Zavřít reklamu

Společnost Apple dnes – lehce v rozporu se svými zvyklostmi – zveřejnila přehodnocení svých předpokladů finančních výsledků za první kvartál letošního roku. Očekávané příjmy snížila z původních 89-93 miliard dolarů na 84 miliard dolarů. Tim Cook o něco později poskytl stanici CNBC bližší detaily.

Významnou část rozhovoru věnoval Cook interpretaci obsahu dopisu investorům. Ředitel Applu vysvětlil, že na vině jsou z velké části nedostatečné prodeje iPhonů a nepříznivá obchodní situace v Číně. Zpomalení ekonomiky na tamním trhu označil Cook za pochopitelné vzhledem k narůstajícímu napětí mezí Čínou a Spojenými státy. Prodej iPhonů podle Cooka dále negativně poznamenala třeba devizová politika, ale také – pro někoho možná trochu překvapivě – program na zvýhodněnou výměnu baterie v iPhonech. Ten probíhal celosvětově, po omezenou dobu a za výrazně výhodnějších finančních podmínek.

V průběhu vyhlašování finančních výsledků za Q1 2018 v březnu uplynulého roku Tim Cook uvedl, že Apple při zavádění programu nezvažoval jeho možné dopady na prodej iPhonů. Program podle Cookových slov v Applu považovali za to nejlepší, co bylo možné pro zákazníky udělat, a možný negativní vliv na četnost přechodu na nové modely nebral nikdo při rozhodování v úvahu. Zajímavé však je, že na toto téma se Cook vyjadřoval již zkraje února minulého roku, kdy prohlásil, že Applu nevadí, pokud program na výměnu baterií způsobí nižší prodeje nových iPhonů.

Za další faktory, které se negativně podílely na stávající situaci, označil Cook ty makroekonomické. Zároveň ale dodal, že se na něm Apple nehodlá vymlouvat, stejně jako nehodlá čekat, až se tyto podmínky zlepší, ale naopak se silně zaměří na faktory, které může ovlivnit.

iPhone-6-Plus-battery

V rozhovoru přišla řeč i na rozhodnutí Applu přestat zveřejňovat podrobné údaje o počtu prodaných kusů iPhonů, iPadů a Maců. Tim Cook vysvětlil, že z pohledu společnosti Apple neexistuje prakticky žádný důvod k reportování těchto údajů, a to kvůli obrovskému cenovému rozdílu mezi jednotlivými modely. Dodal, že tento krok neznamená, že se Apple již nikdy k počtu prodaných kusů nevyjádří. V závěru rozhovoru Cook upozornil na to, že Apple začne veřejně oznamovat hrubé marže ze svých služeb s tím, že zisk v této oblasti v poslední době roste závratnou rychlostí, a za poslední kvartál se jedná o více než 10,8 miliard dolarů.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  To ze strany Kuka nevypadá na zdravou sebereflexi a katarzi. Škoda, možná napřesrok. Každého volba, jestli dát €1700 za telefon od Applu, aby měl Kuk a akcionáři radost, nebo za něco jiného.

  Cook svojí práci prostě nerozumí. Zmršil a předražil portfolio Maců a teď pokračuje u iPhonů. Poslední iPhony prostě popřely zajímavou rok starou strategii:
  – malý SE
  – klasická řada 6 až 8
  – prémiový iPhone X
  To bylo pro pro každého jednoduché a srozumitelné. Mimochodem něco podobného dělal Jobs už u prvních iMaců – když jako prémiový model prodával iMac DV. Ma místo pokračování v této úspěšné strategii to Cook podělal:
  – SE zrušil
  – klasickou řadu nechal u ledu (prodávají se jen staré modely)
  – a z prémiového iPhone X se najednou stal iPhone Xs (ok, to je v pořádku) a zcela nepochopitelně iPhone Xr, který ale s prémiovostí nemá společného vůbec nic.
  Výsledek? Zprzněná prémiová řada. Zmatek. Kdo by chtěl iPhone Xr? On svým jednáním systematicky popírá, že byl Jobsův nejbližší spolupracovník. Ať už ho vyhodí, aby měl Apple šanci být opět Apple.

  No ať se Cook nezlobí ale prostě 25k za telefon nedám. Pro mne naprosto nesrozumitelně zabil řadu SE. Což je parádní telefon za rozumnou cenu navíc v balení do kapsy. SE je můj 3tí iPhone a pokud se cenová politika nezmění tak i poslední.

celý text

Čtěte více.