Zavřít reklamu

Pravděpodobně není žádným překvapením, že patřím mezi milovníky iOS her. Naopak hry na MacBooku hraji velmi sporadicky. Když už fakt něco začnu hrát, musí to stát za to. Nedávno jsem si jen tak procházel nabídku titulů na Steamu a zaujal mě tam český krokovací dungeon The Keep od studia Cinemax. Vyzkoušel jsem si demo a bylo jasno. The Keep je pocta starým poctivým dungeonům v čele s legendární sérií Legend of Grimrock.

Hra původně vyšla pro konzoli Nintendo 3DS. O tři roky později ji vývojáři vydali i na PC. Nejde tak o žádnou novinku, ale každopádně stojí za zmínku. Krokovací dungeony patří mezi subžánr her na hrdiny. V praxi to vypadá tak, že prostředí je rozděleno na čtverce, po kterých se hlavní hrdina pohybuje. Pamatuji si, že na základní škole jsme při hraní podobných her používali kostičkovaný papír, na který jsme si kreslili mapu. Snadno se šlo chytit do nějaké magické pasti, ze které jsme hledali východ i několik hodin.

V případě The Keep se mi podobná událost naštěstí nestala. Líbí se mi, že hra není nijak náročná. Vášnivý hráči ji zvládnou dohrát i za jedno odpoledne. Osobně jsem si však hru vychutnával a snažil se najít co největší množství tajných skrýší, kouzel a předmětů. V případě starých krokovacích dungeonů jsem byl také zvyklý, že jsem si k sobě na pomoc vzal nějaké parťáky, tedy družinu postav s různým zaměřením. U The Keep jsem na vše zcela sám.

[su_youtube url=“https://youtu.be/OOwBFGB0hyY“ width=“640″]

Na začátku začínáte jako obyčený člověk, který se rozhodl zabít padoucha Watryse, jenž ukořistil mocné krystaly a k tomu všemu zajal vesničany. Příběh se přitom odehrává mezi jednotlivými levely, kterých je celkem deset. Začínáte v hradních prostorách ze kterých se dostanete do kobek a hlubokého podzemí. Na každém rohu na vás čekají různé druhy nepřátel od krys a pavouků až po rytíře ve zbroji a další monstra.

Na cestě pomalu vylepšujete svoji postavu, a to nejen z pohledu zbraní, brnění, ale hlavně schopností. Nejdůležitější je boj a magie, přičemž během hraní musíte vylepšovat svoji sílu, inteligenci a obratnost. Ty ovlivňují množství many, životy a staminu. Také si můžete zvolit, zda se spíše zaměříte na boj zblízka nebo kouzlení. Osobně se mi vyplatila kombinace obojího. Na každého nepřítele platí něco jiného, někdo padne k zemi při zásahu ohnivé koule, jiného skolí dobře mířená rána na hlavu.

K pohybu v The Keep využíváte navigační lištu, kdy se hrdina pohybuje krok za krokem. V systému bojů tak musíte přemýšlet i nad tím, aby vás někdo náhodou nezahnal do kouta. Rozhodně se nebojte couvat, uhýbat do stran a při tom doplňovat drahocenný život. V závěru pak záleží jen na vás, zda se z vás stane krvavý bojovník, který si prosekává cestu, nebo mocný čaroděj.

thekeep2

Kouzla i boj vyvoláváte tahy po šachovnici a stejně tak sesíláte magické runy. Ty si musíte skládat dle potřeby. Opět vám radím, abyste měli vše předem přichystané. Jakmile dojde na střet s nepřítelem, je toho hodně, co musíte dělat. The Keep jsem hrál na MacBooku Pro a k ovládání jsem ze začátku využíval pouze touchpad. Ve třetím levelu mě však došlo, že nejsem až tak rychlý, a proto jsem sáhl po myši. Kombinace útoků a kouzla vyžadují cvik a praxi. Naštěstí je na začátku jednoduchý tutoriál.

Grafika pak potěší všechny příznivce devadesátých let a starého stylu. Každý level je prošpikovaný různými tajnými úkryty, ve kterých se nachází cenné poklady. Ty vám v závěru mohou ušetřit spousty problémů, proto je rozhodně neignorujte. Musíte si však všímat detailů na zdech. The Keep je také opatřen českými titulky. Hru si tak mohou vychutnat i lidé bez patřičných znalostí anglických slovíček. Třešničkou na dortu je rozlišení až 4K, které si můžete při každém spuštění nastavit. Svůj MacBook jsem tak řádně provětral a bez nabíječky jsem se během hraní neobešel.

Po každém dohraném levelu se vám ukáže tabulka se stastistikami, tedy kolik nepřátel se vám podařilo zabít a co vše jste objevili. Následně si můžete vybrat, zda chcete pokračovat dál, nebo chvíli ještě bádat. The Keep také sem tam nabízí nějakou tu složitější hádanku, ale rozhodně to není přehnané jako v případě série Legend of Grimrock.

Každý předmět ve hře má většinou nějaký svůj účel, a to včetně obyčejného kamene nebo louče, která vám poslouží v těžkých temnotách. Tempo hry si můžete libovolně přizpůsobit, každý krok si můžete okamžitě uložit. Nikdy totiž nevíte, co vás čeká za rohem. Příjemná je i hudba a detailní grafika. Pestrá je také nabídka kouzel a magických run, ze kterých si rozhodně vyberete nějaké oblíbence. The Keep mohu doporučit jak ostříleným pařmenům, tak i úplným začátečníkům. Pokud vás hra zaujala, můžete ji zakoupit na Steamu za solidních 15 eur. Garantuji vám, že jsou to dobře investované peníze.

[appbox steam 317370]

Témata:
.