Zavřít reklamu

Ve Washingtonu se konala událost Champions of Freedom výzkumného centra EPIC, na které vystoupil také Tim Cook, i když jen vzdáleně přes velkoplošnou obrazovku. Hlava Applu se zaměřila na bezpečnost dat, vládní monitoring a data mining a jakými směry chce v těchto záležitostech společnost vést do budoucna.

Bez váhání se výkonný ředitel Applu opřel do společností jako Google nebo Facebook (žádnou však samozřejmě přímo nejmenoval), které vydělávají převážně na reklamách účelně zaměřených díky datům získaných od svých zákazníků. Apple oproti těmto společnostem nejvíce vydělává na prodeji zařízení.

„Hovořím k vám ze Silicon Valley, kde některé z předních a úspěšných společností založily svůj business na sběru dat svých zákazníků. Shromažďují o vás co nejvíce informací a pak se vše snaží zpeněžit. Myslíme si, že to je špatné. Tohle není typ společnosti, kterou by chtěl Apple být,“ řekl Cook.

„Nemyslíme si, že byste měli používat bezplatnou službu, která se jako bezplatná tváří, avšak její používání vás bude v konečném důsledku stát mnoho. To platí zejména v dnešní době, kdy skladujeme svá data týkající se našeho zdraví, financích a bydlení,“ upřesňuje Cook postoj Applu k soukromí.

[do action=“citace“]Pokud necháte policii klíč pod rohožkou, zloděj jej může najít také.[/do]

„Myslíme si, že zákazníci by měli mít své informace pod kontrolou. Možná i vy máte v oblibě tyto rádoby bezplatné služby, avšak nemyslíme si, že stojí mít za to e-mail, historii hledání nebo dokonce všechny soukromé fotografie k dispozici pro bůhvíjaké účely nebo reklamu. A myslíme si, že tohle vše jednoho dne tito zákazníci také pochopí,“ naráží Cook zřejmě na služby Googlu.

Poté se Tim Cook pustil do vlády Spojených států: „Někteří ve Washingtonu by rádi odebrali běžným občanům možnost šifrovat svá data. Podle nás to je však velmi nebezpečné. Naše produkty nabízely šifrování po celá léta a tak to také zůstane. Myslíme si, že to je rozhodující funkcionalita pro naše zákazníky, kteří chtějí mít svá data zabezpečená. Komunikace přes iMessage a FaceTime je také šifrována, protože si myslíme, že nám do jejího obsahu vůbec nic není.“

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti Spojených států amerických považuje všudypřítomné šifrování komunikace jako vhodnou cestu pro terorismus a rádo by po Applu vytvoření zadních vrátek obcházející všechny bezpečnostních opatření.

„Pokud necháte policii klíč pod rohožkou, zloděj jej může najít stejně tak. Zločinci využívají každou dostupnou technologii, aby se nabourali do uživatelských účtů. Pokud by věděli o existenci klíče, nepřestali by s hledáním, dokud by neuspěli,“ jednoznačně Cook odmítl možnou existenci „univerzálního klíče“.

V závěru Cook ještě zdůraznil, že Apple od svých zákazníku vyžaduje jen ta nejnutnější data, která šifruje: „Neměli bychom naše zákazníky žádat, aby dělali ústupky mezi soukromím a bezpečností. Musíme nabídnout to nejlepší z obou. Koneckonců, ochrana dat někoho jiného ochraňuje nás všechny.“

Zdroje: TechCrunch, Cult Of Mac

UX Designer • Hruška nebo Jablko, asi je mi obojí souzeno

Všechny články autora

Diskuze k článku

    To je dost ubohé. Za prvé má každý možnost vypnout personalizaci reklamy. A pak Apple kope jen proto, že s vlastním reklamním systémem zrovna díru do světa neudělali. Ale mohli by třeba zmastit vlastní vyhledávač, aby nám ukázali, že to jde i bez kontextu v podobě znalosti o uživateli. :-)

    A pak, data sbírá každý a kdo říká že ne, tak sbírá dvojnásob.

    hlavně že cokoli řeknete do SIRI Apple skladuje na svých serverech po dobu dvou let (je to v podmínkách užívání -> ten text co odklikáváte že jste si přečetli)

celý text

Čtěte více.