Zavřít reklamu

Dvě sestry ze Saúdské Arábie vyzývají Apple a Google, aby ze svých App Storů stáhli vládní aplikaci Absher. Ta umožňuje rodinným příslušníkům monitorovat pohyb a činnost příbuzných žen. Sestry Maha a Wafa al-Subaie, které momentálně žádají o azyl v Georgii, uvádějí, že řada dívek zůstává kvůli aplikaci uvězněná v tyranských rodinách.

Podle pětadvacetileté Wafy poskytuje aplikace Absher mužům možnost přebírat kontrolu nad ženami, a trvá na tom, že ji Google a Apple musí ze svých obchodů s aplikacemi odstranit. Wafa a její sestra musely v zájmu úspěšného útěku ukrást telefon svému otci, přihlásit se do aplikace Absher a jejím prostřednictvím si udělit povolení k odcestování do Istanbulu.

Absher je služba, bezplatně poskytovaná ministerstvem vnitra, a příslušná aplikace je ke stažení v saúdských verzích online obchodů Googlu a Applu. Aplikace mužům umožňuje udělit povolení ženám ve své rodině k odcestování do zahraničí – nebo jim to naopak zakázat. Uživatel poté díky aplikaci dostává SMS notifikace o tom, zda sledovaná žena použila svůj pas. Tim Cook byl na existenci aplikace upozorněn – letos v únoru uvedl, že o ní sice neslyšel, ale že „se na to podívá“.

Absher umožňuje přístup k široké škále vládních služeb, jako je obnovení pasu, domlouvání schůzek nebo sledování dopravních přestupků. Když ženy v Saúdské Arábii chtějí pracovat, vdát se, nebo vycestovat, potřebují k tomu svolení od mužského člena rodiny. Zmíněné sestry al-Subaievy uvedly, že ony samy znají tucty mladých žen, které chtějí utéct od svých rodin.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Pokud by se oběma technologickým gigantům podařilo dosáhnout odstranění aplikace, mohlo by to znamenat významný krok směrem k pozitivní změně. „Pokud tu aplikaci odstranění, vláda možná něco udělá,“ doufá Wafa. Po odstranění aplikace volají i skupiny, bojující za lidská práva, diplomaté, a evropští i američtí politici.

Saúdský korunní princ Mohammed bin Salman začal zavádět dílčí reformy, jako je zrušení zákazu řízení pro ženy, a loni naznačil, že by rád ukončil systém opatrovnictví. Brzy ale začal ztrácet podporu.

Podle Lynn Maalouf z Amnesty International narůstá počet žen, které se kvůli zoufalé situaci pokouší Saúdskou Arábii opustit.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Zdroj: Standard

Diskuze k článku

  Mno decka, Apple virtue signalling jen ocamcad pocamcad. Jinymi slovy, milujeme sve feministicke kamaradky, ale Islam milujeme jeste vic. Zvyknete si, levicaci, budete vzdy jen uzitecni idioti.

  Tak to je odpornost.
  Pokud s timto vedeni apple, nebo google nema problem, pak nemaji problem s omezovanim zakladnich prav a svobod.
  Tedy, chvile v kriminale by jim pomohla vytribit myslenky.
  Nechutne to ale zustane…

  Rozhodne mezi to nelze vkladat rovnitko. Je to jen modifikace Apple aplikace Find My Friend. To ze si to nejaky pasacky koz tak vykladaji, jeste neznamena, ze je to taky pravda. Taky je mozny, ze trpi jen stihomamem. Bohuzel vedeni mnoha firem je velmi slaby na to, aby podobny blazny posilalo nekam a radeji se hned omlouvaji a stahuji produkty, aplikace ….

celý text

Čtěte více