Zavřít reklamu

Světlo světa spatřila velice zajímavá audionahrávka z roku 1983, na níž Steve Jobs hovoří o síťovém propojení počítačů, konceptu App Store a také zařízení, které se nakonec po 27 letech proměnilo v iPad. Během půlhodinového záznamu tak Jobs dokonale ukázal svůj vizionářský talent.

Nahrávka pochází z roku 1983, kdy Jobs hovořil v Center for Desing Innovation. Její první část, kde se probíralo množství témat od bezdrátových počítačů až k projektu, ze kterého později vzniklo Google StreetView, sice již byla známa, jenže Marcel Brown nyní vypustil dosud neznámých 30 minut po hlavním proslovu.

V nich Jobs hovoří o nutnosti zavést univerzální síťový standard, aby spolu mohly všechny počítače bez problémů komunikovat. „Vyrábíme spoustu počítačů, které jsou tvořeny pro samostatné využití – jeden počítač, jeden člověk,“ říkal Jobs. „Nebude ale trvat příliš dlouho, než se najde skupina, která bude chtít všechny tyto počítače propojit. Z počítačů se totiž stanou nástroje ke komunikaci. V příštích pěti letech se dosud zažité standardy vyvinou, aktuálně totiž mluví všechny počítače jiným jazykem,“ pravil spoluzakladatel Applu v roce 1983.

Jobs na téma propojení počítačů navázal popisováním síťového experimentu, který v té době prováděl Xerox. „Vzali stovku počítačů a propojili je mezi sebou na místní počítačové síti, což byl vlastně jen kabel, který přenášel všechny informace tam a zpět,“ vzpomínal Jobs a vysvětloval koncept rozdělovníků, jenž mezi počítači fungoval. Rozdělovníky, které se později vyvinuly v nástěnky, a pak ve webové stránky, informovaly uživatele o aktuálních informacích a tématech, které je zajímaly.

Právě tento experiment Xeroxu Jobsovi vnukl nápad, že propojení počítačů spojí spojí dohromady uživatele se stejnými zájmy a koníčky. „Jsme asi pět let od vyřešení problému s propojením těchto počítačů v kancelářích,“ říkal Jobs, „a jsme asi deset let od toho, abychom je propojili i doma. Pracuje na tom mnoho lidí, ale jedná se o komplikovanou záležitost.“ Jobsův odhad byl v tu chvíli téměř přesný. V roce 1993 se totiž internet začal rozmáhat a v roce 1996 už pronikl i do domácností.

Pak tehdy sedmadvacetiletý Jobs přešel ke zcela jinému tématu, zato velice zajímavému. „Strategie Applu je velice jednoduchá. Chceme vložit neuvěřitelně skvělý počítač do knihy, kterou byste mohli nosit u sebe a naučili se ji ovládat během 20 minut. To je to, co chceme udělat, a chceme to udělat v tomto desetiletí,“ oznámil tehdy Jobs a s největší pravděpodobností narážel právě na iPad, ačkoliv ten nakonec přišel na svět až mnohem později. „Zároveň chceme toto zařízení vytvořit s rádiovým spojením, abyste ho nemuseli s ničím propojovat a přesto byli ve spojení s ostatními počítači.“

Jak již bylo řečeno, Jobs se tehdy se svým odhadem, kdy Apple takové zařízení představí, trochu zmýlil, zhruba o 27 let, ale o to víc je fascinující, když si představíme, že Jobs měl v hlavě přelomové zařízení, jakým iPad bezesporu je, takovou řádku let.

Jedním z důvodu, proč iPad nepřišel dříve, byla absence technologií. Apple zkrátka neměl potřebné technologie, aby všechno do takové „knihy“ vměstnal, a tak se rozhodl, že svou nejlepší technologii tehdy vloží do počítače Lisa. V tu chvíli se však Jobs, jak sám pravil, rozhodně nevzdal toho, že jednoho dne to vše dostane do malé knihy a bude ji prodávat pod tisíc dolarů.

A aby Jobsova vizionářství nebylo málo, už v roce 1983 předpověděl budoucnost nakupování softwaru. Říkal, že přenášení softwaru na discích je neúčinné a zbytečně plýtvá časem, a tak začal pracovat na konceptu, ze kterého se později vyklubal App Store. Na discích se mu nelíbil dlouhý proces, kde trvalo dlouho, než se software na disk zapsal, pak se odeslal, a pak opět nějakou dobu trvalo, než ho uživatel nainstaloval.

„Chystáme se software přenášet elektronicky skrze telefonní linku. Takže až si budete chtít koupit nějaký software, pošleme vám ho přímo z počítače do počítače,“ odhalil Steve Jobs plány Applu, které se později skutečně vyplnily.

Celý audiozáznam (v angličtině) si můžete poslechnout níže, výše zmíněná pasáž začíná zhruba v 21. minutě.

Zdroj: TheNextWeb.com
.