Zavřít reklamu

Jak bylo slíbeno na vývojářské konferenci WWDC v červnu tohoto roku, včera Apple publikoval zdrojový kód programovacího jazyku Swift na novém portálu Swift.org. Společně byly vydány i knihovny jak pro OS X, tak pro Linux, takže vývojáři na této platformě mohou začít používat Swift od prvního dne.

Podpora ostatních platforem již bude v rukou open-source komunity, kde kdokoliv s dostatečnými znalostmi může k projektu přispět a přidat podporu pro Windows či ostatní verze Linuxu.

Budoucnost Swiftu je v rukou celé komunity

Veřejný ovšem není pouze zdrojový kód. Apple přepíná na kompletní otevřenost také v samotném vývoji, kdy se přesouvá do open-sourcového prostředí na GitHubu. Zde bude celý tým z Applu společně s dobrovolníky vyvíjet Swift do budoucna, kde je v plánu na jaře 2016 vydat Swift 2.2 na podzim příštího roku Swift 3.

Tato strategie je přesným opakem dosavadního přístupu, kdy jsme jako vývojáři dostali nový Swift jednou ročně na WWDC a po zbytek roku jsme neměli tušení, jakým směrem se jazyk posune. Nově Apple publikoval návrhy a plány do budoucna, které nabízí ke kritice a zpětné vazbě od vývojářů, takže kdykoliv má vývojář dotaz či návrh na zlepšení, může Swift přímo ovlivnit.

Jak vysvětlil Craig Federighi, šéf vývoje softwaru v Applu, nově je open-source Swift kompilátor, LLDB debugger, REPL prostředí a standardní a základní knihovny jazyka. Nově Apple představil Swift Package Manager, což je program na sdílení projektů mezi vývojáři a jednoduché rozdělování velkých projektů do více malých.

Podobně fungují projekty CocoaPods a Carthage, se kterými vývojáři na Apple platformách pracují už roky, ale zde se zdá, že Apple chce nabídnout alternativní přístup ke sdílení zdrojového kódu. Zatím se jedná o projekt „v plenkách“, ale s pomocí dobrovolníků se jistě rychle rozroste.

Open-source trend velkých firem

Apple není první velkou firmou, která svůj prvně uzavřený jazyk později publikovala do open-source světa. Před rokem podobný krok učinil Microsoft když otevřel zdroj velké části .NET knihoven. Podobně i Google periodicky publikuje části zdrojového kódu operačního systému Android.

Ovšem Apple opravdu posunul laťku ještě výš, protože namísto pouze publikování kódu Swift tým přesunul celý vývoj na GitHub, kde aktivně spolupracuje s dobrovolníky. Tento krok je silným indikátorem toho, že Apple opravdu zajímají nápady komunity a nesnaží se jen jít s trendem publikování zdroje.

Tento krok posouvá Apple do roviny jedné z nejotevřenějších velkých firem současnosti, troufám si říct i více než Microsoft a Google. Minimálně v tomto směru. Teď můžeme jen doufat, že se tento krok Applu vyplatí a nebude ho litovat.

Co to znamená?

Důvod, proč jsou z tohoto kroku vývojáři na Apple platformách naprosto a jednotně nadšení, je mnohem širší uplatnění jejich znalostí Swiftu. Díky silné podpoře Linuxu, který běží na většině serverů na světě, se ze spousty mobilních vývojářů mohou stát vývojáři serverů, protože nově budou moci psát servery i ve Swiftu. Já osobně se na možnost použít stejný jazyk jak pro server, tak pro mobilní a desktop aplikace velmi těším.

Další důvod, proč Apple otevřel Swift, zmínil Craig Federighi. Podle něj by tímto jazykem měli psát všichni po příštích 20 let. Už teď se objevují hlasy oslavující Swift jako výborný jazyk na učení začátečníků, takže jednou se snad dočkáme první hodiny ve škole, kde místo Javy budou nováčci studovat Swift.

Zdroj: ArsTechnica, GitHub, Swift
.