Zavřít reklamu
iWant

Tohle je Daisy, dokáže rozebrat až dvě stě iPhonů za hodinu

iWant

Je to něco přes dva roky, co společnost Apple během jedné ze svých konferencí představila robota s názvem Liam, jehož specializací bylo kompletní rozebrání iPhonu a připravení jednotlivých komponent pro další recyklaci a zpracování vzácných kovů. Po dvou letech se Liam dočkal nástupce, který je ve všech ohledech lepší a Apple tak díky němu bude lépe a efektivněji recyklovat staré iPhony. Nový robot se jmenuje Daisy a zvládne toho opravdu hodně.

Apple zveřejnil nové video, na kterém si můžete prohlédnout Daisy v akci. Měla by být schopná adekvátně rozebrat a pro potřeby další recyklace roztřídit díly až z dvou set iPhonů různých typů a stáří. Apple Daisy představil v souvislosti akcemi spojenými s ekologickou problematikou. Zákazníci mohou nově využít programu s názvem GiveBack, kdy jim Apple zrecykluje jejich starý iPhone a dá jim za to nějakou slevu pro další nákupy.

Daisy je prý založená přímo na Liamovi a podle oficiálního vyjádření jde o nejefektivnějšího robota, který je zaměřený na recyklaci elektroniky. Je schopná rozebrat devět různých modelů iPhonů. Její použití umožňuje recyklovat i takové materiály, ke kterým se jiným způsobem dostat nedá. Na jejím vývoji pracoval tým inženýrů téměř pět let s tím, že jejich první počin (Liam) spatřil světlo světa před dvěma lety. Liam byl oproti Daisy třikrát větší, celý systém byl více než 30 metrů dlouhý a podílelo se na něm 29 různých robotických komponent. Daisy je podstatně menší a je složená jen z 5 různých dílčích robotů. Zatím existuje pouze jedna Daisy, která se nachází ve vývojovém středisku v Austinu. Druhá by se však měla objevit relativně brzo v Holandsku, kde Apple také ve velkém působí.

Zdroj: Apple