Zavřít reklamu

Rovio plánuje propuštění, Instapaper mění model předplatného, do App Store dorazil nový Assassin’s Creed a důležitých aktualizací se dočkalo mnoho aplikací včetně Facebook Messengeru, navigace Waze, úkolníku Wunderlist či aplikace pro úpravu fotografií VSCO Cam. Více čtěte v již 40. Týdnu aplikací.

Novinky ze světa aplikací

Launcher zmizel z App Store (28. 9.)

Launcher je aplikace výhradně spojená s novým notifikačním centrem iOS 8, konkrétně s widgety. Umožňuje uživateli vytvořit si vlastní seznam funkcí (zavolat někomu, napsat SMS, iMessage či email apod.) a aplikací, k nimž chce mít rychlý přístup. Ve widgetu v notifikačním centru pak uvidí adekvátní ikony vyvolávající požadované funkce. Ač však tento popis zní užitečně, aplikace byla záhy po svém debutu z App Store stažena.

Vývojáři na svém webu uvedli, že podle Applu šlo o “nesprávné užití widgetů”. Je nanejvýš nepravděpodobné, že by se Launcher do App Store vrátil v popsané podobě.

Launcher byl bezplatný, ale existovala i jeho “Pro” verze přístupná skrze nákup v rámci aplikace. Těm, kteří Launcher v kterékoliv podobě nainstalovali, v telefonu zůstane (samozřejmě pokud ho sami nesmažou), nemůžou ale očekávat žádné aktualizace. Stále však bude možné využívat veškeré současné funkcionality widgetu (tedy i vytvářet nové zkratky).

Zdroj: 9to5Mac

Rovio plánuje propouštění zaměstnanců (2. 10.)

Finská společnost Rovio, která stojí za vznikem Angry Birds, se kromě mobilních her zabývá několika dalšími oblastmi. Generální ředitel Rovia, Mikael Hed, v nedávném příspěvku na blogu sdělil, že současný tým je založen na předpokladech růstu většího, než jaký byl zrealizován a je tedy nutné zúžit okruh zájmů.

Rovio se chce primárně soustředit na tři oblasti s nejvyšším potenciálem růstu: hry, média a spotřební zboží.S tím je spojené propuštění některých současných zaměstnanců do bodu, kdy jejich počet ve Finsku nepřevýší sto třicet. To je přibližně šestnáct procent současného stavu.

Zdroj: iMore

Instapaper mění model předplatného, nově je dostupný i zdarma (2. 10.)

Instapaper je apliakce sloužící k offline ukládání a práci s vybranými články. Nejdůležitější funkcí je ta, která je integrovaná v Safari, tedy čtecí mód odstraňující přebytečné obrázky, reklamy a pod. Instapaper má ale další funkce, jako možnost do Instapaperu odesílat texty z jiných aplikací, širší možnosti úpravy zobrazení (barevné schéma, fonty, formátování), zvýrazňování, seřazování článků podle různých kritérií, předčítaní textu apod. To vše je nyní (u některých funkcí v omezené míře) přístupné zdarma.

Prémiová verze, jejíž předplatné stojí dva dolary a devadesát devět centů za měsíc nebo dvacet devět dolarů a devadesát devět centů za rok, pak umožňuje mnoho dalšího – např. vyhledávání v rámci všech uložených článků, neomezené zvýrazňování, vytváření playlistů předčítaných článků, možnost odesílání do Kindlu aj. Vývojáři časem samozřejmě přidávají nové funkce.

Pro ty, kteří mají Instapaper už předplacený, i nadále platí cena jeden dolar měsíčně.

Zdroj: iMore

Nové aplikace

Assassin’s Creed Identity

Assassin’s Creed Identity má za sebou první start v App Store na Novém Zélandu a Austrálii. Podobných kousků ze světa nájemného zabijáka jsme se už na svých zařízení dočkaly, ale žádný z nich nepřinesl herní zážitek podobný těm z konzolí či počítače. Assassin’s Creed Identity bude podle prvotních informací, první hrou od vývojářů z Ubisoftu, která přinese srovnatelný zážitek jako například na konzoli PlayStation či XBox.

V renesanční Itálii na vás čeká otevřený svět, ve kterém budete plnit různé úkoly a mise. Z toho důvodu bude hra poměrně náročná na hardware a půjde tedy spustit pouze na iPhonu 5 a výše nebo iPad 3 a novější modely. Assassin’s Creed Identity je ke stažení ve zmíněných App Storech zdarma s obsahem in – app nákupů. Datum vydání ve zbytku světa včetně České republiky zatím nebylo stanoveno.

