Zavřít reklamu

Apple nás tento týden dokázal překvapit novým monitorem Studio Display, který je dokonce vybaven vlastním čipem Apple A13 Bionic. Konkrétně se tedy jedná o 27″ Retina 5G displej. Nejde ale jen o tak úplně obyčejný monitor, ba naopak. Apple totiž produkt jako takový pozvedl na zcela novou úroveň a obohatil jej o řadu dalších funkcí, které u konkurence jen tak nenajdeme. Co vše tedy displej nabízí a proč dokonce potřebuje vlastní čip?

Jak už jsme uvedli výše, v monitoru tepe poměrně výkonný čipset Apple A13 Bionic. Ten mimochodem pohání například iPhone 11 Pro, iPhone SE (2020) nebo iPad 9. generace (2021). Již z toho lze tedy usoudit, že se o jen tak ledajaký čip nejedná – naopak nabízí i na dnešní poměry podstatně slušný výkon. Jeho přítomnost v displeji může proto řadu lidí až překvapit. Obzvláště tedy při pohledu na ostatní jablečné produkty, u kterých je přítomnost čipu opodstatněná. Na mysli máme například HomePod mini, který používá čipset S5 z Apple Watch Series 5, nebo Apple TV 4K, jež pohání ještě starší Apple A12 Bionic. Na něco podobného zkrátka nejsme zvyklí. Nasazení čipu A13 Bionic má ale své opodstatnění a rozhodně v této novince není jen tak pro parádu.

Mac Studio Studio Display
Studio Display v praxi

Proč v Studio Display tepe Apple A13 Bionic

Už výše jsme uvedli, že Studio Display od Applu není tak úplně obyčejným monitorem, jelikož nabízí hned několik zajímavých funkcí a vlastností. Tento produkt se totiž pyšní trojicí integrovaných mikrofonů studiové kvality, šesticí reproduktorů s podporou prostorového zvuku Dolby Atmos a vestavěnou 12MP ultraširokoúhlou kamerou s funkcí centrování záběru neboli Center Stage. Stejnou kameru s touto funkcí jsme poprvé mohli vidět v minulém roce u iPadu Pro. Center Stage se konkrétně stará o to, abyste při videohovorech a konferencích byli vždy v záběru, nehledě na to, zdali se třeba pohybujete po místnosti. Po stránce kvality je na tom navíc poměrně dobře.

A právě to je hlavní důvod pro nasazení takto výkonného čipu, který je mimochodem schopen vykonat bilion operací za sekundu, čemuž vděčí procesoru s dvojicí výkonných jader a čtveřicí úsporných jader. Čip se konkrétně stará o funkčnost Center Stage a prostorového zvuku. Zároveň se již nyní ví o tom, že díky tomuto komponentu si Studio Display poradí i s hlasovými příkazy pro Siri. V poslední řadě i přímo Apple potvrdil další zajímavost. Tento jablečný monitor se v budoucnu může dočkat aktualizací firmwaru (při připojení k Macu s macOS 12.3 a novějším). Teoreticky tak čip Apple A13 Bionic může časem odemknout ještě více funkcí, než jaké budou k dispozici nyní. Na pulty prodejců monitor zamíří již příští pátek, respektive 18. března 2022.

.