Zavřít reklamu

Pokud se alespoň trošku orientujete v informačních technologiích, popřípadě pokud čtete náš magazín, tak už jste možná slyšeli o rozhraní Thunderbolt 4. Samozřejmě se jedná o nástupce Thunderboltu 3, nutno však podotknout, že rozdíly byste po stránce rychlosti, vzhledu konektoru a dalších parametrů hledali velmi těžko. Když je tedy Thunderbolt 4 s původním Thunderboltem 3 tak podobný, tak proč vůbec vznikl a jaké jsou reálné rozdíly? Na to se podíváme v tomto článku.

Co je to Thunderbolt 4?

Technologie Thunderbolt patří společnosti Intel, která se primárně zabývá výrobou procesorů. Tyto procesory se ještě stále nachází v některých jablečných počítačích, byť je Apple bude postupně obměňovat za své vlastní. Thunderbolt 4 byl představen na konferenci CES 2020 a jak už bylo řečeno výše, na první pohled byste všemožné změny hledali jen marně. Vzhled i tvar konektoru je stejný, konkrétně se jedná o USB-C, a stejná zůstává i maximální rychlost 40 Gb/s. Mimo to samozřejmě Thunderbolt 4 využívá stále tu stejnou ikonu blesku. Změny se tak udály především v podpoře nových funkcí a nějakých maličkostech. Dá se říct, že Thunderbolt 4 vymáčkl ze svého předchůdce ještě o něco málo více.

Jaké jsou rozdíly?

Velmi důležité je především to, že je Thunderbolt 4 plně kompatibilní s USB4. Oproti svému předchůdci pak pomocí něj můžete připojit až dva 4K monitory namísto jednoho, popřípadě lze připojit jeden 8K monitor. Monitory s vysokým rozlišením jsou stále populárnější, tudíž je nutné, aby šly s dobou také samotné připojovací technologie. Prostřednictvím Thunderbolt 4 lze pak také nabíjet přenosné počítače, a to až do maximálního výkonu 100 wattů. Maximální délka kabelu byla navýšena na dva metry a prostřednictvím sběrnice PCIe je možné získat maximální rychlost až 32 Gb/s, což je dvojnásobné navýšení z původních 16 Gb/s. Další výhodou je lepší „propojitelnost“ – pomocí jednoho Thunderbolt 4 rozbočovače jste schopni vyvést až další čtyři porty.

thunderbolt 4 specifikace
Zdroj: Intel

Thunderbolt 4 má mimo jiné za úkol zjednodušit konektivitu všemožných periferií, aby uživatelé nemuseli při koupi každého příslušenství řešit konektivitu. Thunderbolt 4 totiž není pouze USB4 – kromě něj přichází také s protokoly DisplayPort 1.4 pro přenos obrazu, anebo s PCIe 4.0. To kromě obyčejných jedinců zajisté ocení také společnosti a různé organizace, jelikož budou mít jistotu toho, že většina příslušenství bude kompatibilní se všemi přenosnými počítači zaměstnanců. Jeden konektor na všechno – zní to opravdu skvěle. Přiznejme si, že většina z nás má doma krabici plnou všemožných připojovacích kabelů. To se ale již konečně postupně mění a mnoho z nich můžete pomalu začít vyhazovat.

Jak poznám, že můj počítač podporuje Thunderbolt 4?

Pokud máte počítač, který podporuje Thunderbolt 3, tak zároveň podporuje také Thunderbolt 4 – a stejně to platí i naopak. Samozřejmě ale na počítači s Thunderbolt 3 nebudete schopni využít veškeré výhody Thunderbolt 4, které jsou uvedené výše. Thunderbolt jako takový byl původně určen pouze pro počítače s procesorem Intel, což se však naštěstí s příchodem Thunderbolt 4 mění – poslední Macy s Apple Silicon sice stále podporují pouze Thunderbolt 3, disponují ale čipem pro podporu Thunderbolt 4, tudíž jej Apple nejspíše pouze softwarově blokuje. Přesto by ale počítače s procesory Intel měly mít při použití Thunderboltu 4 nějakou malou a nepatrnou výhodu. Co se týče nejablečných počítačů, tak je Thunderbolt 4 součástí 11. generace procesorů Intel, na kterých mimo jiné tato společnost spolupracovala s předními výrobci notebooků – například se jedná o Lenovo, HP či Dell.

MacBooky s M1 koupíte zde

Thunderbolt 4 vs USB-C

Co se týče Thunderboltu, tak je označení velmi jednoduché. V případě USB však vzniká rozdíl mezi typem konektoru a generací. Co se týče typu konektoru, potažmo jednoduše jeho vzhledu, tak můžeme hovořit o USB-A, USB-B, USB-C, Mini USB či Micro USB. Samotná generace je pak označená číslem, tj. například USB 3.2, USB4 a další – více o tomto tématu ve článku, který přikládám níže. Nejnovější USB4 s konektorem USB-C je oproti rozhraní Thunderbolt 4, také s konektorem USB-C, stále slabší. Zatímco Thunderbolt 4 nabízí například přenosové rychlosti až 40 Gb/s a připojení dvou 4K displeji (či jednoho 8K), tak USB4 nabídne přenosovou rychlost maximálně 20 Gb/s a displej pomocí něj nepřipojíte.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více