Zavřít reklamu

Macy se v současné době vyrábí ve variantách s různou kapacitou úložiště. Bez ohledu na velikost této kapacity ale téměř vždy po určitém čase dojde k tomu, že drahocenné místo na počítači začne docházet. Často se stává, že prostor na úložišti zabírají nepotřebné aplikace, nepoužívané soubory a další obsah, přičemž k dokonalému odstranění mnohdy nestačí jen pouhý přesun do virtuálního koše. V dnešním článku vám představíme pět aplikací, které vám pomohou se správou úložiště na vašem Macu.

OnyX

Aplikace s názvem OnyX nabízí více funkcí, přičemž jednou z nich je vyčištění Macu od nepotřebných a nepoužívaných souborů všeho druhu. To, jaký druh obsahu bude s pomocí této aplikace z vašeho Macu odstraněn, si v průběhu procesu samotného čištění určíte sami. Výrobce nabízí na svých stránkách možnost stažení varianty programu OnyX i pro starší verze operačního systému macOS a OS X.

Aplikaci OnyX můžete stáhnout zde.

App Cleaner

Jak název napovídá, program s názvem App Cleaner vám pomůže s opravdu důkladným odstraněním aplikací z vašeho Macu. App Cleaner se umí spolehlivě postarat o to, aby z vašeho počítače odstranil kromě aplikace jako takové také veškeré související soubory. Výhodou této aplikace je také jednoduchost jejího použití – postačí jen ikonku aplikace přetáhnout do okna App Cleaneru.

Aplikaci App Cleaner stáhnete zde.

Disk Inventory X

Velmi užitečnou a pokročilou utilitou, která vám pomůže s úklidem vašeho Macu, je program s názvem Disk Inventory X. Tato aplikace vám ve svém přehledném uživatelském rozhraní přehledně a srozumitelně zobrazí, jaký typ obsahu vlastně zabírá místo na úložišti vašeho Macu, a vy jej tak můžete bezpečně a účinně odstranit. Aplikace má ale i jednu nevýhodu, kterou je jistá neaktuálnost – nejnovější verze je určená pro macOS 10.15.

Disk Inventory X

Aplikaci Disk Inventory X stáhnete zde.

Daisy Disk

Pro analýzu obsahu úložiště vašeho Macu a odstranění nepotřebného obsahu můžete využít také aplikaci s názvem DaisyDisk. Podobně jako výše zmíněná Disk Inventory vám i Daisy Disk poskytne graficky ztvárněné, přehledné a srozumitelné informace o tom, jaký typ obsahu se na vašem disku nachází, a umožní vám tento obsah účinně odstranit. Aplikace nabízí i verzi pro Macy s čipem M1, na webu výrobce je k dostání jak bezplatná zkušební verze, tak i plná verze, jejíž cena momentálně činí 249 korun.

Aplikaci Daisy Disk stáhnete zde.

GrandPerspective

Poslední aplikací, kterou vám v dnešním článku představíme, je GrandPerspective. Také tento program pracuje s grafickým znázorněním typu obsahu na vašem Macu, proces odstraňování nepotřebných souborů ja ale oproti některým jiným aplikacím o něco komplikovanější. Na webu výrobce je aplikace GrandPerspective ke stažení zdarma, v Mac App Storu za ni zaplatíte jednorázově 79 korun. K aktualizaci aplikace ale bohužel došlo naposledy před rokem.

Aplikaci GrandPerspective stáhnete zde.

.