Zavřít reklamu

Co se týče kovových mincí, jsou velice dobře rozeznatelné po hmatu. Jejich hodnotu nevidomí rozpoznávají podle velikosti mince a povrchu okrajů. U papírových bankovek je to však horší. Zrakově znevýhodnění je rozeznávají za pomoci šablonky, která funguje tak, že se do ní bankovka vloží a přes její okraj se přehne. Bohužel to není úplně spolehlivé řešení zejména tehdy, kdy je bankovka nějakým způsobem zdeformovaná. Pokud navíc cestujete do zahraničí a máte pomíchané koruny s bankovkami jiných států, šablonka vám moc nepomůže. V obchodech App Store a Google Play naštěstí existuje aplikace Cash Reader, která umí v reálném čase poznávat bankovky nejen české, ale i ty zahraniční. Mezi nevidomými uživateli z celého světa je velice oblíbená, o to větší úspěch to je pro českého vývojáře Tomáše Jelínka, z jehož dílny tato aplikace pochází.

Cash Reader má v sobě dva režimy. V jednom rozpoznává bankovky jedné konkrétní měny, kterou si zvolíte, v tom druhém všechny měny zároveň, což je ale samozřejmě méně přesné. Z mé zkušenosti je ale i režim všech měn použitelný, jen se občas stane, že bankovka není rozpoznána dobře na první pokus. Samotný proces probíhá tak, že po otevření nastavíte bankovku před fotoaparát telefonu a ten vám obratem oznámí její hodnotu. Pokud je tato hodnota špatně přečtena, stačí vývojáři jedním kliknutím odeslat fotku, toto tlačítko si ale předtím musíte zapnout v nastavení aplikace. Nastavení ještě obsahuje pár věcí jako automatické zapínání přisvětlení, aktivaci pípání při rozpoznávání nebo režim, kdy telefon oznamuje hodnoty bankovek vibracemi.

V App Storu i Google Play si aplikaci můžete stáhnout zdarma, tato verze však podporuje pouze české bankovky a dvě nejnižší ostatních měn. Plnou verzi si můžete předplatit na měsíc za 25 Kč, na rok za 149 Kč nebo zakoupit doživotní licenci za 449 Kč. Měsíční verze se hodí ve chvíli, kdy jednorázově vycestujete, roční a celoživotní předplatné je pro uživatele, kteří vědí, že budou aplikaci používat často.

Je skvělé, že se dají pořídit aplikace, které jakkoliv zdravotně znevýhodněným osobám zjednoduší život. Osobně nemám problém za tyto softwary platit a zrovna Cash Reader je aplikace, která funguje více než spolehlivě. Sice ji nepoužívám často, protože placení kartou je pohodlnější, i tak je to ale jeden z mých oblíbených programů.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více