Zavřít reklamu

Společnost Apple netradičně oznámila v průběhu uplynulého týdne novinky, kterých se uživatelé dočkají spolu s příchodem operačního systému iOS 18. Kromě této novinky bude v dnešním souhrnu novinek řeč o bizarní chybě v operačním systému iOS 17.5 nebo o problémech s OLED displeji u iPadů Pro.

Apple představil novinky chystané pro iOS 18: Lepší přístupnost pro všechny

Společnost Apple v průběhu uplynulého týdne poskytla náhled na mnoho nových funkcí usnadnění přístupu, které budou v průběhu letošního roku k dispozici v aktualizacích operačních systémů iOS 18, iPadOS 18, macOS 15 a visionOS 2.

Hlavní nové funkce usnadnění přístupu pro iPhone a iPad zahrnují:

  • Sledování očí (Eye Tracking)
  • Hudební haptika (Music Haptics)
  • Hlasové zkratky (Vocal Shortcuts)
  • Pohybové signály vozidla (Vehicle Motion Cues)

CarPlay získá hlasové ovládání, barevné filtry a rozpoznávání zvuku. Rozpoznávání zvuku v CarPlay umožní řidičům nebo spolujezdcům, kteří jsou neslyšící nebo nedoslýchaví, zapnout upozornění na klaksony a sirény. Uživatelé Maců získají možnost přizpůsobit si klávesové zkratky VoiceOver a podporu mandarínštiny pro funkci Personal Voice, zatímco Vision Pro získá systémové živé titulky, snížení průhlednosti, chytrou inverzi a tlumení blikavých světel. Sledování očí využívá umělou inteligenci a poskytuje uživatelům integrovanou možnost navigace v iPadu a iPhonu pouze pomocí očí. Funkce Eye Tracking, navržená pro uživatele s tělesným handicapem, využívá přední kameru k nastavení a kalibraci během několika sekund. Všechna data používaná k nastavení a ovládání této funkce jsou díky strojovému učení na zařízení uchovávána v bezpečí a nejsou sdílena se společností Apple.

Sledování očí bude fungovat napříč aplikacemi v iPadOS a iOS a nevyžaduje žádný další hardware ani příslušenství. Pomocí funkce Eye Tracking mohou uživatelé procházet prvky aplikace a používat funkci Dwell Control k aktivaci jednotlivých prvků, čímž získají přístup k dalším funkcím, jako jsou fyzická tlačítka, přejetí prstem a další gesta, a to pouze očima. Haptické vnímání hudby je novým způsobem, jak mohou uživatelé, kteří jsou neslyšící nebo nedoslýchaví, zažít hudbu na iPhonu. Po zapnutí této funkce usnadnění přístupu haptický engine v iPhonu přehrává k zvukům hudby klepnutí, textury a jemné vibrace. Haptické vnímání hudby funguje u milionů skladeb v katalogu Apple Music a bude k dispozici jako rozhraní API pro vývojáře, aby hudba v jejich aplikacích byla přístupnější.

zpřístupnění iphone

Návrat smazaných fotek v iOS 17.5

Na sociální síti Reddit se v uplynulém týdnu objevily znepokojující zprávy o tom, že nejnovější aktualizace iOS 17.5 od Applu obsahuje chybu, která způsobuje opětovné zobrazení starých, již dříve smazaných fotografií v knihovnách uživatelů. V některých případech se přitom jedná o snímky smazané před několika lety. Jeden z uživatelů uvedl, že po aktualizaci svého iPhonu ke svému vlastnímu šoku nalezl v sekci nedávno nahraných fotografií na iCloudu staré nevhodné snímky, které smazal už v roce 2021. Podobnými příběhy přispěchali i další uživatelé.

Příčina tohoto problému zatím není jasná. Vzhledem k tomu, že některé fotografie byly údajně pořízeny před několika lety, nemůže jít o jednoduché obnovení nedávno smazaných snímků. Aplikace Fotky v iOS totiž uchovává smazané fotky a videa v albu Naposledy smazané po dobu 30 dnů, aby je uživatelé mohli případně obnovit nebo trvale smazat ze všech svých zařízení. Hlášené problémy by mohly souviset s chybou v indexování fotografií, poškozením knihovny fotek nebo s problémy se synchronizací mezi lokálními zařízeními a službou iCloud Photos. Další možností je, že se Apple při opravě chyby synchronizace fotek, která se objevila v iOS 17.3, nechtěně postaral o zavedení nové synchronizační chyby, která by mohla souviset se zálohováním na iCloudu. Podobné zkušenosti ostatně hlásili někteří uživatelé již dříve během testování beta verze 4 pro iOS 17.5.

iOS 17.5 cover

Problémy s OLED displeji iPadů Pro

Podle zprávy serveru iMore trpí některé nové modely iPadu Pro s OLED displejem problémem s HDR obsahem u specifických odstínů modré barvy. Stránka zjistila, že tyto odstíny způsobují přepalování HDR highlightů, které pak vypadají téměř bílé. Tento defekt je patrný ve formě kompresních artefaktů na ukázkových snímcích. Za určitých poměrně specifických okolností dojde k přepálení HDR highlightů u konkrétních odstínů modré, jako je námořnická modrá a indigo, až do bodu, kdy na obrazovce vypadají téměř bíle.

Nejjednodušeji si toho lze všimnout na postavě oblečené v tmavě modrém tričku – záhyby na oblečení budou jakoby prosvítat, podobně jako pavučiny položené na povrchu. Jindy se zase mohou jevit jako pohybující se tmavé skvrny. Sever iMore uvádí, že problém je viditelný „za velmi specifických okolností“ a není patrný na jiných OLED zařízeních, jako je iPhone 15 Pro. Zároveň se jedná o chybu, kterou je většinu času obtížné zaznamenat, a její příčina není zcela jasná. Společnost Apple serveru iMore potvrdila, že si je tohoto problému vědoma a pracuje na jeho opravě v aktualizaci softwaru.

.