Zavřít reklamu

Výroba iPhonů v Indii – respektive obecně mimo Čínu – je téma, které se řeší již řadu let. Apple se již v tomto směru nějakou dobu činí. Jaká je tedy v současné chvíli situace, co se týká objemu iPhonů, vyrobených v Indii? Kromě tohoto tématu bude v dnešním souhrnu dále řeč o oblibě Apple produktů u teenagerů nebo o zdravotních potížích, se kterými se potýkají někteří majitelé headsetu Vision Pro.

Apple a výroba v Indii

Společnost Apple nyní vyrábí v Indii až 14 % svých iPhonů, což potvrzuje její snahy o diverzifikaci výroby mimo Čínu. Zmíněné číslo odpovídá iPhonům v hodnotě 14 miliard, což představuje zhruba 1 ze 7 vyrobených kusů. Oproti minulému fiskálnímu roku se tak produkce zdvojnásobila. V Indii se nyní montují modely od iPhonu 12 až po nejnovější iPhone 15, s výjimkou prémiových modelů Pro a Pro Max.

Od doby, kdy premiér Narendra Modi začal propagovat iniciativu „Vyrobeno v Indii“, která vyžaduje, aby 30 % produktů prodávaných zahraničními společnostmi bylo vyrobeno v zemi, zřizuje Apple v Indii výrobní centra pro ‌‌iPhone‌‌. Indická vláda tvrdí, že růst výroby vytvořil u dodavatelů Applu 150 000 přímých pracovních míst. To je pro Modíhoho vládu výhodné, protože zahraniční společnosti, jako je Apple, láká finančními pobídkami k tomu, aby se Indie stala globálním výrobním centrem.

Diverzifikace výroby Applu mimo Čínu naznačuje, že si společnost stále více uvědomuje rostoucí geopolitické napětí a potřebu odolnosti dodavatelského řetězce tváří tvář potenciálnímu narušení. Přeorientování na Indii pravděpodobně také zohledňuje rychle rostoucí trh s chytrými telefony v této zemi – minulý rok Apple otevřel také své první dva obchody v Bombaji a hlavním městě Dillí.

Teenageři milují iPhony a Apple Watch, služby od Applu už tolik ne

Podle průzkumu společnosti Piper Sandler zůstává iPhone mezi americkými teenagery naprostým hitem. Až 85 % dotazovaných teenagerů vlastní iPhone a 86 % plánuje jako svůj další smartphone právě iPhone. Přestože iPhone je stále mezi teenagery nejpopulárnějším telefonem, oproti říjnovému průzkumu z roku 2023 mírně klesl počet majitelů (z 87 %) a také těch, co ho plánují koupit (z 88 %). Ačkoliv ukazatele vlastnictví iPhonu (85 %) a plánované koupě (86 %) jsou stále blízko rekordním hodnotám, v porovnání s rokem 2021 jde o pokles. Pozitivní je také trend směřující k telefonům vyšších tříd, což podporuje společnost Apple v uvádění nových iPhonů a dokazuje celkovou atraktivitu jejího produktového portfolia. Nakonec by na tento trend mohla navázat i pozitivní dynamika v oblasti služeb, protože základna uživatelů hardwaru od Applu nadále roste.

Naopak o služby Applu teenageři příliš velký zájem nejeví. Průzkum ukázal, že větší oblibě než Apple Music a  TV+ se těší Spotify, Netflix a YouTube. Průzkumu společnosti Piper Sandler pro jeho zprávu z jara 2024 se zúčastnilo 6 020 teenagerů ze 47 amerických států.

Bolesti hlavy i potíže s krční páteří: Majitelé Vision Pro hlásí problémy

Podle zprávy serveru MarketWatch někteří majitelé headsetu Apple Vision Pro zaznamenali zdravotní problémy spojené s jeho používáním. Dotyční uživatelé mimo jiné pociťovali bolesti hlavy a krku. Emily Olmanová, marketingová ředitelka společnosti Hopscotch Interactive, uvedla, že po prvním nasazení Vision Pro se u ni objevily dva „velmi tmavé černé kruhy“ kolem očí, pravděpodobně kvůli tlaku na lícní kosti. Ian Beacraft, generální ředitel poradenské firmy Signal, sdělil MarketWatch, že pociťoval bolest v zátylku a horní části zad.

Na serveru Reddit se objevily také stížnosti uživatelů Vision Pro na trvalé bolesti hlavy, únavu očí a bolest způsobenou hmotností zařízení. Někteří uživatelé měli úspěch s upravenými pásky a produkty třetích stran, zatímco jiní s headsetem a standardními pásky žádné problémy nemají.

Společnost Apple odmítla komentář ke stížnostem zákazníků a odkázala MarketWatch na své uživatelské pokyny. Apple doporučuje si zpočátku dělat každých 20 až 30 minut přestávku od používání headsetu a v případě nevolnosti jej přestat používat úplně. Apple nedoporučuje lidem trpícím únavou očí, bolestmi hlavy nebo jinými bolestmi v používání zařízení pokračovat.

.