Zavřít reklamu

Ačkoli výrobci telefonů s Androidem stále častěji představují svá ohebná zařízení, která také pouštějí na více trhů mimo obvykle domovskou Čínu, Apple stále čeká. Jasným lídrem je v této oblasti jihokorejský Samsung a netrpělivě se vyhlíží, kdy spatří světlo svět i ohebný iPhone. Chvíli se ale čekat ještě bude, a je to vlastně logické. 

Přestože jsou skládací telefony na trhu již několik let, ostatně právě Samsung má na letošek naplánovanou premiéru Galaxy Z Foldu a Z Flipu již v jejich 5. generaci, ohebného iPhonu jsme se ještě nedočkali. Poté, co své řešení jako první použitelné představil Samsung a ostatní výrobci se v této oblasti také patřičně snaží, Apple vlastně nemá kam chvátat. Víme, že nebude první a že nezaloží nějaký segment, jako tomu bylo u iPhonu, iPadu, Apple Watch, nebo AirPodů, protože konkurence vlastně ukazuje, že jejich zařízení jsou více než schopná. Jak se jim ale skutečně daří?

Na první ohebný iPhone budeme čekat ještě roky 

Jednoduše jde říci, že dodávka skládaček se zdaleka neblíží prodejům tradičních smartphonů. Nejnovější zpráva od IDC zmiňuje jejich aktuální prodej stejně jako trend, který počítá až do roku 2027. A i když segment skládaček poroste, tak poroste tak pomalu, že pro Apple pořád nemá smysl do něho vstupovat – a to je ten důvod. Proč se totiž snažit, když americká společnost jede na zisky, které jí z počátku ohebné zařízení nijak výrazně nepřinese. Místo toho se může soustředit pořád jen na klasické a stále extrémně populární iPhony a přehrabovat dolary z jejich zisků vidlemi.

IDC skládačky

Nová zpráva IDC tedy konkrétně uvádí, že za rok 2022 bylo prodáno 14,2 milionu skládacích telefonů, což činí 1,2 % z celkových prodejů smartphonů. Letos by to mělo být téměř jednou tolik, a to nejen z důvodu sílící produkce, ale i poptávky. Jenže nějakých 21,4 miliony je pořád málo s ohledem na celek a to, že je toto číslo rozprostřeno mezi několik prodejců (nejvíce si logicky vezme Samsung).

IDC ještě předpovídá, že skládací telefony dosáhnou do roku 2027 3,5 % podílu na trhu s chytrými telefony, což je pořád skutečně málo, i když se zde počítá s prodeji už kolem 48 miliony kusů. Není pochyb o tom, že tento „podsegment“ poroste, a že prodeje klasických smartphonů budou stále upadat, jenže je to pořád příliš málo na to, aby do trhu v dohledné době promluvil právě i Apple. Pokud tedy na první skládačku Applu čekáte, je klidně možné, že nějakých 5 let ještě budete. 

.