Zavřít reklamu

Na stále zapnutý displej jsme v podání Applu a jeho iPhonů čekali doslova roky. To, co bylo na telefonech s Androidem běžným standardem, zůstávalo pro majitelé iPhonů jen zbožným přáním. Vše se změnilo s příchodem iPhonů 14 Pro. Jak ale bude chtít Apple tuto funkci dále vylepšovat? 

Byla to poměrně trnitá cesta. Když Apple v iPhonech 13 Pro konečně poskytl adaptivní obnovovací frekvenci displeje, čekali jsme i podporu právě pro stále zapnutý displej, který jsme již znali z Apple Watch. Jenže frekvence začínala na 10 Hz, což bylo pořád příliš. Až když spadla na 1 Hz, Apple funkci novým nejvybavenějším iPhonům konečně povolil. Ne ale tak, jak bychom si přáli.

Byl to totiž jistý kočkopes, který se mnohým nelíbil nejen pro své podání ale i fungování. Na společnost se tak snesla vlna kritiky, kdy si Apple uvědomil, že poněkud přestřelil. Až v půli prosince minulého roku vydal aktualizaci iOS 16.2, která přece jen Always-On umožňuje blíže nastavit a tím jej udělat použitelnější. Ale co dál?

Je to o jasu 

Pokud se „první“ verze nepovedla, druhá už je o poznání použitelnější. iPhony jsou ale v tomto pořád na začátku své cesty a Apple má poměrně velký manipulační prostor posouvat funkcionalitu stále zapnutého displeje dál. I na editaci zamčené obrazovky jsme si museli dlouhá léta počkat, ale protože tak, jak to pak Apple udělal, vzbudilo naopak pozitivní ohlasy, začali tyto možnosti kopírovat i výrobci zařízení s Androidem. Samsung to třeba „překlopil“ do svého One UI 5.0 v poměru 1:1, aniž by mu to bylo nějak hloupé.

S Always-On na Apple Watch má ale společnost delší zkušenosti, a v podstatě odtud může čerpat, jak svou pořád přece jen novinkovou funkci iPhonů vylepšovat. Na hodinkách Applu se totiž pravidelně setkáváme s tím, jak se rok co rok mírně zvyšuje jas stále zapnutého displeje, takže se skoro blíží klasickému zobrazení. Pro Apple tedy není důvod jít jiným směrem, nebo tento fakt celkově ignorovat. Ostatně jas je nyní to, co určuje kvalitu displeje.

Společnosti se totiž začaly předhánět ne v technologii, rozlišení a věrném podání barev, ale právě v maximálním jasu. Apple dokáže ve svých iPhonech 14 Pro dosáhnout až na špičkových 2 000 nitů, což neumí nikdo jiný – dokonce ani Samsung ve své vrcholné řadě Galaxy S23, a to přitom Applu tyto displeje sám dodává. 

Je jistotou, že iPhony 15 Pro budou opět Always-On obsahovat, a že Apple bude tuto funkci stále vylepšovat. Jak přesně se navíc dočkáme poměrně záhy, protože na začátku července nás čeká WWDC23, kde nám společnost ukáže podobu svého nového mobilního operačního systému iOS 17, a to, co přináší za novinky. Loni jsme se zde o stále zapnutém displeji mohli jen dohadovat, nyní už jej tady máme a bude zajímavé sledovat, kam se bude dál posouvat. 

.