Zavřít reklamu

Kreditní karta Apple Card, kterou Apple vyvinul ve spolupráci se společností Goldman Sachs, vzbudila v době svého uvedení převážně pozitivní reakce. Karta je určená majitelům Apple zařízení a lze s ní platit jak samostatně, tak i prostřednictvím Apple Pay. Apple Card nabízí zajímavý a lákavý systém cashbacku, a až donedávna se zdálo, že nemá prakticky jedinou chybu.

Podnikatel David Heinemeier Hansson ale o víkendu upozornil na jednu zvláštnost, spojenou se žádostmi o vydání karty, respektive o udělení úvěrového limitu. Hanssonova žena totiž dostala mnohem nižší úvěrový limit než sám Hansson. Nejednalo se o jediný případ tohoto druhu – totéž potkalo i spoluzakladatele Applu Steva Wozniaka, respektive jeho manželku. Na Hanssonův tweet začali reagovat i ostatní uživatelé s podobnou zkušeností. Hansson označil algoritmus, na jehož základě se stanovují úvěrové limity, za „sexistický a diskriminující“. Vůči tomuto nařčení se společnost Goldman Sachs ohradila na svém Twitteru.

Ve svém prohlášení Goldman Sachs uvádí, že rozhodnutí o výši úvěrového limitu jsou prováděná na individuálním základě. Každá žádost je podle firmy posuzována nezávisle a při stanovení výše úvěrového limitu hrají roli faktory, jako je kreditní skóre, úroveň příjmu nebo úroveň zadlužení. „Na základě těchto faktorů je možné, že dva členové rodiny mohou dostat výrazně odlišnou výši úvěru. V žádném z případů jsme ale neprováděli a nebudeme provádět tato rozhodnutí na základě faktorů, jako je pohlaví,“ stojí ve zmíněném prohlášení. Apple Card je vydávána individuálně, systém nenabízí podporu rodinného sdílení karet nebo společných účtů.

Apple se prozatím k celé věci oficiálně nevyjádřil. Apple Card je nicméně propagována jako karta „vytvořená Applem, nikoliv bankou“, proto leží velká část odpovědnosti i na bedrech cupertinského giganta. Je ale možné, že oficiální prohlášení Applu k tomuto problémů přijde ještě v průběhu tohoto týdne.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zdroj: 9to5Mac

.