iWant

Hang On – šibenice v moderním převleku

iWant

Jaké jen by to mohlo být písmeno. Musím se pořádně podívat, co už bylo vyzkoušeno. Co by to jen mohlo být za slovo, které je skryto na tabuli.

Tohle a mnohem více jste si pravděpodobně kladli ve svých myšlenkách při tradiční volnočasové hádankové hře, která se v obměnách nazývá Šibenice, Oběšenec či Kat. Princip této hry je každému zcela jistě zřejmý, jde o hru pro dva a více hráčů, při které se postupně po písmenech snažíte odhalit skryté slovo, jenž je vyobrazeno na papíře jen počtem prázdných políček. Pokud hádáte špatně, přibývají čáry na šibenici do té doby, než je panáček oběšen.

[youtube id=“qS83IW_63CE“ width=“620″ height=“360″]

Hang On je česká hra, která využívá ve svém herním konceptu právě zmiňovaná pravidla klasické hádankové soutěže Šibenice, přičemž čeští vývojáři šli mnohem dál a celou hru obohatili o zajímavé prvky a edukativní využití. Při spuštění Hang On na vás vykoukne neotřelé animované prostředí s chytlavou melodií a nabídne dva herní režimy.

Na výběr máte trénink nebo hru. Pro začátek na rozehřátí mozkových závitů zcela jistě doporučuji trénink, jenž vám nabídne hned několik tématických kategorií, mezi které patří například zvířata, barvy, hudba, oblečení, sport, elektronika, počasí či lidské tělo, ve kterých máte možnost potrénovat svou slovní zásobu a logické uvažování, a to hned s několika bonusy. U každé kategorie si totiž můžete zvolit jazyk překladu, a tak hrát můžete nejen v češtině, ale také v angličtině, slovenštině, francouzštině, španělštině, němčině a italštině.

hang-on_3

Zvolíte si třeba kategorii cestování a hned již vidíte prázdná políčka skrývající hádané slovo. Pod nimi je abeceda a vy se můžete dát do hádání. Při správném uhádnutí písmena se ihned zobrazí v daném políčku a naopak při špatné volbě vám bude postupně z horní části obrazovky vylézat horolezec, který se při deseti nesprávných pokusech oběsí na svém lanu. Tak či tak vždy u hádaného slova uvidíte i zvolený překlad do cizího jazyka. Když jsem nyní uhodl slovo „letenka“, tak vidím i anglický překlad „flight ticket“. Z edukativního hlediska velmi praktické a především efektivní. Snadno si tímto způsobem můžete obohatit svou vlastní zásobu cizích slov.

Jakmile máte pocit, že jste dostatečně potrénovali, můžete se pomocí navigačních šipek v levém horním rohu vrátit zpět do hlavního menu a zvolit druhou možnost, tedy hru. V tuto chvíli máte opět možnost si nastavit jazyk, ve kterém chcete hádat slova včetně překladu. Takže pokud vás přestane bavit rodný jazyk, můžete hádat slova třeba v italském jazyce a jako překlad si zvolit angličtinu. V samotné hře se poté setkáte s různými slovy spadajících do různých kategorií a odvětví, které jste mohli vidět v tréninku. Takže jednou budete hádat slovo z kategorie povolání a poté třeba ovoce či zeleninu. Musím říci, že moje úspěšnost nebyla nijak oslnivá a mám ještě co dohánět, můj horolezec často visel hlavou dolů, ale aspoň jsem potrénoval cizí slovíčka.

Hang On obsahuje i motivační a statistické prvky úspěšnosti ve formě procent, které vám budou postupně přibývat u jednotlivých jazyků tím, jak budete úspěšní. Zároveň při každém správně uhodnutém slovu obdržíte obrázek horolezecké karabiny. Vývojáři mysleli i na formu slovní nápovědy, kterou si můžete snadno zvolit v jakémkoliv režimu hry pomocí obrázku kamene s otazníkem.

Na Hang On se mi líbí nápad přidané hodnoty ve formě cizích jazyků, kompletní česká lokalizace a velmi intuitivní a příjemné prostředí. Hru naleznete v App Store v univerzální verzi pro iPhone i iPad za necelé jedno euro, existuje i verze zdarma, která v sobě má reklamy a zamčené některé části tréninku.

[app url=https://itunes.apple.com/app/id895602093?mt=8]