Zavřít reklamu

Apple si je moc dobře vědom toho, že vyrábí nejlepší tablety na trhu, i přes upadající zájem o počítače si však macOS své uživatele najde. Obecně platí, že pro kancelářskou práci, jednodušší úpravu fotografií, videí a hudby, nebo prezentování produktů se více hodí iPad, ke kterému v případě potřeby připojíte klávesnici, externí monitor, myš či Apple Pencil, pokud se však chcete vrhnout na složitější programování nebo pokročilou grafiku, ve většině případů potřebujete notebook nebo stolní počítač. Jak se ale jeví používání iPadu, MacBooku a obecně tabletů a počítačů pro uživatele se zrakovým znevýhodněním?

Ve vnímání technologií nevidomými a vidícími uživateli není až takový rozdíl, jak by se na první pohled muselo zdát. Je pravda, že zrakově znevýhodněným, obzvláště těm nevidomým, zpravidla nezáleží na velikosti obrazovky, takže pro ně například připojení externího monitoru klíčová vlastnost není. Co je však pro nevidomé důležitější je podpora klávesových zkratek. Osobně jsem schopný celkem rychle a efektivně pracovat na iPadu pouze za pomoci dotykové obrazovky, při práci to ale beru spíše jako nouzové řešení při cestování. Po připojení externí klávesnice již plno věcí zvládnu stejně rychle jako na počítači, některé věci se dokonce na iPadu dělají lépe. Největší výhoda tabletu je ta, že je neustále v pohotovosti, takže při cestování, kdy potřebuji něco rychle poznamenat, jej mohu okamžitě použít. S univerzálností, lehkostí a skvělou výdrží se navíc perfektně hodí do školy, kde na něm dokáži všechnu práci plnohodnotně udělat.

iPad je univerzální zařízení, které je skvělé jak na konzumaci obsahu, tak i na zapisování nebo úpravu multimédií. Po připojení klávesnice se už dá použít jako částečná náhrada počítače. Proč ale píšu jenom částečná? Jednoduše proto, že iPad stále nedokáže MacBook nebo i jiný počítač ve všech úkonech zastoupit. Nemyslím si, že je chyba v nedostatku profesionálních aplikací, nemožnosti připojení externích periferií nebo nějakém výrazném systémovém omezení. iPadOS jde neustále dopředu a progres tohoto systému je velký. Pro některé uživatele, jako i pro mě, je iPad dostačující náhrada, se kterou budou spokojeni, pokud ale chcete programovat, vytvářet složitější grafiku nebo pracovat ve více oknech zároveň, bude vás iPad spíše omezovat. Kouzlo používání, a to jak pro vidomé, tak i pro nevidomé, je v minimalistickém přístupu, který ale nemusí sedět každému.

Myslím, že v iPadu je velká budoucnost a dle mého názoru se Apple bude snažit své tablety přibližovat počítačům. Co se ale týče nevidomých, je uvažování o náhradě počítače velice podobné jako u ostatních uživatelů. iPad se hodí zejména pro studenty, kancelářskou práci, prezentování a jednoduchou úpravu multimédií, programátoři a vývojáři raději sáhnou po MacBooku nebo jiném počítači se systémem Windows či Linux. Grafiků se mezi nevidomými moc nenajde, ale i tito jedinci z velké části volí počítač. Jak tuto problematiku z pohledu běžných uživatelů vnímáte vy? Dejte nám to vědět do komentářů.

Diskuze k článku

    Ahoj, tiez si s tymto vecne lamem hlavu, ze ci uz nezostat len pri iPade. Som tiez nevidiaci a na Apple zariadeniach pracujem denne. Zatial sa vsak neviem rozhodnut. Na iPade robim hlavne v Google kalendari, tiez ako si aj Ty pisal, tak ho pouzivam v terene a tiez aj pri svojej praci. A tu je asi najvadsi problem. V praci pracujem s Numbers a dost mi chyba dopisovanie udajov v rovnakom stlpci. Na Exceli a tiez v Numbers na notebooku som zvyknuty, ze ak uz mam danu polozku v stlpci a pisem ju opat nizsie, tak ak napisem jej nejaku prvu cast, takmi navrhne jej dopisanie. Toto mi na iPade zatial velmi chyba, lebo toto dost urychli pracu a hlavne v pripade, ze s udajmi dalej pracujem, tak obmedzuje omyli. Da sa toto niekde na iPade v Numbers nastavit, alebo nie?

celý text

Čtěte více