Zavřít reklamu

Apple na červnové WWDC21 oznámil novou verzi své vývojářské aplikace Swift Playgrounds s významnými vylepšeními, které má obdržet ve své čtvrté verzi. Společnost nicméně neřekla, kdy bude k dispozici. Nyní však už zve vybrané vývojáře k tomu, aby Swift Playgrounds 4 vyzkoušeli ještě před oficiálním vydáním. Zde najdete vše, co o připravovaných novinkách potřebujete vědět. 

Podle zdrojů 9to5Mac zve Apple v posledních týdnech vývojáře, aby se připojili do jeho beta programu Swift Playgrounds 4 prostřednictvím aplikace TestFlight. Vývojáři však v takovém případě musí souhlasit s dohodou o mlčenlivosti, což znamená, že nemohou veřejně sdílet žádné podrobnosti.

Co je Swift Playgrounds 

Jedná se o aplikaci Applu, která pomáhá vývojářům a studentům naučit se programovací jazyk Swift. Je to tak skvělý způsob, jak se naučit kódovat přímo na Macu nebo iPadu, a to, jak sám Apple říká, bez jakýchkoli znalostí kódování. Se Swift Playgrounds 4 tak budou moci uživatelé vytvořit vizuální design aplikace pomocí SwiftUI. Tyto projekty pak lze otevírat a upravovat nejen ve Swift Playgrounds, ale i v Xcode. Až pak bude vytvářený titul připraven k vydání, mohou jej uživatelé odeslat přímo do App Store. A toto je právě jedna ze zásadních novinek 4. verze.

Aplikace nabízí kompletní sadu lekcí navržených společností Apple, ve kterých si projdete základy hry „Fundamentals of Swift“ pomocí skutečného kódu, který vás provází stavbou 3D světa. Postupně tak přecházíte k pokročilejším konceptům, ve kterých také používáte složitější kódy. Kromě toho zde ale najdete i sbírku mnoha dalších výzev, které se snaží vaše znalosti ještě více prohlubovat. Více se dozvíte z oficiálních stránek Applu. 

Novinky čtvrté verze 

Letos Apple konečně nechá vývojáře pracujících na iPadech nejen vytvářet, ale také odesílat, své projekty ve Swift Playgrounds přímo do App Store skrze App Store Connect, aniž by museli vytvářet aplikaci pomocí Xcode na Macu. Je zajímavé, že při přípravě aplikace pro odeslání mohou uživatelé rychle vytvořit ikonu titulu jednoduchým výběrem barvy a symbolu. Vlastní ikonu lze také načíst ze souboru a aplikace ji poté automaticky upraví na to správné rozlišení.

Swift Playgrounds 4 také umožňuje uživatelům prohlížet a sledovat jimi prováděné změny v reálném čase, tedy přímo během samotného psaní kódu. Tyto živé editace také fungují, když vývojář svůj projekt sdílí s někým jiným prostřednictvím iCloud Drive, takže na stejném projektu může pracovat více uživatelů současně. Ti také mohou testovat aplikaci na celé obrazovce, prozkoumávat ovládací prvky SwiftUI, prohledávat všechny soubory v projektu, používat rychlé návrhy kódů a snadno přepínat mezi Swift Playgrounds a Xcode (nebo naopak).

Je třeba počítat s tím, že některé funkce aplikace vyžadují iPadOS 15.2, který je však zatím dostupný jen pro vývojáře jako beta verze systému. Toto také naznačuje, že Swift Playgrounds 4 by mohlo být vydáno právě spolu s iOS 15.2 a iPadOS 15.2 ještě tomto roce, nebo alespoň začátkem toho příštího. Aktuální verzi Swift Playgrounds si můžete zdarma stáhnout z App Store. 

Swift Playground pro iPadOS stáhnete zde

Swift Playground pro macOS stáhnete zde

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.