Zavřít reklamu

Máme tu začátek dalšího týdne a byť by se mohlo zdát, že se příliv novinek alespoň na chvíli vzhledem k předvánočnímu období uklidní, anebo že nás snad čekají i nějaké ty pozitivní zprávy po roce plném samých kuriozit, tak je tomu zase naopak. Nějaké ty příjemné novinky se sice najdou, ale nebyl by to rok 2020, aby nás vědci neinformovali i o nějakém tom potenciálním konci světa. Tentokrát se pomyslná zkáza nese v duchu nebezpečně blízké černé díry, která je po revizi výpočtů daleko blíž než si dosud astronomové mysleli. Zatím se ale bát nemusíme – do všudypřítomné temnoty jen tak v dohledné době nespadneme. Pojďme se tedy vrhnout na nejzajímavější zprávy dne.

Evropská vesmírná agentura ESA vysílá na oběžnou dráhu obří pařát. Má pomoci uklízet vesmírný nepořádek

Nadpis sice zní jako z nějakého typického sci-fi hororu, nicméně ani v tomto případě se nemusíte ničeho bát. Za netradičním projektem stojí Evropská vesmírná agentura, která přišla se skvělým nápadem, jak zbavit oběžnou dráhu nepořádku, který se za posledních několik desetiletí střádal na orbitu. Dohromady totiž naši maličkou planetu Zemi obíhá až 3 tisíce nefunkčních satelitů a rovnou 90 tisíc úlomků z raket, vesmírných zařízení a dalších projektů minulosti. Byli to právě vědci a inženýři z agentury ESA, kteří přišli s poměrně zajímavým a unikátním řešením. Stačilo by vytvořit jakýsi výstřelný pařát, který by tyto satelity a úlomky zachytil a následně se s nimi vrhnul vstříc zemské atmosféře, kde by spáchal harakiri.

Jak satelit, tak speciální dráp by totiž shořely v atmosféře a podle propočtů by za sebou nenechaly ani žádné úlomky. Ačkoliv se může zdát tento nápad jako nepovedený příběh z nějakého futuristického románu, v praxi se na něm začalo pracovat již před nějakou dobou. Původně s takovým řešením přišla ESA, a to již v roce 2019. Od té doby podepsala smlouvu se švýcarským startupem ClearSpace SA, který ve spolupráci s agenturou započne misi pro úklid vesmírného nepořádku. Prvním kandidátem na úspěšné odstranění z nekonečného obíhání Země je satelit VESPA, který sice posloužil svým vznešeným účelům, avšak od té doby bezcílně bloumá vesmírem.

Země se o 2 tisíce světelných let přiblížila masivní černé díře. Předchozí propočty totiž byly špatné

Nebyl by to rok 2020, aby nás nestihly nějaké další „pozitivní“ zprávy, které nám vykouzlí úsměv na rtech a dodají na optimismu. Zatímco před týdnem jsme zde mluvili o potenciální mimozemské invazi v čele s neznámým monolitem v americkém Utahu, tentokrát tu máme další kuriozitu. Vědci totiž jaksi špatně propočetli vzdálenost Země od masivní černé díry uprostřed Mléčné dráhy. Jak se ukázalo, lidstvo je jí blíž než by se mohlo zdát. Černá díra s příjemným názvem Sagittarius A* má hmotnost zhruba 4 milionů Sluncí a co schvátí, to už jen tak nenavrátí. Dohromady se tak tato gigantická prázdnota aktuálně pohybuje zhruba 25 800 světelných let od Země, což je o 2 tisíce blíže než dosud vědci proklamovali.

K vesmírným Bohům ani mimozemským civilizacím se ale ještě začít modlit nemusíte. Žádné nevyhnutelné pohlcení časoprostoru totiž nehrozí a stále jsme v bezpečné vzdálenosti. Koneckonců, vědci neustále pracují na čím dál tím přesnějších modelech Mléčné dráhy, díky kterým mohou podobné situace včas podchytit a především varovat lidstvo. Kdybychom tedy měli v budoucnu definitivně zmizet z existence, nejspíše se to včas dozvíme. Rozhodně se ale jedná o zajímavý poznatek, za který může japonský astronomický projekt VERA. Ten již po dobu několika let sbírá data z hlubin vesmíru a pokouší se z nich vyvodit nějaké závěry, včetně tvorby modelů naší galaxie. Uvidíme, co nás v budoucnu ještě čeká.

Budoucnost se blíží. Google Home vás nechá naplánovat příkazy až týden dopředu

Pokud aktivně používáte Google Home, zejména pak k ovládání topení, světel, apod., tak jste již jistě narazili na jeden neduh v podobě toho, že nelze povely naplánovat dopředu a umělá inteligence vždy reaguje pouze na aktuální příkazy. Pokud jste tak chtěli například za 10 minut vypnout světla, nebo snad nechat automaticky vypnout topení před začátkem dne, měli jste smůlu. Naštěstí však Google přispěchal s řešením, které z asistenta v podobě Google Home dělá pomocníka, který za vás uděláš takřka vše. Díky novým funkcím si totiž můžete příkazy naplánovat až týden dopředu. Chcete-li tedy, aby se voda ohřála v předem stanovený čas, nebo aby asistent po vašem odchodu do práce zhasnul, máme pro vás dobrou zprávu.

Zároveň se nemusíte bát, že bude Google Home automaticky tyto příkazy opakovat do té doby, než je sami neutnete. Přece jen, kdo by si chtěl pamatovat vše, co umělé inteligenci uložil za úkol. Naštěstí v tomto případě zafunguje vypršecí lhůta, kdy se daná funkce po nějaké době automaticky deaktivuje. Pokud tedy například chcete pokaždé zapínat topení přes zimu těsně před tím, než se vrátíte z práce, stačí nastavit asistenta tak, aby celý týden v přesně stanovený čas aktivoval centrální topení. Popřípadě lze využít i východu a západu slunce, který Google Home dokáže vypočítat na bázi lokace a standardního času. Díky tomu může automaticky bez vašeho přičinění zapnout světla jakmile se setmí.

.