Zavřít reklamu

Microsoft 365 Copilot na sebe doslova upoutal pozornost celého světa. Microsoft totiž při současné prezentaci odhalil zcela revoluční vylepšení svého kancelářského balíčku Microsoft 365, který se dočká světově nejvýkonnějšího asistenta vůbec s poměrně velkým potenciálem zvýšit produktivitu a usnadnit práci každého uživatele. O možných vylepšeních se ví už delší dobu prostřednictvím nejrůznějších úniků a spekulací. Z těch totiž jasně vycházelo, že se Microsoft chystá zaměřit na možnosti umělé inteligence a celkově je posunout na zcela novou úroveň. Jak to tak vypadá, tak přesně tohle se mu podařilo.

Do služby Microsoft 365 totiž dorazí revoluční virtuální asistent Microsoft 365 Copilot, který se tak chopí role vašeho osobního kopilota a pomůže vám inteligentně zvládnout (nejen) repetitivní úlohy, nad nimiž byste za normálních okolností zbytečně ztráceli čas. S čím si tedy konkrétně poradí? S trochou nadsázky lze říct, že jsou jeho možnosti téměř neomezené. Kopilot se totiž dokáže postarat o vygenerování dokumentů, PowerPoint prezentací, e-mailových odpovědí, o analýzu dat v Excelu, sumarizaci konference v rámci Teams a mnoho dalších. Pojďme se proto zaměřit na vše, co potřebujete vědět o řešení Microsoft 365 Copilot.

Jak řešení funguje

Než se podíváme na samotné využití v praxi, pojďme se v rychlosti zaměřit na to, jak vlastně Microsoft 365 Copilot funguje. Microsoft u něj staví na třech zcela zásadních pilířích. V první řadě totiž využívá samotné a velice populární aplikace spadající pod Microsoft 365, s nimiž dennodenně pracují miliony uživatelů po celém světě. Pro správné fungování jsou samozřejmě důležitá i klíčová data uživatele, které Microsoft označuje jako Microsoft Graph a zařadit zde můžeme vaše e-maily, kalendáře, soubory, schůzky, konverzace či kontakty. Posledním důležitým prvkem je využití LLM neboli Large Language Model (jazykový model), který se skládá z neuronové sítě s více než miliardami různých parametrů, což z něj dělá hnací motor celého řešení.

microsoft 365 copilot

Jak ostatně přímo Microsoft zmínil, za Microsoft 365 Copilot nestojí jen pouhé propojení populárního ChatGPT s aplikacemi z balíčku Microsoft 365. Microsoft 365 Copilot je totiž poháněn kompletním Copilot systémem, který jsme si ve stručnosti shrnuli výše, respektive si posvítili na jeho tři zásadní pilíře. Pro správné fungování tedy využívá aplikace jako Word, Excel či PowerPoint v kombinaci s daty Microsoft Graph a umělou inteligencí GPT-4.

Co Microsoft 365 Copilot umí

Nyní pravděpodobně k tomu nejdůležitějšímu aneb co vše Microsoft 365 Copilot vlastně umí. Než se podíváme na samotné příklady, je na místě shrnout řešení jako takové. Jak už jsme totiž uvedli výše, jedná se o inteligentního virtuálního textového asistenta, který dokáže proměnit slova v produktivní práci, s kterou tak nemusíme zbytečně ztrácet čas. Microsoft 365 Copilot bude integrován přímo do aplikací spadající pod službu Microsoft 365, díky čemuž bude prakticky vždy k dispozici s ochotou nám pomoci, a to bez ohledu na to, co budeme v daný okamžik potřebovat či dělat. Jednoduše postačí napsat požadavek a počkat na vygenerování odpovědi či kompletního řešení. Zároveň je dopředu nutné zmínit jednu poměrně důležitou informaci. Microsoft 365 Copilot nepředstavuje neomylného superhrdinu, ba právě naopak. Jak Microsoft sám upozornil, řešení se může někdy i zmýlit. Pořád se totiž jedná i virtuálního asistenta využívajícího umělou inteligenci.

