Zavřít reklamu

Daňový systém Spojených států amerických je zpátečnický a nedává žádný smysl, aby Apple své peníze vydělané v zahraničí převáděl zpět domů. Tak komentoval v posledním rozhovoru daňovou politiku Applu jeho výkonný ředitel Tim Cook.

Šéfa technologického giganta zpovídal ve svém pořadu 60 Minutes na stanici CBS Charlie Rose, který se s kamerou podíval do několika částí cupertinského sídla Applu, třeba i do jinak uzavřených designérských studií.

S Timem Cookem nicméně nehovořil ani tak o produktech jako o „politických“ záležitostech. Když došlo na daně, Cookova odpověď byla ještě ráznější než jindy, ale obsah byl stejný.

Cook Roseovi vysvětloval, že Apple rozhodně platí každý dolar, který na daních dluží, a že „šťastně platí“ na daních nejvíc z amerických firem. Mnozí zákonodárci však vidí problém v tom, že desítky miliard dolarů má Apple uložené v zahraničí, kde je vydělává.

Pro kalifornského výrobce iPhonů je ale zatím nemyslitelné převádět peníze zpět. Už si ostatně několikrát místo toho raději peníze půjčil. „Stálo by mě 40 procent, abych ty peníze přenesl domů, a to mi nepřijde jako rozumná věc,“ zopakoval Cook svůj postoj, který sdílí i ředitelé mnohých dalších velkých firem.

Cook by sice velice rád operoval s vydělanými penězi ve Spojených státech, ale současná 40procentní korporátní daň je dle něj zastaralá a neférová. „Tohle je daňový zákoník, který byl vytvořen pro průmyslový věk, ne digitální. Je zpátečnický a strašný pro Ameriku. Měl být opraven už před dlouhými roky,“ míní Cook.

Šéf Applu tak zopakoval prakticky stejné věty, jaké pronesl při slyšení v roce 2013 před americkým Kongresem, který právě daňové optimalizace Applu řešil. Ostatně ještě firma zdaleka nemá vyhráno. V Irsku se bude v příštím roce rozhodovat o tom, zda Apple dostal nezákonnou státní podporu, a Evropská komise provádí šetření i v dalších zemích.

Zdroj: AppleInsider
.