Zavřít reklamu

Že Apple naprosto podcenil zájem o převratný koncept lehkého a tenkého tabletu se značkou iPad už dnes ví každý. Zkrátka a dobře, už prvním iPadem nechal Apple konkurenci daleko za sebou. Postupem času se z iPadu pro „takové to domácí žvýkání obsahu“ stal plnohodnotný pracovní a kreativní nástroj. Ať už si k iPadu koupíte nejnovější jablečnou Smart Keyboard, nebo sáhnete po levnější alternativě, připojením klávesnice se z iPadu s novým operačním systémem iPadOS 13 (a ve čtrnácté generaci pak ještě víc) stává opravdový pracant, který je lehoučký a hlavně dlouho vydrží. Navíc k tomu na něm můžete nyní už velmi pohodlně dělat vše, co se vám zlíbí – od pracovních záležitostí až po zábavu v podobě hraní her.

iPad vs MacBook

MacBook je oproti tomu dospělý a notně etablovaný koncept lehkého a hlavně plnohodnotného notebooku s plnotučným operačním systémem bez pracovních kompromisů – oproti iPadu jen MacBook není dotykový. Z pohledu obyčejného uživatele jablečných zařízení je to ale asi tak jediný podstatný rozdíl. Těch, kterým by bytostně záleželo na tom, jestli zrovna teď musí pracovat na macOS, nebo mobilním iPadOS, je de facto minimum. Jableční uživatelé se ale často nemůžou úplně shodnout na tom, proč vůbec vlastní obě zařízení. Jasně, dočtete se, že MacBook je na práci a iPad spíš na obsah, ale to už přece dnes vůbec není pravda.

ipad vs macbook
iPad vs MacBook; zdroj: tomsguide.com Zdroj: tomsguide.com

I já znám spoustu novinářů, studentů, manažerů, markeťáků, a dokonce i jednoho či dva programátory, kteří MacBook už pěkných pár měsíců nezapnuli a mohou plnohodnotně pracovat jen s iPadem. Je to tak trochu schizofrenická situace. Apple musí udržovat dvě hardwarově rozdílné koncepce produktů, a tím se samozřejmě dopouští chyb. Roztříštěné věnování se dvěma typům zařízení má za příčinu problémy s klávesnicí v MacBooku, přešlapující macOS na notebooku, nebo třeba poněkud nesourodé řešení foťáků a AR na obou zařízeních. Apple to musí stát ohromné peníze, což se samozřejmě pak odráží v cenách těchto zařízení (na což jsme si ostatně už zvykli). Ale přece jen, je to stále únosné? A hlavně, bude to únosné třeba za deset let?

iPadOS 14
iPadOS 14; zdroj: Apple Zdroj: Apple

Dojde na má slova…?

Z byznysového hlediska je i pro takového giganta dlouhodobě neúnosné udržovat dva tak rozdílné koncepty. Původní hříčka jménem iPad se stále drží v čele všech tabletů a na konkurenci akorát vyplazuje jazyk. Upřímně řečeno, nebýt iMaců a nebýt toho, že kvůli Macům musí Apple udržovat macOS, už bychom tady možná dnes ani MacBooky neměli. Vím, je to drsné tvrzení, ale možné to je. I Apple musí vydělávat. A co si budeme povídat, dnes vydělává především ekosystém a služby. Poskytovat služby je totiž z pohledu nákladů pochopitelně někde úplně jinde, než vyrábět hardware.

Prohlédněte si nejnovější MacBook Air (2020):

I právě aktuální konference WWDC leccos naznačuje. Pokračuje trend sbližování obou hlavních operačních systémů, pokračuje i trend sbližování aplikací. Portovat stávající aplikace z iOS na macOS (a klidně i obráceně) je sice stále ještě lehký blázinec, ale pokud se teď rozhodnete udělat zcela novou aplikaci, ze které budete chtít udělat globální trend, tak opravdu můžete začít psát jen jedinou aplikaci, a tu pak snadno a rychle portovat na oba systémy. Samozřejmě je v tomto případě nutné pečlivě dodržovat a využívat developerské technologie od Applu. Tohle tvrzení je samozřejmě nutné brát s lehkou nadsázkou, nic není samozřejmě stoprocentně automatizovatelné. Apple stále říká, že všechny tři jeho koncepty, tedy Mac, MacBook i iPad, jsou stále v centru zájmu a možná až příliš hlasitě deklaruje, že tak to vidí skoro navždy. Ale z dlouhodobého, čistě ekonomického hlediska, to smysl nedává ani tak velké korporaci, jako je Apple, jenž disponuje celosvětově roztříštěnou výrobu a také upřímně roztříštěnou kvalitu dodavatelů. To se ukázalo v plné kráse v nedávné době hned dvakrát. Poprvé při „Trumpiádě“ na téma „americké firmy vyrábí v Číně“ a podruhé při koronaviru, který zasáhl úplně všechny a úplně všude.

