Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Apple si patentoval displej s variabilní obnovovací frekvencí

Jablíčkáři už pár let volají po vylepšeném displeji, který by se konečně dokázal pochlubit vyšší obnovovací frekvencí než 60 Hz. Ještě před představením loňského iPhonu 12 se častokrát hovořilo, že se již nyní konečně dočkáme telefonu s 120Hz displejem. Tyto zprávy se ale později vyvrátily. Apple údajně nebyl schopen vyvinou 100% funkční displeje s tímto benefitem, a proto daná vychytávka do nejnovější generace nedorazila. Aktuálně ale Patently Apple zaznamenal nový patent, který si Apple nechal zaregistrovat teprve dnes. Ten konkrétně popisuje displej s variabilní obnovovací frekvencí, která by se mohla podle potřeby automaticky přepínat mezi 60, 120, 180 a 240 Hz.

iPhone 120Hz displej EverythingApplePro
Zdroj: EverythingApplePro

Samotná obnovovací frekvence vlastně poukazuje na to, kolikrát displej vykreslí počet snímků během jedné sekundy a je tedy logické, že čím vyšší je tato hodnota, tím lepší a plynulejší obraz dostáváme. Tohle mohou znát především hráči kompetitivních her, ve kterých se jedná o klíčový aspekt. Jak jsme již zmínili výše, všechny dosavadní iPhony se pyšnily pouze standardními 60 Hz. Od roku 2017 ale Apple u svých iPadů Pro začal sázet na takzvanou ProMotion technologii, která taktéž variabilně mění obnovovací frekvenci až do výše 120 Hz.

120Hz displej nenabízí ani modely Pro:

Zdali se letos konečně dočkáme lepšího displeje je prozatím samozřejmě nejasné. V případné implementaci 120Hz technologie je navíc nutné postupovat obezřetně, neboť se tato, na první pohled parádní vychytávka, negativně podepíše na výdrži baterie. Tento neduh by v případě iPhonu 13 měla řešit adaptace energeticky nenáročné technologie LTPO, díky které by bylo možné nabídnout displej s obnovovací frekvencí 120 Hz, aniž by došlo ke zhoršení zmiňované výdrže.

Výskyt malwaru na Macu v roce 2020 výrazně klesl

Žádné jablečné zařízení bohužel není bezchybné a jak je především u počítačů zvykem, poměrně snadno se můžete setkat s nějakým virem. Společnost zodpovědná za renomovaný antivirus Malwarebytes dnes sdílela letošní zprávu, ve které se podělila o velice zajímavé informace. Například výskyt malwaru na Macích v roce 2020 klesl o skvělých 38 %. Zatímco v roce 2019 Malwarebytes detekoval celkem 120 855 305 hrozeb, vloni se jednalo „pouze“ o 75 285 427 hrozeb. Hrozby zaměřené přímo na jednotlivce klesly celkově o 40 %.

mac-malware-2020
Zdroj: Malwarebytes

Jelikož nás ale od loňského roku sužuje globální pandemie, kvůli čemuž se značně omezil lidský kontakt, školy přešly na režim distanční výuky a firmy na takzvaný home office, pochopitelně se to taktéž odrazilo i na této oblasti. Hrozby v oblasti byznysu totiž vzrostly o 31 %. Na další pokles společnost poukázala v případě takzvaného adwaru a PUP neboli nevyžádaných programů. K tomu ale Malwarebytes dodal, že na druhou stranu (bohužel) klasický malware, který v sobě obsahuje zadní vrátka, krádeže dat, těžení kryptoměn a podobně, vzrostl celkově o 61 %. Ačkoliv tohle číslo na první pohled vypadá až strašidelně, malware z celkového počtu hrozeb zabírá pouze 1,5 %, přičemž nejčastějším problémem je právě zmiňovaný adware a PUP.

top-mac-malware-2020
Zdroj: Malwarebytes

Apple a ohebný iPhone? V roce 2023 bychom se mohli dočkat prvního modelu

V posledních letech se o slovo přihlásily ohebné chytré telefony. Bezesporu se jedná o nesmírně zajímavý koncept, který by teoreticky mohl přinést řadu parádních možností a benefitů. Prozatím se za krále této technologie dá považovat Samsung. Někteří jablíčkáři proto pochopitelně volají o po ohebném iPhonu, přičemž doposud jsme mohli vidět hned několik patentů, podle kterých si Apple s myšlenkou ohebného displeje přinejmenším pohrává. Podle nejnovějších informací mezinárodní technologické firmy Omdia by cupertinská společnost mohla představit ohebný iPhone se 7″ OLED displejem a podporu Apple Pencil již v roce 2023.

Ohebný iPad koncept
Koncept ohebného iPadu Zdroj: MacRumors

Apple má každopádně stále spoustu času, a proto není absolutně jasné, jak to ve finále celé dopadne. Vícero (ověřených) zdrojů se každopádně shoduje na jednom – Apple aktuálně ohebné iPhony testuje. To mimochodem potvrdil i Mark Gurman z Bloombergu, podle kterého se firma nachází ve fázi interního testování, přes které z několika variant prošly jen dvě. Jak na ohebné telefony nahlížíte vy? Vyměnili byste vás dosavadní iPhone za takovýto kousek, nebo mu raději zůstanete věrni?

Diskuze k článku

    „Jablíčkáři už pár let volají po vylepšeném displeji“

    kteří? ještě jsem neslyšel, že by po tom někdo volal nebo si posteskl, že mu to na jeho iPhonu chybělo a chtěl by to tam. Jedna věc je příjemná postupná evoluce, druhá je „uživatelé si přejí“…a minimálně ta druhá věc tu teda není.

celý text

Čtěte více