Zavřít reklamu

Po menší přestávce vám na stránkách Jablíčkáře opět přinášíme přehled událostí, souvisejících se společností Apple. Připomeneme si pozoruhodnou chybu, která v uplynulém týdnu dočasně sužovala iOS verzi prohlížeče Safari, spuštění satelitního SOS volání z iPhonu nebo třeba nejnovější žalobu, které v současnosti musí čelit společnost Apple.

Spuštění satelitního SOS volání z letošních iPhonů

Společnost Apple spustila počátkem uplynulého týdne slibovanou funkci satelitního SOS volání z iPhonů 14. V současné chvíli mohou tuto funkci využívat uživatelé ve Spojených státech a v Kanadě, v průběhu příštího měsíce by se měla rozšířit do Německa, Francie, Velké Británie a Irska, v následujícím roce pak do dalších zemí. Zatím není jasné, zda bude satelitní SOS volání dostupné také u nás. Podporu satelitního SOS volání nabízí všechny letošní iPhony. Jedná se o funkci, která majiteli kompatibilního iPhonu umožní přes satelit v případě potřeby komunikaci se záchrannými složkami v případě, že nebude k dispozici mobilní signál.

Třípísmenná zkáza pro Safari

Někteří majitelé iPhonu museli v týdnu čelit poměrně kuriózní chybě v prohlížeči Safari pro iOS. Pokud do adresního řádku prohlížeče zadali specifickou trojici písmen, došlo k pádu Safari. Jednalo se kromě jiného o kombinace písmen „tar“, „bes“, „wal“, „wel“, „old“, „sta“, „pla“ a některé další. Největší výskyt této podivuhodné chyby hlásili uživatelé z Kalifornie a z Floridy, jako jediné řešení se ukázalo použití jiného prohlížeče, případně zadání problematických výrazů do vyhledávacího pole vybraného vyhledávače. Problém se naštěstí podařilo společnosti Apple zdárně vyřešit po několika hodinách.

Apple čelí žalobě kvůli sledování uživatelů (nejen) v App Storu

Společnost Apple čelí další žalobě. Ta se tentokrát týká toho, jakým způsobem firma pokračuje ve sledování uživatelů ve svých nativních aplikacích včetně App Storu, a to i v případech, kdy si uživatelé na svých iPhonech cíleně tuto funkci vypnuli. Žalující strana udává, že ujištění společnosti Apple o ochraně soukromí jsou v rozporu minimálně s příslušnými kalifornskými zákony. Na to, že Apple v některých ze svých nativních aplikací shromažďuje údaje o uživatelích, přišli vývojáři a nezávislí výzkumní pracovníci Tommy Mysk a Talal Haj Bakry, kteří v rámci svého průzkumu testovali aplikace jako App Store, Apple Music, Apple TV, Knihy nebo Akcie. Zjistili mimo jiné, že vypnutí příslušných nastavení, stejně jako dalších ovládacích prvků ochrany osobních údajů, nemělo na sběr dat společností Apple žádný vliv.

V App Storu docházelo například ke shromažďování údajů o tom, jaké aplikace si uživatelé prohlíželi, jaký obsah vyhledávali, jaké reklamy si prohlédli nebo jak dlouho se zdrželi na stránkách jednotlivých aplikací. Zmíněná žaloba je zatím relativně malého rozsahu, pokud se ale ukáže jako oprávněná, mohou následovat další žaloby v jiných státech, což by pro společnost Apple mohlo mít znatelné důsledky.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.