Zavřít reklamu

V podstatě jsme na něho čekali od uvedení iPhonu X, který jako první z iPhonů přišel s OLED displejem. Největší pravděpodobnost k jeho premiéře byla loni u iPhonů 13 Pro, které dostaly adaptivní obnovovací frekvenci displeje. Toho stále zapnutého jsme se ale dočkali až letos, kdy Apple tuto frekvenci snížil až na 1 Hz. Žádná výhra to ale není. 

S iPhony 14 Pro Apple redefinoval především dvě věci – tou první je průstřel/výřez v displeji, tou druhou pak stále zapnutý displej. Jeden by si mohl klást otázku, proč vymýšlet něco, co už je vymyšlené a neimplementovat to jen pro své potřeby? To by to ale nesměl být Apple, který se nespokojí jen s prostou „kopií“ a má nutkání neustále něco vylepšovat. V případě Always On se ale nemohu zbavit dojmu, že se mu to na rozdíl od Dynamic Islandu vůbec nepovedlo.

Jiné uchopení problematiky 

Pokud jste někdy přičichli k zařízení s Androidem, s největší pravděpodobností jste viděli i jeho Always On neboli stále zapnutý displej. Jedná se o jednoduchou obrazovku, které dominuje černá a aktuální čas. Ten bývá ještě doprovozen základními informacemi, tedy třeba stavem nabití baterie a ikonou aplikace, ze které jste obdrželi nějakou notifikaci. Např. v zařízení Galaxy od Samsungu zde máte i jisté možnosti práce, než zařízení rozsvítíte displej úplně a jdete do jeho rozhraní.

Apple ale jako kdyby zapomněl, čím je tento stále zapnutý displej tak populární – přes minimální nároky na baterii (protože černé pixely OLED displeje jsou vypnuté) po neustálé zobrazení důležitých informací. Místo toho nám poskytl zvláštně chovajícího se kočkopsa, který svítí neustále. Není zde tedy žádné rozhraní nad zamčenou obrazovkou, které známe z Androidu, ale vlastně stále vidíte nastavenou tapetu s případnými widgety při minimálním jasu displeje, který je ale i tak příliš vysoký.

To, že zde pak máme 1 Hz zaručuje, že obrazovka problikne jen jednou do sekundy čili nemá takové nároky na baterii. Na druhou stranu, kdyby toto bylo doprovozeno i černou plochou, byly by nároky ještě menší. Za den sežere na iPhonu 14 Pro Max cca 10 % baterie. Jenže ani zde není Always On jako Always On. Ten by měl zobrazovat nejdůležitější informace, jenže to on nedělá.

Opravdu zvláštní chování 

Pokud nemáte nastavený widget, neuvidíte stav baterie, a to dokonce ani při jejím nabíjení. Přidáním widgetu toto sice obejdete, zase ale zničíte vizuál zamčené obrazovky, ve které prostupuje čas prvky v tapetě. Widgety totiž tento efekt ruší. Není zde ani žádné přizpůsobení, Always On prostě buď zapnutý máte, nebo ne (uděláte tak v Nastavení -> Zobrazení a jas, kde najdete „všeříkající“ funkci Vždy zapnuto).

Vždy zapnuto tedy znamená skoro vždy zapnuto, protože pokud dáte telefon do kapsy, senzory to zjistí a displej úplně zhasne stejně, jako když jej položíte displejem dolů na stůl nebo připojíte ke Car Play. Bere ohledy i na vaše Apple Watch, se kterými když se vzdálíte, displej se úplně vypne, nebo režimy soustředění, aby vás nerozptyloval, což se mu poměrně daří. Ať už máte tapetu jakoukoli, jednoduše hodně tahá oči, tedy i pozornost. Navíc pokud běží určité procesy na pozadí, jeho chování je poněkud nevyzpytatelné. Např. při FaceTime hovoru se neustále mění Dynamic Island ze zobrazení pilulky na zobrazení „i“, stejně jako různě vyskakují neodbavené notifikace a displej se rozsvěcí a zase zhasíná bez vaší bližší interakce. Je přitom jedno, jestli zařízení detekuje, že se na něho díváte či nikoli. 

V noci pak svítí skutečně nepříjemně, tedy až moc, což se vám u Androidu nestane, protože tam svítí pořád jen ten čas – pokud to máte nastaveno. Vzhledem k soustředění, večerce a spánku je tedy lepší si toto definovat, aby Vždy zapnuto bylo alespoň v noci vypnuto. Anebo to musíte chvíli vydržet, protože Always On se učí podle toho, jak telefon používáte (údajně). Nyní, tedy za 5 dní testování, se to ještě nenaučil. Na jeho obranu je ale třeba říci, že testování zařízení se od běžného používání hodně liší, takže na to příliš prostoru vlastně ještě neměl.

Příslib budoucnosti i nesmyslná omezení 

Je zde samozřejmě také potenciál k tomu, že Apple bude funkci postupně ladit, takže není třeba házet flintu do žita. Dá se doufat, že se s postupem času chování upraví, stejně jako přibydou další možnosti nastavení a třeba i kompletní skrytí tapety. Nyní to ale vypadá jako funkce na truc. Jako kdyby si Apple říkal: „Když jste to všichni chtěli, tak to tady máte. Já vám ale říkal, že to bude na nic.“

Ať už se stále zapnutým displejem vymyslí Apple cokoli, nemyslete si, že si jej budete moci v budoucnu užívat na čemkoli horším než tom, co má čip A16 Bionic. Přímo na něho je totiž funkce vázána, stejně jako na nízkou obnovovací frekvenci displeje, kterou opět disponují jen modely iPhonů 14 Pro, i když to Android umí i s fixními 12 Hz. Truchlit ale nemusíte. Pokud totiž Dynamic Island skutečně baví a je v něm jasná budoucnost, Always On je aktuálně spíše na obtíž, a kdybych netestoval, jak se chová a jak se s ním pracuje, už bych jej dávno vypnul. Což ostatně konečně po dopsání tohoto textu mohu.

.