Zavřít reklamu

V posledních měsících můžeme stále častěji slyšet o nevídaném postupu v oblasti vývoje umělé inteligence (AI). Největší pozornost si dokázal získat chatbot ChatGPT od firmy OpenAI. Jedná se o chatového bota využívajícího velký jazykový model GPT-4, který dokáže odpovídat na otázky uživatele, přinášet návrhy řešení a obecně tak znatelně zjednodušit práci. V okamžiku jej totiž můžete požádat o popis něčeho, vygenerování kódu a mnoho dalších.

Umělá inteligence je momentálně jedním z nejpopulárnějších témat v oblasti informačních technologií. To si samozřejmě plně uvědomují i technologičtí giganti  v čele s Microsoftem. Je to totiž právě Microsoft, který hned koncem roku 2022 integroval možnosti OpenAI do svého vyhledávače Bing, přičemž nyní dokonce představil naprostou revoluci v podobě Microsoft 365 Copilot – chystá se totiž integrovat umělou inteligenci přímo do aplikací z balíčku Microsoft 365. Na stejné cestě je i Google s prakticky stejnými ambicemi, respektive tedy implementovat možnosti AI do e-mailů a kancelářských aplikací Google Docs. Jenže co Apple?

Apple: Kdysi průkopník, který nyní zaostává

Jak už jsme zmínili výše, společnosti jako Microsoft nebo Google bodují v oblasti implementace možností umělé inteligence. Jak k tomuto trendu vlastně přistupuje Apple a co od něj můžeme očekávat? Není totiž žádným tajemstvím, že to byl právě Apple, který jako jeden z prvních zabředl do této oblasti a extrémně tak předběhl dobu. Již v roce 2010 totiž jablečná společnost odkoupila startup z jednoho prostého důvodu – získala tak technologii potřebnou pro spuštění Siri, která se o slovo přihlásila rok nato s představením iPhonu 4S. Virtuální asistentka Siri dokázala fanouškům doslova vyrazit dech. Reagovala totiž na hlasové příkazy, rozuměla lidské řeči a, ačkoliv v omezené podobě, dokázala pomoci s ovládáním samotného zařízení.

Apple se představením Siri dostal o několik kroků před svou konkurenci. Problém je ale v tom, že ostatní společnosti poměrně pohotově zareagovaly. Google představil Assistant, Amazon Alexa a Microsoft Cortana. Na tom ve finále není nic špatného. Konkurence totiž motivuje ostatní společnosti k inovacím, díky čemuž má pozitivní dopad na celý trh. Bohužel Apple se ale kompletně uzavřel. Ačkoliv jsme se od spuštění Siri v roce 2011 dočkali několika (zajímavých) změn a novinek, nikdy nepřišlo žádné větší vylepšení, které bychom mohli považovat za revoluční. Naopak konkurence na svým asistentech pracuje raketovou rychlostí. Dnes už proto delší dobu platí, že Siri za ostatními znatelně zaostává.

Siri FB

Ačkoliv se v průběhu posledních let objevilo více spekulací popisujících příchod zásadního vylepšení pro Siri, ve finále jsme se ničeho takového nedočkali. Tedy alespoň prozatím. Při současném tlaku na integraci umělé inteligence a její celkové možnosti lze ale konstatovat, že se jedná o něco prakticky nevyhnutelného. Apple bude muset na současný vývoj nějak zareagovat. Již nyní mu totiž ujíždí rozjetý vlak a už tak je otázkou, zdali se dokáže zpětně uchytit. Obzvláště tedy když zohledníme možnosti, které Microsoft prezentoval v souvislosti se svým řešením Microsoft 365 Copilot.

Co se týče spekulací popisujících vylepšení pro Siri, pojďme se podívat na jedno z těch nejzajímavějších, u nichž by Apple mohl vsadil na možnosti AI. Jak už jsme zmínili výše, bezesporu největší pozornosti se nyní těší ChatGPT. Tento chatbot dokonce dokázal v okamžiku naprogramovat iOS aplikaci s využitím frameworku SwiftUI pro doporučování filmů. Chatbot se postarat o naprogramování funkcí i kompletního uživatelského rozhraní. Apple by dle všeho mohl zakomponovat něco podobného do Siri, díky čemuž by si jablíčkáři mohli vytvářet své vlastní aplikace pouhým hlasem. Ačkoliv něco takového může znít futuristicky, pravdou je, že díky možnostem velkého jazykového modelu GPT-4 se nejedná o vůbec nic nereálného. Apple by navíc mohl začít zlehka – takovéto vychytávky implementovat například do Swift Playgrounds či dokonce Xcode. Zda se toho ale dočkáme je prozatím nejasné.

.