Zavřít reklamu

Český premiér Andrej Babiš je momentálně ve švýcarském Davosu, kde se zúčastnil Světového ekonomického fóra. Cílem cesty je představit světu projekt Czech Republic The Country for The Future. Pří té příležitosti se premiér setkal s několika státníky a dalšími významnými osobnostmi technologického světa, mezi kterými nechyběl ani Tim Cook. Výsledkem setkání předsedy české vlády a ředitele Applu je vznik koordinační skupiny na výstavbu nového Apple Storu v Praze.

Babiš se ze setkání nejprve pochlubil fotografií na Facebooku, kde si s ředitelem kalifornské společnosti potřásá rukou. Schůzka s Cookem začala ve 14:00 a měla trvat maximálně několik desítek minut – na 14:30 už měl předseda vlády naplánovanou diskuzi. Český premiér představil Timu Cookovi projekt Česko – Země budoucnosti. CEO Applu byl mimo jiné také nadšený, že Česká republika má více než 500 vědců v oblasti umělé inteligence.

Další část schůzky byla ale ještě o poznání zajímavější. Babiš totiž řediteli Applu nabídl, aby vybudoval nový Apple Store v české metropoli. Podle všeho by pro kamenný obchod Applu byla ideální budova Ministerstva pro místní rozvoj na Staroměstském náměstí. Cookova reakce byla minimálně překvapivá a zejména pak pozitivní, protože okamžitě na místě sestavil koordinační tým pro přípravu nového Apple Storu v Praze.

„Právě jsem se setkal s jednou z nejvlivnějších osobností světového byznysu, Timem Cookem, šéfem Apple. Za českou stranu se jednání zúčastnil ještě Karel Havlíček, který odpovídá za vědu a výzkum a Vladimír Dzurilla, odpovědný za digitalizaci. Řešili jsme spolu ekonomickou situaci naší země, ale i celé Evropské unie. Tim Cook ocenil výsledky naší ekonomiky. Taky jsem mu představil naší novou vizi, kterou už znáte. Czech Republic: The Country for The Future ?? Tim Cook byl absolutně nadšený z toho, že v Česku máme více než 500 vědců v oblasti umělé inteligence. Taky jsem nabídnul společnosti Apple, aby v Praze vybudovali Apple Store. Ten je jenom v deseti evropských zemích, jeden je přímo v pařížském Louvru. U nás by se k tomu skvěle hodila třeba budova Ministerstvo pro místní rozvoj na Staromáku. Tim Cook zareagoval okamžitě a hned na místě vzniknul koordinační tým pro přípravu nového Apple Store v Praze.“

Zůstává tak otázkou, jak dlouho bude Applu trvat, než skutečně uvede věci do pohybu a Apple Store v našem hlavním městě začne vznikat. Už dříve se v kuloárech spekulovalo, že by oficiální obchod Applu měl vyrůst na Václavském náměstí. Z plánu nakonec sešlo a podle našich informací z minulého roku od zdrojů obeznámených se situací by Apple Store neměl v Česku být minimálně ještě několik let. Nicméně je možné, že Andrej Babiš plány Applu uspíšil a kamenný obchod s logem nakousnutého jablka u nás bude dříve, než bychom původně čekali. Nesmíme ale zapomínat, že prozatím vznikla pouze koordinační skupina

Právě jsem se setkal s jednou z nejvlivnějších osobností světového byznysu, Timem Cookem, šéfem Apple. Za českou stranu…

Zveřejnil(a) Andrej Babiš dne Čtvrtek 24. ledna 2019

Babiš se během Světového ekonomického fóra setkal také s Johnem Donovanem, CEO americké telekomunikační firmy AT&T, stihl Babiš kromě zmíněného projektu probrat vizi Digitální Česko, ze které byl Donovan údajně nadšený. Mimo jiné se také dostala řeč na rozvoj telekomunikačních sítí a výstavbu 5G sítě na území České republiky, pro kterou už je na letošek naplánovaná aukce pásem, jíž se zúčastní tuzemští operátoři.

Kromě Donovana a Cooka se Andrej Babiš setkal také s brazilským prezidentem Jairem Messiasem Bolsonarem nebo se slovenským ministrem zahraničí Miroslavem Lajčákem. Od 16:15 má ještě naplánovanou schůzku s viceprezidentem IBM Martinem Schroeterem. Během zítřka pak bude mít Babiš jednání s předsedou vlády Vietnamské socialistické republiky a setká se také s výkonnou ředitelkou VISA pro evropské operace Charlotte Hogg.

Tim Cook Andrej Babis FB
.