PopKey

S iOS 8 přišly do App Store různé alternativní klávesnice. Kromě těch klasických, které se uživateli snaží poskytnout lepší zážitek při psaní například jiným rozložením znaků, lepším našeptáváním či funkcí swipe, přišly do App Store i takzvané GIF klávesnice. Ty umožňují zasílat populární obrázkové animace, které při komunikaci dokreslují vaše pocity, postoje a nálady.

Jednou takovou klávesnicí je bezplatná PopKey GIF. Stejně jako je tomu u ostatních klávesnic, i PopKey GIF lze po nainstalování implementovat do systému a používat ji jím napříč. Populární animace GIF poté můžete vybírat z nabídky rozřazené dle kategorií. Pokud jste navíc ochotni se zaregistrovat do služby a doporučit aplikaci některému ze svých kamarádů, budete moci přidávat animace vlastní.

Uživatel rovněž může své oblíbené GIF animace ohvězdičkovat a příště k nim mít snadný přístup. K dispozici je pak také seznam naposledy použitých, což práci s klávesnicí může značně urychlit. Pokud GIF vyberete, ihned se vám stáhne do telefonu, zkopíruje a vloží, kam potřebujete.

PopKey vyžaduje operační systém iOS 8 a minimálně iPhone 4S. Pokud by vám klávesnice z nějakého důvodu nevyhovovala, zdarma k dispozici je také například Riffsy GIF Keyboard.

[app url=https://itunes.apple.com/us/app/popkey-animated-gif-keyboard/id919359310?mt=8]

Pokémon TCG Online

V srpnu jsme mohli zaznamenat první zmínky o chystané hře ze světa Pokémonů. Zprávy hovořily, že půjde o RPG zaměření a styl hraní, který mnozí z vás jistě znají z kapesní konzole Gameboy. Slovo dalo slovu a máme tu první hru, která je primárně určena pro iPad. Jediná změna je v tom, že nejde o RPG, ale karetní hru známou pod označením trading card game. Karetní hra Pokémon má dlouholetou tradici a po celém světě se pravidelně pořádají různé turnaje či sbírají a směňují karty.

Samotná hra obsahuje naprosto identické prvky, které známe z reálné karetní hry. Na výběr máte ze singleplayeru proti náhodnému počítači nebo multiplayer, kde můžete po síti vyzvat hráče z celého světa. Ve hře si skládáte a vylepšujete vlastní karetní balíčky, zlepšujete své herní dovednosti a získáváte zkušenosti z každé odehrané hry. Vybírat samozřejmě můžete mezi různými Pokémony a typy jejich zaměření a útoků. Zkrátka vše, co znáte z klasické karetní hry.

Hra je určena pouze pro iPad, které mají retina displej, tudíž pro novější modely. Hru můžete stahovat kompletně zdarma ve vašem App Store obchodě.

Důležité aktualizace

Facebook Messenger

Facebook tento týden vypustil další aktualizaci svého populárního Messengeru. Verze 13.0 však s sebou nenese jen běžné opravy chyb a navýšení stability. Přináší rovněž přizpůsobení aplikace větším displejům nejnovějších iPhonů. Rozhraní aplikace se tak plně přizpůsobuje novým velikostem úhlopříček a není jen mechanicky roztaženo. Messenger stahujte zdarma v App Store.

Waze

Aktualizace se dočkala také populární sociální navigace Waze a novinky verze 3.9 rozhodně nelze nechat bez povšimnutí. Izraelský Waze totiž rozšiřuje svůj model sběru informací a aplikace již tedy nebude sbírat a poskytovat data jen o dopravní situaci. Uživatelé se nově budou podílet také na tvorbě unikátní databáze bodů zájmu.

Tato výjimečná aplikace, která se díky svým uživatelům a jejich datům postupem času stala takřka dokonalou turn-by-turn navigací, tak rozšiřuje své pole působnosti. Uživatelé služby nyní můžou snadno a rychle přidávat či upravovat nová místa, a to obchodní i soukromá, a přidávat k nim užitečné informace. Mezi může patřit například údaj o tom, zda má dané místo vlastní parkoviště, nebo zda má určitá restaurace možnost drive-through.

Funkce Waze Places přichází také s další užitečnou novinkou, kterou jsou fotografie cílových destinací. Uživatel tak nebude na pochybách, zda dorazil na to správné místo. Aplikace zaznamenává také to, kde v okolí destinací uživatelé parkují, a dokáže pak tedy poradit ostatním řidičům. Poskytne jim navíc přibližnou informaci, kolik času budou na zaparkování potřebovat.

