Zavřít reklamu

V tomto souhrnném článku si připomeneme ty nejdůležitější události, které se za uplynulých 7 dní odehrály ve světě IT.

Lidé ve Velké Británii ničí 5G vysílače

Ve Velké Británii se v posledních týdnech ve velkém šíří konspirační teorie o tom, že 5G sítě napomáhají šíření koronaviru. Situace dospěla tak daleko, že operátoři a provozovatelé těchto sítí nahlašují čím dál tím více útoků na svá zařízení, ať už jde o rozvodny umístěné na zemi, nebo vysílací věže. Dle informací zveřejněných serverem CNET došlo do této chvíle k poškození nebo zničení téměř osmi desítek vysílačů pro 5G sítě. Kromě poškozování majetku dochází také k napadání pracovníků operátorů, kteří tuto infrastrukturu spravují. V jednom případě došlo dokonce k napadení nožem a zaměstnanec jednoho britského operátora skončil v nemocnici. V médiích už proběhlo několik kampaní, které měly za cíl desinformace o 5G sítích vyvrátit. Zatím to však vypadá, že se to ještě zcela nepodařilo. Operátoři samotní prosí o to, aby lidé jejich vysílače a rozvodny nepoškozovali. V posledních dnech se navíc protesty podobného rázu začínají šířit i do dalších zemí – například v Kanadě bylo za uplynulý týden nahlášeno několik velmi podobných incidentů, vandalové však v těchto případech nepoškodili vysílače pracující s 5G sítěmi.

5g site FB

Přišlo se na další bezpečnostní riziko rozhraní Thunderbolt, týká se stovek milionů zařízení

Bezpečnostní experti z Holandska přišli s nástrojem zvaným Thunderspy, který odhalil hned několik závažných bezpečnostních nedostatků v rozhraní Thunderbolt. Nově zveřejněné informace poukazují na celkem sedm chyb v zabezpečení, které postihují stovky milionů zařízení po celém světě, napříč všemi třemi generacemi Thunderbolt rozhraní. Několik z těchto bezpečnostních nedostatků bylo již opraveno, celá řada z nich však opravit vůbec nejde (zejména u zařízení vyrobených před rokem 2019). Dle výzkumníků stačí útočníkovi jen pět minut o samotě a šroubovák, aby se dostal k velice citlivým informacím uložených na disku cílového zařízení. Za použití speciálního softwaru a hardwaru se výzkumníkům podařilo zkopírovat informace z napadaného laptopu, a to i přes to, že byl uzamčený. Rozhraní Thunderbolt se chlubí obrovskými přenosovými rychlostmi které jsou způsobené tím, že je konektor se svým řadičem více napřímo napojený na interní úložiště počítače, na rozdíl od jiných konektorů. A právě to je možné zneužít, i když se Intel snažil toto rozhraní co nejvíce zabezpečit. Výzkumníci o objevu takřka okamžitě po jeho potvrzení informovali společnost Intel, ta však projevila poněkud laxnější přístup zejména s ohledem na informování svých partnerů (výrobců laptopů). Jak celý systém funguje si můžete prohlédnout na videu níže.

Epic Games představili nové techdemo jejich 5. generace Unreal Enginu, běží na PS5

Na YouTube se dnes došlo k představení již 5. generace velmi populárního Unreal Enginu, za kterým stojí vývojáři z Epic Games. Nový Unreal Engine se chlubí obrovským množstvím inovativních prvků, mezi které patří schopnost vykreslovat miliardy polygonů společně s pokročilými světelnými efekty. Nový engine přináší také nové animace, zpracování materiálů a tunu dalších novinek, které budou moci herní vývojáři využít. Detailní informace o novém enginu jsou dostupné na webu Epicu, pro běžného hráče je určené především komentované techdemo, které schopnosti nového enginu prezentuje ve velice efektivní podobě. Na celém záznamu (kromě vizuální kvality) je nejzajímavější pravděpodobně to, že se jedná o realtime render z konzole PS5, který by měl být navíc plně hratelný. Jde tak o první ukázku toho, čeho by měl být nový PlayStation schopný. Vizuální úroveň technologického dema samozřejmě nekoresponduje s tím, že takto detailně budou vypadat všechny na PS5 vydané hry, spíše jde o demonstraci toho, co všechno nový engine zvládne a co zároveň zvládne hardware PS5. Tak jako tak jde o velice pěknou ukázku toho, čeho se v blízké budoucnosti více či méně dočkáme.

