Zavřít reklamu

Apple představil iOS 17 v červnu na WWDC23, od září je pak k dispozici ostrá verze systému široké veřejnosti. Dočkali jsme se několika příjemných novinek a několika spíše těch zbytečných. I tak se ale jedná o fajn evoluci, jenže tu Apple už nemá příliš kam rozvádět. Dnes má vyjít iOS 17.1 a nepřinese prakticky nic nového ani zajímavého. 

Z minulosti jsme zvyklí na to, že Apple v prvních desetinových verzích iOS přidává další a další funkce, které se mu nevešly do hlavního sestavení. Třeba loňský iOS 16.1 přinesl sdílenou knihovnu fotek na iCloudu, živé aktivity na Dynamic Islandu, Peněženka se naučila sdílení digitálních klíčů, Domácnost dostala podpora standardu Matter. Ještě o rok dříve jsme se s iOS 15.1 dočkali poměrně velké funkce SharePlay, a aplikace Fotoaparát se na iPhonech 13 Pro naučila nahrávání videí v ProRes. Co přijde letos?

Novinky iOS 17.1 

Když nám Apple na WWDC23 prezentoval možnosti iOS 17, zmínil mezi nimi i novou aplikaci Deník. Pokud jste si mysleli, že přijde hned v první desetinové aktualizaci systému, tak vás musíme zklamat. Nepřijde. Měli bychom se jí sice dočkat ještě letos, určitě ale ne nyní. Smysl Deníku je takový, že iPhone pomocí strojového učení v zařízení prochází vaše fotky, hudbu, cvičení i další data a navrhuje okamžiky, ke kterým možná budete chtít napsat pár slov a uchovat si je tak napořád. Asi je to větší oříšek, než se původně očekávalo, a proto vývoj a odladění ještě chvíli zabere. Na co se tedy reálně těšit?

Upřímně řečeno toho opravdu moc není. Jediným, co může nad zbytkem trochu vynikat, je možná tak vylepšení AirDropu. Když se s iOS 17.1 při zasílání dat vzdálíte z dosahu zařízení, může přenos pokračovat přes internet (pokud to tedy nejdříve povolíte v nastavení). Pak jsou zde akorát tak nové možnosti zhasnutého displeje v režimu StandBy, tedy Klidovém režimu. Mírných změn se dočká ještě aplikace Hudba, která rozšíří oblíbené položky o skladby, alba a seznamy skladem a jejich třídění pomocí filtru, přibyde i nová kolekce obalů, která nabídne různé vzory měnící barvy podle hudby v seznamu skladeb. Pak už jsou na řadě jen především opravy chyb. 

mpv-shot0023-1

Samo iOS 17 nevyniká nekonečným zástupem nových funkcí, a i to málo je asi všechno, co nás v něm vlastně čeká. Až přibyde Deník, bude to už definitivně všechno (tedy ještě se na jaře dají čekat nové emotikony). Je to ale špatně? Apple bude moci věnovat svou pozornost opravám chyb a celkové optimalizaci, což může být mnohdy přínosnější, než neustálé chrlení nových a nových možností. Mohlo by to také znamenat, že se nedočkáme tolika desetinových aktualizací, což může být pozitivní minimálně v tom, že se zbavíme nutnosti tolikrát je stahovat a instalovat. 

.