softwarových titulů přijde 5. září

8. srpna 2012 – Společnost Valve, tvůrce veleúspěšných herních sérií (jako jsou Counter-Strike, Half-Life, Left 4 Dead, Portal a Team Fortress) a předních technologií (jako jsou Steam a Source), dnes oznámili první řadu softwarových titulů, které míří na Steam, a začali tak významnou expanzi platformy, která je nejvíce známá jako přední destinace pro hry na PC a Mac.

Softwarové tituly, které míří na Steam, se dají zařadit do různých kategorií od kreativních nástrojů po produktivitu. Množství úvodních titulů bude využívat populárních funkcí Steamworks, jako jsou jednoduchá instalace, automatické updaty nebo možnost ukládat svou práci na osobní prostor Steam Cloud, takže spolu s vámi mohou cestovat i vaše soubory.

Po spuštění služby 5. září bude postupně přidáváno více softwarových titulů a vývojářům bude umožněno softwarové tituly odesílat přes Steam Greenlight.

„40 milionů hráčů, kteří navštěvují Steam, se zajímají o více, než jen o hry,“ tvrdí Mark Richardson z Valve. „Uživatelé nám říkali, že by rádi na Steamu viděli více svého softwaru, a tak je toto rozšíření odpovědí na přání zákazníků.“

Pro více informací navštivte www.steampowered.com.

K oficiálnímu Mac App Store už sice existuje několik alternativ (Bodega, Direct2Drive), žádná z nich ale prozatím u publika nijak výrazně neuspěla. Steam si ovšem zaslouží zvláštní pozornost, neboť se mu během několika let podařilo stát platformou, jejíž tržby činí 70–80 % ze všech digitálních herních distribucí. To ho činí asi největším kandidátem na konkurenci pro vestavěný macovský obchod. Vývojáři by se k němu mohli uchýlit v případě, že nechtějí svou aplikaci přepisovat podle nových norem Applu, jako je třeba povinný sandboxing. Valve jim může nabídnout jednoduché odeslání svého díla přes Steam Greenlight, který si už vyzkoušelo mnoho nezávislých tvůrců se svými indie hrami. Mohou využít automatických updatů, které se navíc spouští před samotným spuštěním aplikace, takže jsou skutečně povinné. Dále mimo jiné nabízí velkou komunitu na diskuzních fórech.

Steam Store
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Na druhé straně bude mít Steam oproti Mac App Store také určité nedostatky. Zaprvé bude chybět podpora iCloudu, což rozhodně nepotěší ty, kteří používají více zařízení od Applu. S jeho podporou totiž mohou počítat pouze vývojáři, kteří svou sandboxovanou aplikaci nabízejí na oficiálním obchodě. Místo toho je sice možné použít služby Steam Cloud, ta ale přeci jen není tak daleko jako řešení od společnosti Apple. Ze stejného důvodu se vývojáři dále budou muset obejít bez push notifikací. Oba nedostatky zapříčiní to, že aplikace hostované na Steamu nebudou moci být plně propojeny s iOS zařízeními, jelikož ty pravděpodobně nebudou moci přistupovat k souborům ve Steam Cloudu a nebudou na ně moci být odesílány push notifikace.

I přes určité nedostatky je možné, že ze Steamu vyroste první skutečná konkurence pro Mac App Store. Míra oblíbenosti nové platformy bude do jisté míry znakem toho, jestli si Apple nevzal se svým macovským obchodem trochu velké sousto. Spousta vývojářů totiž s vydáním v oficiálním obchodě z různých důvodů otálí a Steam by pro ně mohl být schůdnou alternativou. Nechejme se překvapit 5. září.

Diskuze k článku

    To je sice hezké, ale co by Steam na Mac opravdu potřeboval by bylo (nejspíš) přepsání kódu, neboť je to stráááášně pomlé (na MacBooku mid2010 2.4GHz)

celý text

Čtěte více