macOS Big Sur
macOS 11 Big Sur; zdroj: Apple Zdroj: Apple

Co lidem na noteboocích vadí, Apple zatím úspěšně ignoruje

Návyky uživatelů počítačů a podobných zařízení se mění. Dnešní mladá generace ovládá zařízení dotykem. Už neví, co je to tlačítkový telefon a nemá nejmenší chuť kvůli každé věci jezdit někde po stole myší. Znám spoustu lidí, kterým prostě vadí, že stále hodně jinak skvělých notebooků nemá dotykový displej. Jasně, na psaní je nejlepší klávesnice a nic lepšího prostě zatím není. Ale upřímně, pokud jste manažer, jak často opravdu vy sám potřebujete psát dlouhý text? Takže pomalu nastupuje trend, že manažeři (nejen v IT) prostě notebook už snad ani nechtějí. Na poradách se stále víc setkávám s lidmi, co mají před sebou jen tablet, žádný notebook. Notebook pro ně je nepohodlný, a tak trochu přežitek.

Rozdíly mezi notebookem a tabletem se stále stírají, což je krásně vidět na přibližování iOS 14 a macOS 11, a dokonce i na možnosti spouštět iOS/iPadOS aplikace na macOS u budoucích notebooků či počítačů s ARM procesorem.

macOS 11 Big Sur:

Možné scénáře?

Může to mít několik možných scénářů. Buď budeme mít dotykový MacBook, což tak trochu nedává smysl – tento scénář by vyžadoval daleko hlubší změny ve stávajícím desktopovém operačním systému od Apple. Znamenalo by to prakticky kompletní přepracování macOS na front-endové vrstvě. Druhým scénářem je, že se iPad bude stále více nenuceně přibližovat a během několika let notebooky od Apple ztratí jak smysl, tak určení a prostě zaniknou. Vím, že tohle téma je pro jablíčkáře vždycky kontroverzní, nicméně leccos na to ukazuje. Podívejte se na trendy okolo v pondělí představených systémů. Ve skutečnosti se totiž macOS přibližuje mobilnímu systému, a nikoliv naopak. Je to vidět na rozhraní, na funkcích, na věcech pod kapotou, na API pro vývojáře a hlavně na vzhledu.

Důležitou otázkou by ale v případě takového vývoje bylo, co vlastně zbyde z macOS? Pokud by nebyly MacBooky a zůstaly by jen desktopové počítače, jejichž systém se bude stále více přibližovat mobilní práci, jakou by měli budoucnost samotné Macy? Ale to už je asi na jinou úvahu. Jaký máte na téma iPad vs MacBook, potažmo na téma iPadOS vs macOS názor vy? Sdílíte jej, anebo je odlišný? Dejte nám to vědět do komentářů.

 

Diskuze k článku

  Hlavní problém vidím v otevřenosti systému. iPad (iPhone) je kompletně uzavřeny systém. I kdyz ios14 již umožňuje změnu vychozich aplikaci ( ale to je nasladek spíše soudnich sporu) ale stále se jedna o uzavřeny os kam instalovat aplikace jinak nez přes AppStore nejde. Pokud by se toto změnilo , narušilo by to bezpečnost těchto zařízení a to je proti politice Applu. Samozřejmě se nevylučuje ze zakladni jádro systému bude totožné ale macOS by měl zůstat otevřeny v opačném případě hrozí odliv zákazníků.

  Nevim jak v IOS 14 ale ve 13ce je multitasking spis scifi než něco co by se dalo reálně používat. Uzavřenost IOS je taky horor, pokud chcete dělat s jedním souborem ve více aplikacích musíte si pamatovat kde máte poslední verzi a neustále s tím souborem cyklovat mezi aplikacemi. Kompatibilita a možnosti aplikací na IOS je taky bídná. věci které Vám na MAC OS zaberou 20 vteřin na IPADu trvají klidně půl hodiny a s dost nejistým výsledkem. Specializované alikace k nejrůznějšímu HW obvykle na IOS nejsou vůbec, výjmečně na MAC OS, spíš jen na Windows. Ty si asi na Ipad nikdy nenahrajete…

  Bral bych HW ipad + občas ext. klávesnice, na tom macOS a na tom aplikace z maca i iPadu. Plus apple pencil, kdo chce ať připojí občas myš. Takováto sestava by pro mě měla hodnotu MB Pro. A doufám, že se brzy dočkáme. Mám MB Pro i iPad a prostě ipad je tragickej na trochu složitější úkony a kvůli tomu musim tahat v tašce macbook. Úlet.