Pěkný nástřel toho, co Microsoft 365 Copilot dokáže, ukázal Microsoft prostřednictvím zveřejněných videích, v nichž se zaměřuje na celkové možnosti v konkrétních aplikacích. Videa mají kolem jedné minuty a v rychlosti vám přímo ukážou, s čím vám dokáže kopilot pomoci v rámci aplikace Word, PowerPoint, Excel, Teams a Outlook. Pojďme se přesunout k samotným příkladům. Jak už jsme však naznačili výše, řešení se dokáže postarat o mnoho záležitostí za vás. Díky integraci do zmiňovaných aplikací jej ani nemusíte složitě hledat – jednoduše jej najdete na straně každé aplikace z balíčku Microsoft 365, kde už jen postačí napsat váš požadavek.

V rámci Wordu se kopilot postará o vygenerování obsahu na základě vašeho popisu. Dokáže tak například připravit návrh firemní spolupráce, u kterého se bude řídit poznámkami z jiných interních dokumentů. Podobně může fungovat i v rámci PowerPointu. Představte si například situaci, kdy máte kompletně připravený DOCX dokument s poznámkami, z nichž potřebujete vytvořit prezentaci. S pomocí kopilota nebudete muset začínat od nuly – prezentaci o libovolném počtu snímků totiž dokáže připravit na základě konkrétního dokumentu. V případě Excelu pak budete moci využít jeho analytických schopností a nechat jej například zanalyzovat tabulku výsledků, případně ji nechat patřičně naformátovat či seřadit dle klíčových parametrů. U jednoduchým požadavků na Microsoft 365 Copilot to samozřejmě končit nemusí. Řešení vám moc dobře rozumí, díky čemuž můžete pokračovat doplňující otázkami a vytěžit tak z toho naprosté maximum.

Vcelku podobně jsou na tom možnosti kopilota i v rámci konferenční aplikace MS Teams. V té jej totiž můžete požádat o sledování některého z meetingů, z něhož vám následně vypíše kompletní sumarizaci, díky čemuž vám rozhodně nic neunikne. Vygenerováním sumarizace to samozřejmě nekončí. Jak už jsme vícekrát zmínili, pokračovat můžete formou doplňkových otázek a získat tak podstatně více informací. Co se pak týče Outlooku, Microsoft slibuje, že vám kopilot podstatně zpříjemní a zrychlí vyřizování vašich e-mailů. Nejen že vám pomůže s procházením e-mailů dle jejich priority, ale zároveň nabídne možnost sumarizace delších e-mailů či vygenerování odpovědi, u čehož opět dokáže využít dodatečných zdrojů v podobě jiných dokumentů. Podle toho se Microsoft 365 Copilot jeví jako zcela bezkonkurenční řešení, které dokáže znatelně zrychlit a zjednodušit každodenní práci, nad kterou trávíme mnohdy až zbytečně spoustu času, který by šel věnovat do kreativnějších činností. Právě s tím chce Microsoft prostřednictvím tohoto řešení bojovat.

microsoft 365 copilot konec

Cena a dostupnost

V závěru si ještě pojďme posvítit na to, na kolik vás vlastně Microsoft 365 Copilot vyjde a kdy bude k dispozici. Co se týče změny, v tomto směru bohužel Microsoft dosud nezveřejnil žádné doplňující informace. Není tedy úplně jasné, zda bude služba dostupná již v rámci předplatného Microsoft 365, nebo jestli si za ni budete muset něco připlatit. Obecně z hlediska ceny a dostupnosti Microsoft příliš sdílný nebyl.

V příspěvku na svém blogu akorát zmínil, že prozatím testuje řešení Microsoft 365 Copilot 20 zákazníků, přičemž v nadcházejících měsících můžeme očekávat rozšíření. Detaily o ceně a dalších podrobnostech pak budou stejně tak zveřejněný až v nadcházejících měsících.

.