Zavřít reklamu

Nová Apple TV v příštím týdnu, 6,5 milionu platících zákazníků za Apple Music a zaměření se na lepší zkušenost v autech – to jsou hlavní body, které zmínil výkonný ředitel Applu Tim Cook na konferenci Wall Street Journal Digital Live.

S šéfredaktorem Wall Street Journalu Gerardem Bakerem hovořil také o Watch, o kterých Apple – zejména co se týče prodejních čísel – zarytě mlčí. „Čísla neprozradíme. Jde o konkurenční informaci,“ vysvětlil šéf Applu, proč během finančních výsledků jeho firma sčítá prodeje Watch s některými dalšími produkty.

„Nechci pomáhat konkurenci. V prvním čtvrtletí jsme jich prodali hodně, v tom posledním ještě víc. Můžu předpovědět, že v tomhle jich prodáme ještě víc,“ je přesvědčen Cook, podle kterého může Apple posouvat své hodinky dál zejména v rámci zdraví a fitness. Zákazníci se prý mohou těšit na významné vylepšování v této oblasti. Na otázku, zda jednou přijdou Apple Watch bez nutnosti napojení na iPhone, Cook odmítl odpovědět.

Přes 6 milionů lidí zaplatilo za Apple Music

Mnohem zajímavější však bylo téma Apple Music. V těchto týdnech totiž uživatelům, kteří se přihlásili k nové hudební streamovací službě hned na začátku, začaly končit bezplatné tříměsíční testovací období a každý se musel rozhodnout, zda za Apple Music zaplatí.

Tim Cook prozradil, že za Apple Music aktuálně platí 6,5 milionu lidí, dalších 8,5 milionu lidí je stále ve zkušebním období. Za tři měsíce tak Apple dosáhl zhruba třetiny platících zákazníků konkurenčního Spotify (20 milionů), nicméně šéf Applu uvedl, že je prozatím s reakcí uživatelů nadmíru spokojen.

„Naštěstí se to líbí spoustu lidem. Sám zjišťuji, že objevuji mnohem více hudby než předtím,“ prohlásil Cook, podle kterého je právě v objevování hudby díky lidskému faktoru v sestavování playlistů výhoda Apple Music proti Spotify.

Automobilový průmysl čeká zásadní změna

Podobně aktuální téma jako Apple Music je také auto. V posledních měsících se pravidelně informuje o dalších krocích Applu v této oblasti, zejména o najímání nových expertů, kteří by v budoucnu mohli sestavit vozidlo s logem Applu.

„Když se podívám na automobil, vidím, že software se v budoucnu stane stále důležitější součástí auta. Autonomní řízení bude mnohem důležitější,“ míní Cook, který ale dle očekávání odmítl o plánech Applu prozradit víc. Prozatím se jeho firma soustředí na vylepšování CarPlay.

„Chceme, aby lidé měli v autech zkušenost z iPhonu. Zkoumáme mnoho věcí a chceme je zredukovat jen na pár zásadních. Teprve uvidíme, co v budoucnu uděláme. Myslím si, že tohle odvětví došlo do bodu, kdy dojde k zásadní proměně, ne jen evolučním změnám,“ prohlásil Cook a narážel například na postupný přechod ze spalovacích motorů na elektrické nebo pokračující elektrifikaci vozů.

Zodpovědnost být skvělým občanem

Vedle skoro již tradiční otázky ohledně bezpečnosti a ochrany soukromí, kdy Tim Cook zopakoval, že jeho firma v tomto ohledu rozhodně nedělá nějaké kompromisy a snaží se svého uživatele maximálně chránit, se Baker ptal také na roli kalifornského giganta ve veřejném životě. Zejména sám Tim Cook se vyprofiloval ve veřejného ochránce práv menšin či homosexuálů.

„Jsme globální společnost, takže si myslím, že máme zodpovědnost, být skvělým světovým občanem. Každá generace zápasí s tím, aby se chovala k lidem se základním, lidským respektem. Myslím si, že je to zvláštní,“ uvedl Cook, který takové chování viděl, když vyrůstal, a vidí ho i teď. Sám by pro napravení situace rád něco udělal, protože „si myslím, že svět by byl o tolik lepším místem“.

„Naše kultura je zanechat svět lepší, než jsme ho našli,“ připomněl motto Applu jeho šéf, který stejně tak připomněl svého předchůdce, Steva Jobse. „Steve stvořil Apple, aby změnil svět. To byla jeho vize. Chtěl poskytnout technologii každému. To je stále náš cíl,“ dodal Cook.

Apple TV v příštím týdnu

Během rozhovoru Tim Cook odhalil také datum, kdy se začne prodávat nová Apple TV. Čtvrtou generaci jablečného set-top boxu již dostali po zářijovém představení do rukou první vývojáři, kteří pro něj připravují své aplikace, a v příštím týdnu, v pondělí, zahájí Apple předobjednávky pro všechny uživatele. K prvním zákazníkům by se pak Apple TV měla dostat v průběhu příštího týdne.

Prozatím ovšem není jasné, zda ve stejný čas začne Apple prodávat svůj set-top box celosvětově, tedy i v České republice. Své ceny již nicméně odhalila Alza, která novinku (prozatím se neví kdy) nabídne za 4 890 korun v případě 32GB verze a za 6 490 korun v případě dvojnásobné kapacity. Můžeme očekávat, že Apple ve svém obchodě nenabídne nižší cenu.

Zdroj: The Verge, 9to5Mac
.