Dále Google vlastněný Waze slibuje zvýšení stability a rychlosti aplikace a opravy menších chyb. Aplikaci ve verzi 3.9 můžete zcela zdarma stahovat z App Store.

VSCO Cam

Aktualizace se dočkala také oblíbená aplikace na úpravu a sdílení fotografií VSCO Cam. Nová verze s pořadovým označení 3.5 využívá výhod iOS 8 a přináší nové možnosti manuálního nastavení focení. S aplikací tedy můžete manuálně ostřit, nastavit rychlost závěrky, vyvažovat bílou či upravovat expozici. VSCO Cam najdete zdarma v App Store.

Wunderlist

Populární to-do list Wunderlist v aktualizaci přidal integraci Dropboxu. Nově je tedy možné připojovat pomocí této cloudové služby soubory k jednotlivým úkolům. Zástupci společnosti Wunderlist navíc oznámili, že integrace Dropboxu je jen začátek a že v plánu je spolupráce s mnoha dalšími aplikacemi třetích stran.  Přidání souboru z Dropboxu do úkolu je velice jednoduché a výhodou je, že pokud soubor v Dropboxu změníte, změna se okamžitě projeví i u souboru, který byl k úkolu dříve připojen.

Tiskový mluvčí společnosti potvrdil, že nová funkce se týká webového rozhraní, aplikace pro Android i univerzální aplikace pro iOS. Tu můžete zdarma stahovat zde.

Spotify Music

Za pozornost stojí také aktualizace klienta nejpopulárnější steramovací služby, švédského Spotify. Ta přináší podporu Apple CarPlay a plní tak slib, který Spotify dalo, když byla tato služba Applem představena. Technologie CarPlay přináší prvky iOS na přístrojové desky podporovaných automobilů a jednou z hlavních funkcí je vedle možnosti navigace a komunikace také právě přehrávání hudby. V dnešní době, kdy streamování zažívá obrovský boom, se tedy podpora Spotify určitě hodí.

Několik automobilek včetně Audi, Ferrari, Fordu a Hyundai již přislíbilo, že v budoucích modelech svých aut tuto technologii nabídne. Tento týden navíc vydala nový firmware pro některé své audiosystémy společnost Pioneer a podporu CarPlay tak také přinesla. S dostatečným obnosem peněz se tak tato technologie stává opravdu realitou a teoreticky je již běžně dostupná.

Spotify stahujte zdarma z App Store.

PDF Expert 5

Tato aplikace pro prohlížení a úpravu PDF souborů přináší ve verzi 5.2 mnoho novinek. Jsou mezi nimi možnost psát (rukopisem) na zvětšený dokument, vyznačení upravované části v náhledu celého PDF, jasné odlišení všech stránek se záložkami v náhledu, podpora otáčení stránek pomocí AirTurn a šipek na připojené bluetooth klávesnici apod.

Ty nejzajímavější vylepšení jsou pak dostupné pouze pro iOS 8. Sem patří podpora iCloud Drive. Díky umožnění užší spolupráce mezi aplikacemi lze v PDF Expert 5.2 otevírat dokumenty z iCloud Drive, které nejsou asociované s danou aplikací (v podstatě obdoba možnosti “otevřít v…” z OS X). Dokumenty PDF Expert jsou přístupné dalším aplikacím a nechybí ani podpora uzamčení aplikace pomocí Touch ID.

Jawbone

Nejvýznamnějšími novinkami v teoreticky nové, prakticky však upravené aplikaci UP od Jawbone je možnost jejího využívání i bez náramku Jawbon UP nebo UP24. Nechybí však ani propojení s HealthKitem a aplikací Zdraví. která do iOS přišla s jeho osmou verzí. Data zaznamenaná náramkem či samotnou aplikací tak budou zpracovávána a zaznamenávána v této nové systémové aplikaci a budou doplňovat ostatní posbíraná data o vašem zdraví.

Fruit Ninja

Fruit Ninja byl aktualizován na verzi 2.0, což znamená významné změny a novinky. Takovými se vskutku jeví např. nová prostředí a meče, které v různých kombinacích vytvářejí odlišné herní podmínky, nové a přehlednější menu a rozšířený herní vesmír s novými postavy. Ty by navíc podle zpráv měly v dalších aktualizacích přibývat.

Dále ze světa aplikací:

Slevy

Aktuální slevy vždy naleznete v pravém bočním panelu a na našem speciálním Twitter kanálu @JablickarSlevy.

Autoři: Michal Marek, Tomáš Chlebek, Adam Tobiáš

.