  Znám spoustu lidí, kterým prostě vadí, že stále hodně jinak skvělých notebooků nemá dotykový displej. – delam v distribuci ntb ruznych znacek 20 let … A opravdu neni tlak na dotykove displeje. Naopak ruzni vyrobci zkouseli ruzne modely a nakonec se vse ustalilo v situaci dnes. Trh respektive vetsina trhu proste dotykove ntb nechce. Ano, mnoho lidi pouziva i tablet, napr na porady, cesty apod. Ale realne opravdu pracovat, tim spis pokud ma clovek nemalo SW podnikoveho razeni, tak WIN proste stale jsou vice ci mene nutnost k plnohodnotne praci. Tim nemyslim vyridit par emailu, zkontrolovat kalendar, apod.
  Osobne si uz neumim predstavit byt bez tabletu ani notebooku. Dobre se to doplnuje dle potreb.

  Hlavní problém je prostě to, že pojem „pracovat“ znamená pro každého něco jiného. Pro někoho může být nenahraditelný tablet s Apple Pencil, pro jiného desktop s 2 monitory. Jako asi se tady shodneme, že lépe se pracuje u velkého displeje s kvalitní ergonomickou myší, kvality klávesnicí a pohodlnou židlí, než něco matlat na koleně shrbené na 10 palcovým displejíčku tabletu. Ale tahat dva 27 palcové monitory a počítač každý víkend na chatu není bůhví co. Takže každý si prostě koupí to, co mu vyhovuje nebo na co má peníze.

  souhlas, nevim jak bych na ipadu opravdu pracoval, retus, sazba, grafika.
  pro novinare byl pracovni nastroj blok a tuska, takze chapu ze ipad jim dostacuje.

  Nejsem počítačový odborník, jen trochu zběhlejší uživatel, a hlavně velký fanda Apple. Můj první produkt od Apple byl před lety iPad 2. Jeho pokročilost mi tehdy způsobila “kulturní šok”. Od té doby jsem si postupně koupil iPhone, HomePod, Apple TV, další iPady a loni konečně MacBook Pro. Teprve MacBook, resp. macOS, mi umožnil plnohodnotnou práci “na počítači”, tak jak jsem byl zvyklý z Windows: správu složek, spolupráci s NAS atd. Pro mě by zánik macOS ve prospěch “uživatelsky přítulnějšího”, ale “bezzubého” iPadOS byl velkým zklamáním. Dotykový display na MacBooku by se mi líbil, ale nejlepší pro moji práci je kombinace MacBook plus iPad s ApplePencil současně (sidecar, tablet).

  Tak neviem. Aby si programator vyšiel len s tabletom ? .. a na písanie článkov .. to chce monitor. Nesmiete porovnavať 13 macbook a ipad pro. Ja mam oboje, a zas by som kúpil oboje. Má to pre mna velky zmysel, presne ako spomína Jenda hore. Pracujem podla toho kde a aký typ práce. A volím si. Niekedy potrebujem pencil, občas sidecar.. inokedy zas večší monitor notebooku alebo externý monitor. Tie dve veci sa super doplnaju, a najviac mi vadí že zatial napr. Xcode nebeží na ipade, na nejakú núdzovku … alebo zas na ipade radšej triedim fotky . Dúfam že niekto nepríde v apple na myšlienku že je to zbytoćné.

  souhlas, nevim jak bych na ipadu opravdu pracoval, retus, sazba, grafika.
  pro novinare byl pracovni nastroj blok a tuska, takze chapu ze ipad jim dostacuje.

  No tak já myslim, že je celkem jasný co se děje. Vzhledem k tomu že teď bude mít mac a ipad stejnou architekturu a big sur pojede na armu, očekával bych sloučení platforem, protože aplikace budou kompatibilní s oběma. Pokud se k tomu vývojáři postaví čelem, jako že ano, tak bude ipad zvládat to samé co mac(book).

  Článek poněkud zaměřeny na úzkou skupinu. Osobně si nedovedu představit dělat na tabletu v CAD a už vůbec ne řízení cnc strojů či jen obyčejné narezove plány.

  iPad a to i iPad Pro má k plnohodnotné práci asi tak daleko jako myš ke slonovi. Jak Excel, tak Word jsou nepoužitelné pro seriozní práci, o těch apple náhražkách jako numbers apod. nemá smysl psát. Photoshop pro iPad je rovněž velmi nedostatečný. iPad Pro je jistě nejlehčí, nejtenčí, výkonově výkoný , skvělá apple pencil, klávesnice smart keyboard šílená katastrofa, za tu cenu, nejde na tom psát, zejména u 11″ se člověk mlátí prsty o ipad u českých písmen, na konzumaci ipad obsahu skvělý, na komplexní seriozní prácij jako normální notas velmi spatny, protoze system a hlavne aplikace jsou na puli cesty.

  Pro mě je tu ještě otázka domácího použití. Teď jsem domů pořizoval MacBook Air 2019 náhradou za starý notebook s Windows. V podstatě jediným důvodem je, že iPady nepodporují multiuživatelský režim.

celý text

Čtěte více