Zavřít reklamu

Zatímco v podstatě všichni chtějí svůj iPhone ochránit prostými obaly pouze proti škrábancům a případně lehčím pádům, najdou se i tací, kteří jej potřebují ochránit v extrémních podmínkách. Příkladem mohou být horolezci a další outdoorový nadšenci, kteří se kolikrát ocitnout v nehostinných oblastech a tím i jejich telefony. Právě pro ty jsou tu ultra-odolná pouzdra a na jeden takový se dnes podíváme.

V posledním týdnu jsme měli čest otestovat skutečný tank na poli obalů pro jablečné telefony. Jedná se o pouzdro vyrobené z kvalitního odolného hliníku v kombinaci s gumovými doplňky. Zatímco hrany a záda tvoří převážně guma a hliník, na předku se nachází odolné ochranné sklo, které zachovává dotykové vlastnosti displeje. Sklu nechybí ani výřez pro domovské tlačítko či pro horní reproduktor, kde je otvor navíc opatřen speciální vrstvou. Samozřejmostí je přístupnost ke všem tlačítkům a také k postrannímu přepínači, kdy je do hliníkového rámečku zakomponován speciální jezdec pro snadné ovládání.

Ani porty nepřišly zkrátka. Zatímco Lightning je chráněný gumovou záslepkou, kterou můžete snadno obklopit, pro 3,5 mm jack je připravena záslepka dokonce kovová, která se odklápí na stranu. Pro mikrofon a reproduktor jsou vyhrazeny chráněné výdechy v kovovém rámečku, tudíž s obalem stoupá zvuk z předku telefonu, nikoli ze spodku. Ani na zadní fotoaparát s spolu s bleskem a mikrofonem se nezapomnělo a výrobce pro ně připravil výřezy šité na míru. I navzdory obalu tak můžete s telefonem bezproblémově volat, poslouchat hudbu, používat jej a samozřejmě fotit zážitky ze svých dobrodružných cest.

Vkládání telefonu do obalu je o něco složitější, než jsme běžně zvyklí. Do kovového rámečku je zasazena šestice šroubků, po jejichž odšroubování oddělíte přední část od zbytku. iPhone je následně potřeba umístit do vnitřní části skládající se převážně z gumy, opět přiklopit přední část a přišroubovat všech šest šroubků. V balení nechybí příslušný inbusový klíč a spolu s ním ani dvojice náhradní šroubků v případě ztráty některého z původních.

I navzdory robustnosti obalu se v něm telefon ovládá poměrně uspokojivě. Dotyk displeje funguje bezproblémově, ale doporučuji z displeje sundat tvrzené sklo, protože zatímco na jednom telefonu se sklem fungoval dotyk bezproblémově, na jiném se ochranou z Aliexpress nefungoval dotyk vůbec. Podobně obstojně reaguje i 3D Touch, i když je potřeba vynaložit více síly. Domovské tlačítko je sice zapadlé, ale lze jej stisknout poměrně snadno. Stejně tak s používáním postranních tlačítek a přepínače pro tichý režim není problém. Telefon je s obalem samozřejmě o něco těžší, jelikož hmotnost pouzdra pro iPhone SE činí 165 gramů, tedy o 52 gramů více než samotný telefon. Stejně tak i rozměrově telefon značně naroste, jedná se však o běžnou daň za skutečnou odolnost.

Nicméně je pochopitelné, že pouzdro není pro každého, nýbrž jen pro vybrané uživatele, kteří jeho extrémní odolnost využijí. Telefon je schopný ochránit i při těch nejošklivějších pádech, avšak s vodou už si tak hravě neporadí. Obal je totiž pouze voděodolný, nikoli vodotěsný, takže se ubrání spíše jen sněhu, dešti a menšímu povrchovému namočení. Na druhou stranu jeho cena není nijak přemrštěná a necelých 500 Kč se leckterému dobrodruhovi jistě vyplatí investovat.

.