iWant

Toto jsou ty nejlepší běžecké aplikace pro rok 2018

iWant
Warning: tempnam(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/srv/www/jablickar.cz/:/srv/www/jablickar.cz/:/usr/share/php:/usr/share/pear:/srv/www//user-upload:/srv/www/user-upload) in /srv/www/jablickar.cz/www/wp-content/plugins/wp-appbox/inc/getappinfo.class.php on line 417 Warning: unlink(): open_basedir restriction in effect. File() is not within the allowed path(s): (/srv/www/jablickar.cz/:/srv/www/jablickar.cz/:/usr/share/php:/usr/share/pear:/srv/www//user-upload:/srv/www/user-upload) in /srv/www/jablickar.cz/www/wp-content/plugins/wp-appbox/inc/getappinfo.class.php on line 443

Běh je v posledních letech větší a větší fenomén a kdo neběhá, jako by pro mnohé nebyl. Je zkrátka in. Ve snaze se co nejrychleji posunout ke svému stanovenému cíli (trumfnout kolegu na závodě, zaběhnout maraton či jen zhubnout) volí mnoho lidí však postupy přinejmenším podivné. Udělají z vás chytré technologie snáz lepšího běžce? Podívejme se na ty nejpopulárnější a nejlépe hodnocené běžecké aplikace za rok 2017.

Strava
Začněme s nejrozšířenější běžeckou aplikací (též velmi oblíbenou mezi cyklisty) na iOS zařízení v USA, Stravou. Strava se dá ve zkratce popsat jako Facebook pro běh a cyklistiku. Dají se zde likovat a komentovat aktivity od ostatních, porovnávat své schopnosti v rámci segmentů (určité, předem vyznačené, úseky na čas) či v rámci klubu a analyzovat své výkony. Rovněž v rámci webu. V příplatkové verzi se ze Stravy stává takřka osobní trenér, který vás svými plány, doporučeními a dalšími rozšířeními pro analýzu vašich aktivit, motivuje. A také jako na Facebooku se dají na Stravě strávit hodiny. Pokud navíc rádi sledujete známé sportovce ze stran cyklistů či právě běžců, jsou právě na Stravě.

Strava Training: Run & Ride
Strava Training: Run & Ride
Developer: Strava, Inc.
Price: Free+

Nike+ Run Club
Největší společnost na světě věnující se sportovnímu odvětví, Nike, si také nechtěla ujet vlak. Proto vznikla Nike+, celým názvem Nike+ Run Club. Aplikace pro záznam a sdílení vašich sportovních aktivit (především) na sociálních sítích. Krom však samolepek, které Nike+ nabízí při sdílení, neobsahuje aplikace nic výjimečného, co nejde najít v ostatních aplikacích. Sdílet fotky se svým sportovním výkonem jde téměř u jakékoli. Jde zde tedy především o vizuální stránku aplikace a oblibu této značky.

Nike+ Run Club
Nike+ Run Club
Developer:
Price: Free

Runtastic & Runkeeper
Aplikace, které svým názvem napovídají, že jsou pro běh určeny, jsou zároveň (samozřejmě subjektivně) nejhůře aktualizované na trhu. U aktualizací ale nejde o vizuální podobu – na ni si jako ostatní velcí ostatní vývojářské firmy velmi zakládají, ale o funkce, které dříve byly zdarma, avšak s rostoucí oblibou se zpoplatnily. Konkrétně zde jde o cvičební plány. Pro mnoho sportovců to znamenalo úplné zrušení účtu a přechod na aplikace jiné. Zato pro audiofily, kterým nejde ani tak o trénink jako o požitek z klusání či vyjetí si na kole, nabízí tyto aplikace vestavěný přehrávač hudby. Pro někoho nejzanedbatelnější věc co se sportu týče, pro někoho nutnost…

Gipis
Nemáte zájem o sdílení ani porovnávání. Jen jednoduchý běžecký plánovač a navíc zdarma? Odpověd je Gipis. Nenabízí nic víc než naplánování vašich aktivit dle předem vyplněného dotazníku, čeho chcete dosáhnout a jak na tom jste, na týdny či měsíce dopředu. Nemusíte tak investovat peníze do aplikací pro běh, s kterými ani nemáte zkušenost, nebo nevíte, zda to není vaše první a zároveň poslední běžecká zkušenost. Ideální volba pro hobíky introverty.

The app was not found in the store. :-(

Endomondo
Charakteristika, se kterou se na úvodu článku představovala Strava, platí také pro Endomondo. Záznam mnoho typů aktivit, osobní trenér a analýza výkonů. To vše umí. Pokud jste navíc během své aktivity připojeni k internetu, můžou vás podpořit vaši přátelé, což Strava umožňuje jen v placené verzi. Co přináší ale navíc? Krom designu funkce, které lze najít na dalších desítkách podobných aplikací.

Endomondo Sports Tracker
Endomondo Sports Tracker
Developer: Endomondo.com
Price: Free+

EPP & Charity Miles
Poslední dvě zmíněné aplikace jsou určeny těm z vás, kteříchtějí svým sportovním výkonem někomu pomoct. EPP či Charity Miles. Česká EPP od Nadace ČEZu vám umožní za jakoukoli aktivitu podpořit ten projekt, který si sami vyberete. Krom podpory je samozřejmostí aplikace analýza vašich výkonů a třídění dle druhu aktivity či podle dnů. Totéž v bledě modrém nabízí také Charitiy Miles, která je ale určitě pro americký trh.

Charity Miles
Charity Miles
Developer: Charity Miles
Price: Free

Ať už se tedy rozhodnete pro jakoukoli z výše zmíněných aplikací, nebo z dalších tisíců, které lze najít na app storu, budou nabízet vždy velmi podobné funkce. Nabízí se proto otázka – Není jedno jakou aplikace budu používat? A odpověď je –  Ano. Avšak je zde také důležité zmínit, jak se vám bude líbit vizuálně, jestli jste pro jednoduchost zobrazení, či pro detailní analýzu svých výkonů pomocí složitých grafů. Zda funkce základních či příplatkových verzí naplno využijete a v neposlední řadě, zda chcete sdílet své výkony, či je mít skryté před veřejností a stačí vám pouhý plánovač. Pokud totiž vlastníte sportovní hodinky Garmin, Suunto, TomTom, Polar, ale i například Apple a další, výrobci se na požadavky svých klientů dlouhodobě specializují a ve svých vlastních aplikacích naleznete mnohdy lepší možnosti analýzy výkonů, než je tomu v aplikacích třetích stran. Tyto aplikace se dají spíše brát jako sociální sítě sportovců, kteří se navzájem sledují a podporují. Nezaručí vám lepší výsledky a neudělají z vás Emila Zátopka, spojí vás ale s komunitou, která vám je blízká a můžete se tak spřátelit s mnoha novými sportovci.