GTA V dočasně zdarma na Epic Game Store

Na nákupní platformě Epic Game Store se před několika hodinami rozjela mnohými nečekaná (a vzhledem k přetíženosti celé služby také extrémně úspěšná) akce, během které je populární titul GTA V k dispozici pro všechny uživatele zdarma. Jedná se navíc o vylepšenou Premium edici, která nad rámec základní hry nabízí ještě velké množství bonusů do multiplayeru. V současné době nefunguje kvůli přetížení jak klient, tak webové služby. Pokud však o GTA V Premium Edition máte zájem, nezoufejte. Akce by měla být spuštěná až do 21. května, do té doby je tedy možné o GTA V zažádat a připojit si ke svému Epic účtu. GTA V je dnes už poměrně starý titul, který se však těší značné popularitě a to díky své online složce, kterou stále hrají desítky tisíc lidí. Pokud jste tedy nad pořízením léta váhali, nyní máte jedinečnou možnost titul vyzkoušet.

nVidia si odbyla GTC Technology konferenci z kuchyně svého CEO

Konference GTC se obvykle zaměřuje na všechny směry, v rámci kterých nVidia působí. Zdaleka tak nejde o akci určenou pro hráče a PC nadšence, kteří si kupují běžný spotřebitelský hardware – byť i na ně v omezené míře došlo. Letošní konference byla zvláštní ve svém provedení, kdy ji celou odprezentoval CEO nVidie Jensen Huang, a to ze své kuchyně. Keynote je rozložená na několik tematických částí a všechny z nich je možné si pustit na oficiálním YouTube kanále společnosti. Huang se věnoval jak technologiím pro datacentra, tak budoucnosti RTX grafických karet, GPU akceleraci a zapojení do vědeckého výzkumu, velkou část keynote zabraly technologie týkající se umělé inteligence a nasazení v autonomním řízení.

Pro běžné uživatele počítačů je pravděpodobně nejzajímavější oficiální odhalení nové GPU architektury Ampere, resp. odhalení GPU A100, na kterém bude celá nadcházející generace profesionálních i spotřebních GPU postavena (ve větších či menších úpravách osekáním hlavního velkého čipu). Dle slov nVidie jde o mezigeneračně nejpokrokovější čip za posledních 8 generací GPU. Půjde navíc o první čip nVidie, který bude vyrobený 7nm výrobním procesem. Díky tomu bylo do čipu možné vměstnat 54 miliard transistorů (půjde o vůbec největší mikročip založený na tomto výrobním procesu). Kompletní playlist GTC 2020 si můžete prohlédnout zde.

Facebook kupuje společnost Giphy, GIFy budou integrovány na Instagram

Populární web (a s ním spojené aplikace a další služby) na tvorbu a sdílení GIFů Giphy mění majitele. Společnost za údajných 400 milionů dolarů koupil Facebook, který hodlá celou platformu (včetně obrovské databáze gifů a skečů) integrovat do Instagramu a dalších svých aplikací. Facebook do této chvíle využíval API Giphy pro sdílení gifů ve svých aplikacích, a to jak na Facebooku jako takovém, tak i na Instagramu. Po této akvizici však bude propojení služeb úplné a celý tým Giphy, společně se svými produkty, bude nově fungovat jako funkční součást Instagramu. Dle prohlášení Facebooku se pro současné uživatele Giphy aplikací a služeb nic nemění. V současné době API Giphy využívá naprostá většina komunikačních platforem, mezi které patří například Twitter, Pinterest, Slack, Reddit, Discord a další. I přes prohlášení Facebooku bude zajímavé sledovat to, jak se nový majitel zachová s ohledem na používání Giphy rozhraní u některých konkurenčních služeb. Pokud GIFy rádi využíváte (Giphy má například rozšíření přímo pro iMessage), mějte se na pozoru.

Velký fanoušek Applu a technologií obecně. Ať už jde o počítače, konzole, audio, video a všechno ostatní, co se kolem toho motá.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.