iWant

Tohle je Daisy, dokáže rozebrat až dvě stě iPhonů za hodinu

iWant

Je to něco přes dva roky, co společnost Apple během jedné ze svých konferencí představila robota s názvem Liam, jehož specializací bylo kompletní rozebrání iPhonu a připravení jednotlivých komponent pro další recyklaci a zpracování vzácných kovů. Po dvou letech se Liam dočkal nástupce, který je ve všech ohledech lepší a Apple tak díky němu bude lépe a efektivněji recyklovat staré iPhony. Nový robot se jmenuje Daisy a zvládne toho opravdu hodně.

Apple zveřejnil nové video, na kterém si můžete prohlédnout Daisy v akci. Měla by být schopná adekvátně rozebrat a pro potřeby další recyklace roztřídit díly až z dvou set iPhonů různých typů a stáří. Apple Daisy představil v souvislosti akcemi spojenými s ekologickou problematikou. Zákazníci mohou nově využít programu s názvem GiveBack, kdy jim Apple zrecykluje jejich starý iPhone a dá jim za to nějakou slevu pro další nákupy.

Daisy je prý založená přímo na Liamovi a podle oficiálního vyjádření jde o nejefektivnějšího robota, který je zaměřený na recyklaci elektroniky. Je schopná rozebrat devět různých modelů iPhonů. Její použití umožňuje recyklovat i takové materiály, ke kterým se jiným způsobem dostat nedá. Na jejím vývoji pracoval tým inženýrů téměř pět let s tím, že jejich první počin (Liam) spatřil světlo světa před dvěma lety. Liam byl oproti Daisy třikrát větší, celý systém byl více než 30 metrů dlouhý a podílelo se na něm 29 různých robotických komponent. Daisy je podstatně menší a je složená jen z 5 různých dílčích robotů. Zatím existuje pouze jedna Daisy, která se nachází ve vývojovém středisku v Austinu. Druhá by se však měla objevit relativně brzo v Holandsku, kde Apple také ve velkém působí.

Zdroj: Apple